Czy i jak można siebie sprawdzić w BIK?

Opublikowano:
Autor:

Czy i jak można siebie sprawdzić w BIK? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Zanim bank udzieli Ci kredytu, bada Twoją zdolność kredytową, biorąc pod uwagę m.in. informacje na temat Twojej historii kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej. Jeżeli kiedykolwiek zalegałeś ze spłatą zobowiązania, może to negatywnie wpłynąć na decyzję kredytową. Czy można siebie sprawdzić w BIK? I jak to zrobić?

Co to jest BIK?

Biuro Informacji Kredytowej, w skrócie BIK, to instytucja, która gromadzi, przechowuje oraz udostępnia informacje klientów indywidualnych, oraz firm, dotyczących zobowiązań finansowych. W rejestrze znajdują się wszystkie dane osób, które korzystały w przeszłości lub spłacają obecnie kredyty bankowe, pożyczki, a także debety na rachunku czy karty kredytowych. Rejestrowani są także poręczyciele kredytów. Biuro Informacji Kredytowej monitoruje spłatę pożyczek na bieżąco. Kiedy wnioskodawca otrzymuje kredyt, to dane na jego temat zostają przesłane do BIK. W ten sposób tworzy się jego historia kredytowa. Baza jest aktualizowana na bieżąco i widać w niej czy klient spłaca zadłużenie terminowo, czy ma jakiekolwiek opóźnienia i widoczne są aż do dnia całkowitej spłaty zobowiązania finansowego.

Co to jest raport BIK?

Raport BIK zawiera dane dotyczące Twojej historii kredytowej i innych zobowiązań finansowych. W raporcie BIK znajdziesz takie informacje jak:

• szczegółowa historia zobowiązań kredytowych (dane z bazy BIK) i finansowych (dane z BIG InfoMonitor),

• ocena punktowa BIK tzw. scoring, na którą wpływa aktywność kredytowa, spłacanie zobowiązań finansowych, a także częstotliwość wnioskowania o kredyt. Im wyższa ocena, tym większa szansa na pozytywne rozpatrzenie wniosku kredytowego,

• wskaźnik sytuacji płatniczej, który pokazuje, czy masz jakiekolwiek opóźnienia w aktualnych płatnościach.

Takie informacje służą instytucjom bankowym oraz pozabankowych do oceny zdolności kredytowej osoby ubiegającej się o kredyt lub pożyczkę. W ten sposób banki i firmy pożyczkowe analizują, czy klient jest osobą wypłacalną i będzie w stanie spłacać zaciągnięte zobowiązanie wraz z odsetkami w ustalonym w umowie terminie.

Jak można siebie sprawdzić w BIK?

Aby sprawdzić siebie w BIK, należy wygenerować raport. Potrzebne będzie do tego konto na stronie Biura Informacji kredytowej. Rejestracja jest bardzo prosta i możesz zrobić to bez wychodzenia w domu w kilku krokach:

1. Wypełnij formularz, w którym podasz swoje dane takie jak, imię, nazwisko, adres e-mail, numer telefonu, PESEL, rodzaj, serię i numer dokumentu tożsamości

2. Potwierdź swoją tożsamość, dokonując przelewu identyfikacyjnego ze swojego konta na kwotę 1 zł.

3. Sprawdź skrzynkę mailową i kliknij link aktywacyjny.

4. Odbierz SMS z kodem, który musisz wpisać po kliknięciu link aktywacyjny.

5. Ustal hasło do logowania.

Po udanej rejestracji możesz zalogować się na swoim koncie. Od tej pory masz dostęp do wielu usług, w tym do pobrania raportu. Raport zostanie wygenerowany i będzie widoczny, jak tylko dokonasz płatności. Dodatkowo raz na 6 miesięcy masz prawo do bezpłatnego zamówienia Informacji Ustawowej, w której znajdują się wszystkie dane na temat zaciągniętych zobowiązań finansowych. BIK dostarczy Ci ją w ciągu 30 dni od dnia złożenia zamówienia. Ponadto, posiadając konto na platformie BIK< możesz podejrzeć swoje dane osobowe, sprawdzić profil kredytowy, a także skorzystać z alertu, czyli wiadomości e-mail lub SMS od BIK. Taką wiadomość dostajesz wtedy, gdy ktoś próbuje zaciągnąć kredyt lub pożyczkę na Twoje dane osobowe, a także wtedy, gdy masz opóźnienia w spłacie zadłużenia

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE