Ile posiłków muszę zjeść?
Pomimo świetnego startu, ilość posiłków bardzo szybko okazuje się dla nas dużym wyzwaniem. Cała energia, zamiast koncentrować się na ćwiczeniach, zostaje wykorzystana na walkę z głodem albo na trawienie nadprogramowej liczby posiłków. Nie sztuką jest zjedzenie ogromnej ilości kalorii tak samo, jak głodzenie się jest strzelaniem sobie w kolano. Im większa ilość posiłków w ciągu dnia, tym trudniej będzie nam je zjeść i znaleźć czas na ich spożycie. Z kolei spożywanie zbyt małej ilości posiłków, skutkować będzie problemem podjadania przekąsek. Zazwyczaj będą to produkty bardzo niskiej jakości, oddalające nas od celów sportowych. Zacznij od przyjrzenia się, jak wygląda Twój zwyczajny dzień. Przypomnij sobie, ile razy w ciągu ostatniego miesiąca zdarzało Ci się podjadać między posiłkami lub przejadać się i czuć ospałym? Jeśli odpowiesz, że było tak co najmniej kilka razy, uznaj to za dobry znak, bo wiesz, że musisz zmienić swoje odżywianie. Rozpocznij od bezpiecznej liczby czterech posiłków dziennie, w regularnych odstępach czasu, dostosowanych do godziny wstawania i kładzenia się spać oraz trybu życia w ciągu dnia. Zapomnij o planowaniu posiłków co do minuty. Daj sobie tolerancję około 15 minut o godzinie, kiedy zamierzasz zjeść posiłek, tak żeby nie odczuwać presji, a jedynie czystą przyjemność.
Matematyka kalorii
Jeśli chcesz zapomnieć o drobiazgowym liczeniu kalorii, najpierw oblicz swoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne, biorąc pod uwagę płeć, wiek, wagę, wzrost, liczbę i długość treningów w ciągu tygodnia oraz to, jaki jest Twój cel — może być to na przykład redukcja tkanki tłuszczowej, zwiększenie masy ciała, utrzymanie wagi lub nawet zwiększenie wytrzymałości fizycznej. Istnieje wiele gotowych formuł i narzędzi, które pomogą Ci obliczyć, ile potrzebujesz jeść kalorii każdego dnia. Możesz też zaufać i zapytać specjalisty o pomoc. Chcesz bardziej zmaksymalizować swoje osiągnięcia i nie martwić się gotowaniem? Z pomocą przychodzi Ci catering dietetyczny Warszawa, który smakuje doskonale, zawiera produkty, które najbardziej lubisz i przede wszystkim realnie daje Ci w prezencie średnio dwie godziny dziennie, które zwykle spędzasz w kuchni i stojąc w kolejce w sklepie. Zapotrzebowanie kaloryczne weryfikuj na bieżąco, najlepiej co miesiąc. Pomijanie tego kroku to częsty błąd, który powoduje, że oddalasz się od celu, zamiast przybliżać się do niego.
Zdrowe składniki
Twoja wymarzona sylwetka lub wygrany puchar w zawodach pojawi się wtedy, kiedy dieta zawierać będzie sprawdzone składniki. Wyrób nawyk powtarzania w myślach, że im bardziej produkt jest przetworzony, tym bardziej powinieneś go unikać. Całkowita rezygnacja z nich nie jest łatwa, ale nie jest też niemożliwa. Wybierając sprawdzony catering dietetyczny lub wykorzystując pełnowartościowe produkty w kuchni, podążasz ścieżką idealnego sportowca.