Reklama

Czym jest i na czym polega analiza PEST?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Czym jest i na czym polega analiza PEST? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Każda osoba zajmująca się prowadzeniem własnej działalności z pewnością zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest prowadzenie ciągłych i szczegółowych obserwacji. Wyciąganie wniosków pozwala nie tylko zwiększyć zyski finansowe, ale także umożliwia ciągły rozwój. Analiza PEST stanowi jedną z metod badania otoczenia przedsiębiorstwa. Co warto wiedzieć na jej temat?

Czym jest analiza PEST?

Zgodnie z definicją, analiza PEST jest metodą, która ma za zadanie wspierać procesy planowania – kluczowe, jeśli chodzi o właściwe prosperowanie firmy. Przygotowanie planu działania pozwala rozwijać przedsiębiorstwo oraz umocnić jego pozycję rynkową.

Przy pomocy analizy PEST można badać makrootoczenie firmy, określając jego podstawowe strefy – obszary, które mają duży wpływ na prosperowanie przedsiębiorstwa. Wszystkie działania podjęte w ramach analizy PEST mają jeden cel – przeprowadzenie wiarygodnej analizy, która umożliwia wyznaczenie strategii na przyszłość.

Więcej na temat tego, czym jest analiza PEST, dowiedzieć można się na stronie internetowej https://aleo.com/pl/blog/czym-jest-analiza-pest.

 

Co obejmuje analiza PEST?

Aby móc rozpocząć badania, należy określić podstawowe czynniki o charakterze zewnętrznym, mający wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Są to czynniki:

 • polityczne – związane z przepisami regulującymi działalność gospodarczą. W tym dziale analizy PEST uwzględnia się przede wszystkim politykę państwa, politykę podatkową, prawo pracy, politykę socjalną, wymogi Unii Europejskiej, przepisy handlowe oraz stabilność władzy,
 • ekonomiczne – obejmujące wszystko, co związane jest z poziomem życia obywateli oraz gospodarką kraju. Mowa tutaj między innymi o stopach procentowych, inflacji, bezrobociu, kursach walut, konsumpcji, oszczędnościach, inwestycjach oraz rentowności przedsiębiorstw,
 • społeczno-kulturowe – pomimo tego że nie są bezpośrednio związane z polityką i finansami, mogą przykładać się także na sytuację przedsiębiorstwa. Zaliczają się do nich między innymi postęp cywilizacyjny, styl życia, poziom wykształcenia, świadomość ekologiczna oraz oczekiwania konsumentów,
 • technologiczne – to czynniki mające bardzo duży wpływ na rozwój firmy. Wymienia się wśród nich postęp technologiczny, nowoczesność, poziom rozwoju transportu, nakłady państwa na badania i rozwój, a także zgodność z normami jakości.

 

Gdzie szukać informacji na temat analizy PEST?

Aby analiza PEST przyniosła wiarygodne dane, należy przy jej przeprowadzeniu korzystać wyłącznie z wiarygodnych i sprawdzonych źródeł. Należą do nich między innymi:

 • dziennik ustaw,
 • wyszukiwarka REGON,
 • prospekty emisyjne,
 • roczniki GUS,
 • sprawozdania roczne przedsiębiorstw,
 • branżowe czasopisma,
 • szkolenia,
 • portale internetowe,
 • publikacje naukowe,
 • środki masowego przekazu.

Przydatne informacje znaleźć można także na stronie internetowej https://aleo.com/pl/

Biorąc pod uwagę trudną sytuację gospodarczą, warto zrobić wszystko, by zwiększyć szanse na powodzenie w prowadzeniu biznesu. Analiza PEST to złożony i skomplikowany proces, który stanowi bardzo cenne narzędzie analityczne, kluczowe dla zrozumienia ogólnego otoczenia rynkowego przedsiębiorstwa.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE