Czy antyperspiranty dla kobiet i dla mężczyzn czymś się różnią?

Opublikowano:
Autor:

Czy antyperspiranty dla kobiet i dla mężczyzn czymś się różnią? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Intensywny wysiłek fizyczny, stres lub upał – każdy z tych czynników może mieć wpływ na to, że nasze ciało zaczyna się pocić. Choć pocenie się jest całkowicie naturalną czynnością i jest naszemu organizmowi niezbędne, w przypadku wielu osób, zarówno kobiet i mężczyzn, odczuwalny pot pod pachami powoduje dyskomfort, a widoczne na ubraniu plamy stanowią powód do wstydu. Kosmetykiem, który potrafi skutecznie zaradzić temu problemowi, jest antyperspirant. Sprawdź, czy antyperspiranty dla kobiet i mężczyzn czymś się różnią.

Dlaczego nasz organizm się poci?

Jak już wspomniano, pocenie się, to naturalny proces fizjologiczny, który zachodzi w naszym organizmie podczas pracy fizycznej lub intensywnego wysiłku. Warto jednak wiedzieć, że jest ono niezbędne, aby nasz organizm funkcjonował w sposób prawidłowy. Pocenie się jest bowiem istotnym elementem termoregulacji – kiedy gruczoły potowe wydzielają pot, obniża się temperatura naszego ciała, co chroni nasz organizm przed przegrzaniem.

 

Od czego jednak zależy ilość wydzielanego potu? Tutaj wpływ mogą mieć różne czynniki. Znaczącą rolę odgrywa tutaj płeć, stopień wysportowania danej osoby, a także poziom hormonów w organizmie. To właśnie dlatego antyperspirant dla kobiet i mężczyzn może zawierać inne składniki.

 

Antyperspirant dla kobiet i mężczyzn – czym się różnią?

Na półkach sklepowych znajdziemy szeroki wybór antyperspirantów przeznaczonych do stosowania przez mężczyzn oraz kobiety. Produkty te zazwyczaj różnią się nie tylko szatą graficzną, ale i stężeniem składników aktywnych oraz samym działaniem produktu. Czy podział na antyperspiranty dla kobiet i mężczyzn rzeczywiście ma tak duże znaczenie?

 

Proces pocenia przebiega w odmienny sposób u kobiet i mężczyzn. Panowie z reguły pocą się bardziej intensywnie, co ma związek z ich większą masą mięśniową, co z kolei powoduje, że organizm musi częściej obniżać swoją temperaturę. Równie duży udział mają w tym hormony. Testosteron, czyli męski hormon płciowy odpowiada za większe wydzielanie potu niż żeński hormon płciowy – estrogen.

 

Różnicą pomiędzy antyperspirantem dla kobiet i mężczyzn może być skład. Aktualnie w męskich antyperspirantach znacznie częściej na liście składników znajdziemy sole aluminium, które są substancjami aktywnymi, a ich działanie polega na tymczasowym blokowaniu gruczołów potowych. Do pewnego momentu były one także podstawowym składnikiem w większości damskich antyperspirantów. Jednakże ze względu na coraz większą liczbę badań, które oceniają wpływ soli aluminium na prawdopodobieństwo wystąpienia raka piersi, coraz rzadziej pojawiają się w damskich antyperspirantach. 

 

Antyperspirant a zapach

Antyperspiranty zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn to z reguły produkty bezzapachowe. Ich podstawowym zadaniem nie jest bowiem maskowanie brzydkiego zapachu potu (do tego celu wykorzystuje się dezodoranty), a zmniejszanie wydzielania potu przez gruczoły potowe. Oprócz tego antyperspiranty to produkty, które zazwyczaj aplikujemy na noc, a nie w ciągu dnia.

 

Mimo to na sklepowych i drogeryjnych półkach coraz częściej można znaleźć antyperspiranty zawierające kompozycję zapachową. Jej zastosowanie ma zwykle na celu uprzyjemnienie korzystania z produktu. Dlatego też antyperspiranty dla mężczyzn zazwyczaj posiadają bardziej intensywny zapach, a dla kobiet delikatny i odświeżający.

 

Jak stosować antyperspirant?

Prawidłowa aplikacja antyperspirantu ma bardzo duży wpływ na jego skuteczność. Przede wszystkim dobrze jest pamiętać o tym, że antyperspirant nie jest produktem, który stosujemy codziennie. Jest to szczególnie istotne w przypadku preparatów aptecznych. Oprócz tego antyperspirant zawsze stosujemy na czystą i osuszoną skórę – najlepiej po wieczornej kąpieli lub prysznicu.

 

Dlaczego zaleca się stosowanie antyperspirantu wieczorem, a nie w ciągu dnia? Antyperspirant jest produktem, który nie działa w sposób natychmiastowy, jak np. dezodorant. Zawarte w nim składniki potrzebują odpowiedniej ilości czasu, aby wchłonąć się w skórę i zacząć działać. Oprócz tego wieczorem gruczoły potowe są mniej aktywne, dzięki czemu jesteśmy w stanie uniknąć ewentualnych podrażnień.

undefined

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE