Reklama

Czas przygotowań i radosnego oczekiwania, czyli adwent

Opublikowano:
Autor:

Czas przygotowań i radosnego oczekiwania, czyli adwent - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Wielu osobom wydaje się, że jest to czas pokuty, smutku lub umartwiania się. Na szczęście tak nie jest!

Słowo adwent pochodzi od łacińskiego słowa adventus, które oznacza przyjście. Jest to okres duchowego przygotowania i radosnego oczekiwania na Boże Narodzenie.
Czas adwentu zaczyna się na cztery tygodnie przed świętem Bożego Narodzenia.
U nas jest to okres do zmierzchu 24 grudnia.

W kościołach dominuje wówczas kolor fioletowy, który wprawdzie jest symbolem pokuty – jednak nie jest to czas smutny, ale zachęta do refleksji i przemiany. Tradycją są msze odprawiane w czasie adwentu o świcie, zwane roratami. Są to msze ku czci Maryi, na pamiątkę tego, że z ufnością i pokorą przyjęła wiadomość od Archanioła Gabriela, zwiastującego, iż zostanie matką Syna Bożego.

Początki praktykowania adwentu sięgają IV wieku n.e., a więc czasów, kiedy zaczęto obchodzić Boże Narodzenie. Wiemy przecież, że nie jest znana prawdziwa data narodzin Jezusa, a czas świąt jest datą umowną.

Z psychologicznego punktu widzenia ten czas świąt został wybrany absolutnie optymalnie. W czasie, gdy mamy najdłuższe noce i najkrótsze dni, naszą uwagę od tego odwracają… świąteczne przygotowania! Często narzekamy, że mamy z nimi tak dużo zachodu, ale jest to rodzaj naturalnej terapii. Gdy jesteśmy zajęci, zwyczajnie nie mamy czasu na zimową depresję. A gdy święta się kończą okazuje się, że najkrótszy dzień w roku niepostrzeżenie jest już za nami, a dnia zaczyna przybywać. A to jest bardzo optymistyczna wiadomość!

Adwentowe zwyczaje

Wieniec adwentowy – wieniec w formie okręgu, składa się z zielonych gałązek choinki. Na wieńcu umieszcza się 4 świece , które symbolizują 4 niedziele adwentu. Każdej kolejnej niedzieli zapala się następną świecę.

Każda z nich jest symbolem darów ducha:
– pierwsza świeca jest symbolem
pokoju,
– druga świeca jest symbolem wiary,
– trzecia świeca jest symbolem miłości,
– czwarta świeca jest symbolem nadziei.

Sam wieniec jest symbolem wspólnoty, która oczekuje w nadziei i radości na przyjście lepszego jutra. Zielone gałązki oznaczają życie i nadzieję. Świece oznaczają Światłość. Krąg wieńca oznacza wspólnotę oraz powtarzający się cykl życia.

Lampion adwentowy – u nas raczej mało popularny. Jest to rodzaj lampki, wykonanej w kształcie czworoboku zamkniętego, którego ścianki przypominają gotyckie witraże z symbolami lub scenami biblijnymi. Lampionami oświetla się pierwszą część mszy roratnej, podczas której w kościele przygaszone są światła i panuje symboliczna ciemność. Lampion jest symbolem przypowieści o roztropnych pannach, które z płonącymi lampami oczekiwały na przyjście Jezusa.

Świeca, tak zwana roratka – jest symbolem Maryi, która niesie ludziom Chrystusa/Światłość. W kościołach świecę tą umieszcza się na prezbiterium obok ołtarza lub przy ołtarzu Maryi. Biała lub niebieska kokarda, którą przepasana jest roratka symbolizuje niepokalane poczęcie.

W naszych domach używamy lampek, światełek i przeróżnych świec, aby oświetlić czas ciemnej zimy. Dzięki temu panuje cudowna, przytulna atmosfera prawdziwej magii. Światło pokonuje ciemność – to metafora, która zawsze niesie nam nadzieję. Warto więc podczas adwentu radować się i oczyszczać swój świat – zarówno ten zewnętrzny jak i wewnętrzny. To zawsze się nam przyda!

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE