Reklama

Dlaczego warto nosić okulary przeciwsłoneczne?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Dlaczego warto nosić okulary przeciwsłoneczne? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Okulary przeciwsłoneczne większości z nas kojarzą się głównie ze słonecznymi wakacjami spędzanymi na piaszczystej plaży. Okulary równie często stanowią nieodłączny element stylizacji i dopełniają modowy „look”. Jednak korzyści z noszenia dobrze dobranych okularów przeciwsłonecznych znacznie przewyższają walory estetyczne. Dlaczego warto mieć okulary przeciwsłoneczne zawsze przy sobie? Jak je wybrać?

Ochrona oczu

Noszenie okularów przeciwsłonecznych (https://www.wokularach.pl/okulary-przeciwsloneczne) zapewnia użytkownikowi podwójną ochronę oczu. W jaki sposób? Przede wszystkim chodzi o aspekt profilaktyczny i ograniczanie przedostawania się do oka szkodliwych promieni UVA i UVB. Promieniowanie ultrafioletowe jest aktywne przez cały rok, od wschodu do zachodu słońca, w różnym stopniu – co ciekawe, zdarza się, że w niektóre zimowe lub jesienne dni promieniowanie jest dużo wyższe, niż wiosną czy latem! Dlatego dla okularów przeciwsłonecznych (ani dla profilaktyki) pora roku nie ma znaczenia. Promieniowanie ma szkodliwy wpływ na oczy i skórę człowieka – może spowodować chwilowy dyskomfort, czyli np. tzw. efekt olśnienia lub rozmazany obraz, ale najbardziej niebezpieczne jest działanie długoterminowe. Regularna ekspozycja na promienie UV znacznie przyspiesza proces starzenia się skóry (wokół oczu, na twarzy) oraz tkanek oka, przez co pojawiają się zmarszczki, przebarwienia czy nawet oparzenia, oraz istnieje zwiększone ryzyko rozwinięcia się chorób oka, takich jak zapalenie rogówki, zapalenie spojówek, zespół suchego oka czy zaćma. W najgorszych przypadkach – rak skóry lub rak oka. Dlatego dobrą praktyką jest trzymanie okularów przeciwsłonecznych w etui w torebce czy w plecaku i zakładanie ich co rano, np. podczas spaceru z psem lub w drodze do pracy, zarówno jeśli idzie się pieszo lub jedzie samochodem. Po drugie, okulary chronią oczy przed różnego rodzaju urazami mechanicznymi i alergenami! Na to powinni większą uwagę zwrócić alergicy – każdego wieczora po przyjściu z zewnątrz należy dokładnie zdezynfekować okulary.

Stylowy look a dobre okulary przeciwsłoneczne

Jak już wspomnieliśmy, okulary przeciwsłoneczne to nieodłączny element stylizacji outdoorowej – warto jednak pamiętać o ich jakości, nie tylko wyglądzie. Obecnie można kupić dobre okulary przeciwsłoneczne damskie w bardzo rozsądnych cenach – w dedykowanych sklepach internetowych ceny zaczynają się już nawet od 100 złotych. Dzięki temu posiadanie dobrych jakościowo i modnych okularów nie oznacza wydaniu na nich fortuny! Okuliści i optycy odradzają kupowanie okularów przeciwsłonecznych na straganach czy w marketach – takie produkty należy traktować jako rekwizyt lub zabawkę, ale nie jako dobrą ochronę oczu. Przypadkowe okulary przeciwsłoneczne nie dość, że są zrobione z najtańszych tworzyw, to jeszcze nie posiadają filtrów ochronnych (a o to tu właśnie chodzi!), przez co – paradoksalnie – po ich założeniu do oka dostaje się jeszcze więcej szkodliwych promieni UV. Dlaczego? Gdyby w ogólne nie zakładać okularów w słoneczny dzień, naturalnym mechanizmem oka jest mrużenie i unikanie bezpośredniego kontaktu ze światłem słonecznym, jednak zakładając okulary przeciwsłoneczne dajemy oczom złudne zaciemnienie, więc przestają się „bronić”. Dobre okulary przeciwsłoneczne obowiązkowo powinny mieć filtr UV 400, powłokę polaryzacyjną oraz certyfikat CE, (który oznacza deklarację producenta, że dany produkt jest zgodny z restrykcyjnymi normami Unii Europejskiej i jest bezpieczny do użytkowania).

Gdzie kupować okulary przeciwsłoneczne?

Najlepszym miejscem na zakup okularów przeciwsłonecznych, jeśli chodzi o kwestie jakości, różnorodności modeli i różnych półek cenowych, jest dedykowany sklep internetowy. Jeśli na co dzień nosisz okulary korekcyjne, można poszukać okularów przeciwsłonecznych o podobnym kształcie i rozstawie szkieł. Wiele pań decyduje się na klasyczne, kocie okulary przeciwsłoneczne, które zawsze stanowią dużą część asortymentu sklepowego – ten model można znaleźć w wielu wariacjach i kolorach, a na dodatek pasuje do większości typów twarzy. Natomiast w modzie męskiej królują tzw. okulary pilotki – Aviatory oraz również klasyczny model Wayfarer. Hitem zakupowym ostatnich sezonów są okulary geometryczne oraz transparentne (o delikatnym kolorze oprawki, niemal zlewającym się z kolorytem twarzy).

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE