Reklama

Doskonalenie zawodowe w Zelowie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Doskonalenie zawodowe w Zelowie - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Fundusze Europejskie wspierają projekty z dziedziny kultury, zatrudnienia czy przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu. Od wielu lat środki unijne przeznaczane są też na cele związane z kształceniem młodych ludzi oraz poszukiwaniem nowych oryginalnych rozwiązań w dziedzinie edukacji. Korzystają z tego uczniowie z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Kilińskiego w Zelowie, gdzie dzięki wykorzystaniu nowego sprzętu, pomocy dydaktycznych oraz organizacji szkoleń, podwyższa się jakość kształcenia.

Szkoły coraz częściej korzystają ze wsparcia Funduszy Europejskich przy zakupie nowoczesnego sprzętu i organizacji szkoleń jako narzędzi ułatwiających nauczanie. Mają one ogromny wpływ na rzeczywistość szkolną, ponieważ podnoszą efektywność procesu edukacyjnego. 

Nowe rozwiązania edukacyjne 

Szkoła powinna przygotować młodych ludzi do wejścia na rynek pracy. Nowoczesny proces dydaktyczny opiera się w dużym stopniu na umiejętnościach i postawach pozwalających w efektywny i bezpieczny sposób rozwiązywać problemy i przekazywać praktyczną wiedzę. Przekonali się o tym dyrekcja, nauczyciele i uczniowie z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. J. Kilińskiego w Zelowie, którzy od dwóch lat realizują projekt „Pociąg do kariery”, współfinansowany przez Fundusze Europejskie. Projekt zakładał staże, specjalistyczne kursy i szkolenia, zarówno dla uczniów Technikum Mechanicznego, Branżowej Szkoły I stopnia,  jak i dla nauczycieli „Kilińskiego”. Zorganizowano tam zajęcia specjalistyczne dla uczniów w zakresie diagnostyki podwozi samochodowych, diagnostyki silników spalinowych, obróbki materiałów, sieci komputerowych oraz zajęcia języka angielskiego branżowego. W miejscowych firmach z powiatu bełchatowskiego zorganizowano staże zawodowe o profilu zbieżnym do kierunku kształcenia uczniów. Dzięki udziałowi w unijnym projekcie młodzi bełchatowianie mogli nieodpłatnie podnieść swoje kwalifikacje i uzyskać dodatkowe kompetencje w swoim zawodzie. Doskonalenie objęło również grono pedagogiczne. Przeprowadzone szkolenia z dziedziny mechaniki pojazdowej pogłębiły wiedzę nauczycieli o elementy metodyki niezbędne w pracy z młodzieżą.   

Kolejny krok 

W ramach projektu Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. J. Kilińskiego w Zelowie wyposażany został w nowoczesny, specjalistyczny sprzęt, rekomendowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej do nauczania w zawodach poszukiwanych przez pracodawców. W pracowni warsztatów szkolnych stoją już nowoczesne maszyny: przecinarka taśmowa, szlifierka do płaszczyzn, frezarko-grawerka oraz tokarka. Nowoczesne wyposażenie już wkrótce pojawi się w pracowniach informatycznych, pracowni obróbki mechanicznej, pracowni silników spalinowych, pracowni podwozi samochodowych oraz pracowni języka branżowego. Wykorzystanie profesjonalnego sprzętu podczas lekcji umożliwia przyswojenie większej ilości informacji niż podczas zajęć prowadzonych w tradycyjnym stylu polegających na słuchaniu i notowaniu. Unijny projekt zdecydowanie przyczynił się do podniesienia jakości kształcenia młodzieży, wzmocnił umiejętności praktyczne absolwentów, co zwiększa ich szansę na znalezienie zatrudnienia w przyszłości.  

Całkowita wartość projektu wyniosła ponad 1,9 mln zł, w tym dofinansowanie unijne ponad 1,7 mln zł. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE