reklama

Dawno nie było Cię w siłowni? Dowiedz się, jak dobierać ćwiczenia oraz obciążenia, by trening był efektywny i bezpieczny

Opublikowano:
Autor:

Dawno nie było Cię w siłowni? Dowiedz się, jak dobierać ćwiczenia oraz obciążenia, by trening był efektywny i bezpieczny - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RozmaitościSystematyczne dbanie o formę to prawdziwe wyzwanie -a prawdopodobnie jeszcze trudniejszy jest powrót do regularnej aktywności po długiej przerwie. Sportowa pauza, spowodowana najróżniejszymi czynnikami (od braku motywacji po poważną kontuzję), błyskawicznie odbije się na możliwościach organizmu. Często okazuje się że ćwiczenia, które wcześniej nie sprawiały żadnych trudności, teraz przyprawiają Cię o zadyszkę czy późniejsze zakwasy. Nasz ekspert, trener personalny Sebastian Stoch, radzi jak wrócić do treningów i nie zrobić sobie przy tym krzywdy.

Zbyt duże ciężary nie pozwolą mięśniom na pracę w pełnym zakresie ruchu. Na początek rób serie po 15 powtórzeń

Najczęstszy błąd popełniany przez początkujących oraz powracających do klubu fitness polega na przesadnej wierze we własne, aktualne możliwości. Bicie i śrubowanie osobistych rekordów lepiej zostawić na później. W pierwszej kolejności należy szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie: dlaczego chcę przychodzić na siłownię? Jak mówi trener personalny Sebastian Stoch, jasne określenie celu treningowego jest kluczowe dla opracowania optymalnego zestawu ćwiczeń. Inną pracę wykonują osoby, które chcą zgubić nadmierne kilogramy i wymodelować swoją sylwetką, inaczej wygląda program na zwiększenie masy mięśniowej, a droga to poprawy siły wygląda w jeszcze odmienny sposób. W pierwszym etapie, mniej więcej przez pierwsze 2 tygodnie, należy ćwiczyć z takimi obciążeniami, aby serie po 15 wykonywać bez dużego zmęczenia. Po opanowaniu prawidłowej techniki oddychania i ruchu (stymulacja pamięci mięśniowej), można stopniowo zwiększać ciężary.

Nie bój się poprosić o pomoc. Kompetentny trener personalny ułoży program skrojony pod Twoje możliwości

Każdy organizm ma inne predyspozycje czy historię przebytych urazów. Dlatego porównywanie się z pozostałymi osobami, a już zwłaszcza na zasadzie „ja tak nie zrobię? To patrzcie!”, przyniesie więcej szkody niż pożytku. Skup się na sobie i własnych odczuciach, zajmij się sumienną realizacją własnego cyklu treningowego. Nie da się ukryć, że plan przygotowany przez trenera personalnego specjalnie pod Ciebie okaże się bardzo przydatny. Zdaniem Sebastiana Stocha niezwykle istotne jest poznanie własnych granic w praktyce, zmierzenie się z tzw. ścianą. Z tego względu początkującym często zaleca się obliczenie ciężaru maksymalnego, kluczowego w treningu piramidalnym. Najpierw ustala się, jaki ciężar dana osoba może podnieść poprawnie technicznie tylko kilka razy. W zależności od ilości powtórzeń oraz obciążenia podstawia się określony współczynnik. I tak masę mięśniową poprawią ćwiczenia na 60-80% ciężaru maksymalnego, ich siłę 80-90% CM, wytrzymałość 50-60% CM, a rzeźbę 50-70% CM.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE