Reklama

Formacja prostokąta na rynku akcyjnym - co należy o niej wiedzieć?

Opublikowano:
Autor:

Formacja prostokąta na rynku akcyjnym - co należy o niej wiedzieć? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości W jaki sposób kształtuje się formacja prostokąta?

Formacja prostokąta na rynku akcyjnym - co należy o niej wiedzieć?

Wielu inwestorów na rynku akcyjnym opiera się o analizę techniczną. Zwolennicy tradycyjnych rozwiązań skupiają się na formacjach cenowych- przykładem jest formacja prostokąta, która kształtuje się na wykresach stosunkowo często. W jaki sposób kształtuje się formacja prostokąta? Jakie sygnały są przez nią generowane? Jak rozgrywać taką formację, aby zmaksymalizować szansę na osiągnięcie zysków? Jeśli szukasz odpowiedzi na wyżej postawione pytania, zapraszamy do zapoznania się z artykułem, który rozwiewa wszelkie wątpliwości w tym zakresie.

Formacja prostokąta kształtuje się w sposób następujący: górki i dołki cenowe na wykresie znajdują się na tych samych liniach poziomych. Łącząc poszczególne maksima i minima możemy dostrzec charakterystyczny prostokąt. Im dłużej kształtuje się ta formacja, tym większe prawdopodobieństwo wybicia się z niej. Formacja prostokąta nieco częściej zapowiada kontynuację niż odwrócenie trendu, co dla inwestora jest szansą na potencjalne zarobki na rynku akcyjnym. W obrębie danej formacji wolumen obrotów powinien wykazywać tendencję spadkową, jednakże w przypadku wybicia słupek obrotów znacznie się podnosi. Kliknij, aby przeczytać więcej na temat handlowania akcjami spółek. 

Jakie sygnały generowane są przez formacje prostokąta?

Formacja prostokąta generuje sygnały dla inwestorów opierających się o analizę techniczną. Jeśli chodzi o sygnał kupna- jest on wygenerowany w sytuacji, kiedy dojdzie do wybicia górnej krawędzi. Wolumen w tym miejscu powinien znacznie wzrosnąć. W wielu przypadkach po wybiciu dochodzi do ruchu korekcyjnego, czyli chwilowego spadku cen, po czym akcje znów zaczynają wzrastać. Sygnał sprzedaży generowany jest natomiast po przebiciu dolnej krawędzi. Inwestorzy techniczni twierdzą, że wielkość wzrostu bądź spadku po pełnym ukształtowaniu się formacji powinna być przynajmniej równa wysokości danego prostokąta. 

Jak rozgrywać formacje prostokąta? 

Jeśli posiadamy już akcje dowolnej spółki, wówczas po uformowaniu się formacji możemy zdecydować się na kupowanie blisko dna i sprzedawanie w okolicach szczytu. Jeśli dojdzie do wybicia w dół, wówczas powinniśmy możliwie najszybciej dokonać sprzedaży- możemy to zautomatyzować poprzez zastosowanie zabezpieczenia "Stop loss". Jeśli wykres przebije formację do góry, wówczas sprzedajemy chwilę po wybiciu, następnie odkupujemy akcję po korekcie. W tym przypadku ważny jest wzrost wolumenu obrotów- jest to jeden z podstawowych warunków zawarcia transakcji. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE