Spędzanie razem ze znajomymi i rodziną wolnego czasu na świeżym powietrzu przy grillu to fantastyczna forma rekreacji. Problem tylko w tym, że grill po takiej zabawie nadaje się do gruntownego czyszczenia, a zaniedbania na tym polu doprowadzić mogą do jego trwałego uszkodzenia. W jaki sposób zadbać o posiadany grill, jak go czyścić, konserwować i pielęgnować, aby przez długi czas mógł dawać nam radość?
Dlaczego należy dbać o posiadanego grilla?
Wszyscy doskonale wiemy, że po jedzeniu należy sprzątać — zmyć talerze, sztućce czy szklanki. W przypadku grilla sprawa jest jednak nieco bardziej skomplikowana, gdyż konieczne jest bardzo dokładne wyczyszczenie całego rusztu. Z jakiego dokładnie powodu jest to tak istotne i czym może grozić pozostawienie brudnego grilla?Tak naprawdę nie ma znaczenia, czy będą to opisywane na stronie internetowej https://www.castorama.pl/ogrod-i-otoczenie/grillowanie/grille-gazowe.cat, grille gazowe, czy klasyczne modele węglowe, zawsze pozostawienie resztek jedzenia, tłuszczu i sadzy będzie oznaczało olbrzymie zagrożenie dla zdrowia. Wiedzieć bowiem trzeba, że pozostałe po grillowaniu resztki przy kolejnym rozpaleniu grilla ponownie zaczną się palić, a pochodzące z nich szkodliwe substancje wnikną w świeże jedzenie. Co więcej, niezachowanie odpowiedniej czystości grilla i używanie go bez względu na jego zabrudzenie bardzo szybko doprowadzi do trwałego uszkodzenia rusztu. Zabrudzenie rozgrzewać się będą do olbrzymich temperatur, co spowoduje związanie ich z powierzchnią rusztu, którego nie da się po tym już doczyścić. Zaniedbanie swojego grilla spowoduje, że nie będzie można już z niego korzystać i konieczne stanie się zakupienie nowego modelu.
Jak powinno się czyścić grilla?
Jak zatem widać, konsekwencje zaniedbywania czystości posiadanego grilla mogą być naprawdę bardzo poważne. Nic więc dziwnego, że tak wielu miłośników grillowanego jedzenia zastanawia się, w jaki sposób powinno się grilla czyścić, lecz również chronić go przed zabrudzeniem, a także odpowiednio go pielęgnować. Osoby posiadające drogie i naprawdę dobre grille powinny przykładowo rozważyć zakupienie specjalnego pokrowca, który chronić będzie przed zanieczyszczeniem również wtedy, gdy grill nie będzie wykorzystywany. Jak wyglądają takie pokrowce zobaczyć można na stronie internetowej https://www.castorama.pl/ogrod-i-otoczenie/grillowanie/pokrowce-na-grilla.cat.W jaki jednak konkretnie sposób powinno się czyścić grill po jego używaniu? Tak naprawdę proces ten powinno się zacząć jeszcze przed wygaszeniem węgla, gdyż powinno się zaraz po zdjęciu z grilla jedzenia wypalić pozostały na nim tłuszcz. Resztki jedzenia, tłuszczu i zabrudzenie, które pozostaną na grillu po wypaleniu, powinno się usunąć ręcznie np. przy pomocy specjalnego narzędzia. Bardzo pomocne będą również specjalne środki do czyszczenia grilla, które przejrzeć można na stronie internetowej https://www.castorama.pl/ogrod-i-otoczenie/grillowanie/srodki-do-czyszczenia-grilli.cat. Na koniec pozostaje już tylko przetarcie obudowy grilla, aby usunąć z niego zakurzenie. Powinno się to zrobić przy pomocy zwykłej mokrej szmatki. Rzecz jasna dopiero wtedy, gdy grill będzie już całkowicie chłodny, gdyż czyszczenie rozgrzanej powierzchni może być bardzo niebezpieczne.
Konserwacja grilla — co należy wiedzieć?
Czyszczenie grilla po każdym jego używaniu jest niezwykle ważne, aby przygotowywane jedzenie było smaczne, lecz przede wszystkim zdrowe. Pamiętać jednak trzeba, że dbanie o stan grilla nie powinno ograniczać się jedynie do jego regularnego mycia. Żeby nasz grill był cały czas w doskonałej formie i idealnym stanie, musimy go także okresowo konserwować. Dlaczego to tak ważne i jak się powinno to zadanie zrealizować?Grille zwykle nie są przechowywane w ogrzewanych pomieszczeniach w czasie zimy. W najlepszym wypadku trafiają do składziku lub garażu, gdzie cały czas oddziałuje na nie niska temperatura, a często także wilgoć. Żeby na początku sezonu nie znaleźć uszkodzonego i zniszczonego grilla, powinno go się od czasu do czasu zabezpieczyć przed tego rodzaju zagrożeniami. Kluczowe oczywiście jest zadbanie o posiadany rusz — koniecznie musi on być przechowywany w suchym miejscu, a na zimę powinno się go zabezpieczyć poprzez smarowanie np. olejem jadalnym. Grill przed zimowaniem powinien zostać dokładnie umyty, a także wysuszony, żeby nie pojawiła się na jego powierzchni korozja. Oczywiście doskonałym pomysłem będzie przechowywanie go we wspomnianym powyżej specjalnym pokrowcu, który zabezpieczy go m.in. przed kurzem.