Od czego zależy składka na OC?
Towarzystwa ubezpieczeniowe nie mają narzuconych zasad wyliczania opłat za OC. Przepisy prawa stanowią, że składka za ubezpieczenie musi być adekwatna do ryzyka i zapewniać pokrycie przez zakład ubezpieczeń przyszłych zobowiązań finansowych w razie szkody. Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych nakłada na nich konieczność zapewnienia zakresu ochrony określonego w ustawie, ale ceny mogą być obliczane na podstawie różnych modeli taryfikacyjnych. Pomimo że brane są pod uwagę zazwyczaj te same czynniki, to stawki mogą się różnić. Warto pamiętać o tym, że, pomimo iż wszyscy ubezpieczyciele muszą gwarantować taki sam zakres ochrony OC, nie musi to oznaczać, że oferty będą takie same.UNIQA przy zakupie ubezpieczenia OC oferuje bezpłatnie Assistance MIDI oraz Zieloną Kartę. Aby obliczyć wysokość składki za ochronę wystarczy skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń OC dostępnego na stronie uniqa.pl.
Jakie czynniki mają wpływ na składkę? Oto najważniejsze, od których w dużym stopniu zależy cena OC:
- Historia przebiegu ubezpieczenia – bardzo ważne jest to, czy posiadacz pojazdu powodował dotychczas szkody, a dokładniej – czy z jego OC było wypłacane odszkodowanie poszkodowanym. Jeśli tak, to może to wpłynąć na podwyższenie ceny za ubezpieczenie, natomiast jeśli kierowca jeździ bezszkodowo, to może liczyć na to, że składka za OC będzie niższa.
- Czas posiadania prawa jazdy – z wyższą ceną za ubezpieczenie samochodowe musi się liczyć posiadacz pojazdu, który niedawno uzyskał uprawnienia do prowadzenia aut. Najczęściej zwyżka jest naliczana przez pierwsze 3 lata posiadania prawa jazdy.
- Wiek posiadacza pojazdu – prowadzone statystyki wypadków jasno wskazują, ile lat mają kierowcy, którzy najczęściej odpowiadają za takie zdarzenia. Pod tym względem negatywnie wyróżniają się prowadzący pojazdy, którzy mają od 18 do 24 lat. Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji, w 2020 roku zdecydowanie najwyższym wskaźnikiem liczby wypadków na 10 tys. populacji charakteryzowali się kierowcy w wieku od 18 do 24 lat. Spowodowali oni 3774 wypadki, w których zginęło 431 osób, a 4714 odniosło obrażenia. Wspomniany wskaźnik wynosił w ich przypadku 13,82, natomiast na drugiej pozycji znaleźli się kierowcy, którzy mają od 25 do 39 lat z wynikiem 7,83. Dla porównania, w przypadku seniorów, czyli osób od 60. roku życia, wskaźnik ten osiągnął 3,55. Najczęściej zwyżka składki za młody wiek dotyczy kierowców do 26. roku życia.
- Rodzaj pojazdu – znaczenie ma marka, rodzaj nadwozia czy wersja auta.
- Pojemność i moc silnika – to kolejna istotna kwestia wpływająca na wysokość składki OC. W przypadku małego auta miejskiego z silnikiem o pojemności 1.0 l i mocy 45KM cena za OC będzie niższa niż za samochód z silnikiem 3.0 o mocy 245KM.
- Miejsce rejestracji pojazdu – na niższą cenę za ubezpieczenie może liczyć posiadacz, który użytkuje auto w małej miejscowości w porównaniu do kierowcy, który mieszka w dużym mieście. Czynnikiem, który ma tutaj największe znaczenie jest miejsce rejestracji pojazdu.
- Stan cywilny i posiadanie małych dzieci – mniej za ubezpieczenie zapłacą właściciele aut, którzy założyli już rodzinę i najczęściej podróżują z dziećmi.