reklama

Co warto wiedzieć o Ethereum?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Co warto wiedzieć o Ethereum? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RozmaitościEther (ETH) to kryptowaluta obsługująca platformę blockchain Ethereum, która posiada własny język programowania - Solidity. Sieć blockchain to z kolei zdecentralizowana księga do rejestrowania i weryfikacji transakcji. Wszyscy użytkownicy sieci Ethereum mogą zarabiać i korzystać z aplikacji na platformie open source i wykorzystywać kryptowalutę Ether jako wewnętrzny środek płatniczy, akceptowany jednak przez coraz więcej firm zewnętrznych. Zdecentralizowane aplikacje w sieci Ethereum są nazywane “dApps”. Obecnie Ethereum to jest drugą po Bitcoinie kryptowalutą pod względem wartości rynkowej.

Co to jest Ethereum?

Ethereum zadebiutowało w lipcu 2015 roku i zostało stworzone przez grupę fanów technologii blockchain (m.in. Joe Lubina i Vitalik Buterina). W sieci Ethereum można korzystać ze specjalnie zaprojektowanej kryptowaluty Ether, która jest akceptowana także przez dostawców innych usług, np. Shopify czy Overstock.

Ethereum, podobnie jak każda sieć blockchain, to baza danych pełna informacji, które mają gwarantować maksymalne bezpieczeństwo i ochronę danych. Informacje w blockchain są zorganizowane w “łańcuch”, który składa się z “bloków”. Oznacza to, że każda transakcja odbywająca się w Ethereum za pomocą kryptowaluty Ether musi zostać zarejestrowana i zweryfikowana - stanowi ona dodatkowy łańcuch bloków. Blockchain często jest porównywany do księgi głównej, w której wszystkie transakcje są starannie rejestrowane w odpowiedniej sekwencji.

Jak działa Ethereum?

Czy blockchain Ethereum może przechowywać wyłącznie transakcje dokonywane kryptowalutą Ether? Niekoniecznie. Ten rozbudowany blockchain może przechowywać znacznie więcej transakcji, a twórcy oprogramowania mogą w nim tworzyć aplikacje zwane “dApps”, które następnie można sprzedawać innym użytkownikom. Główną zaletą dApps

jest względny brak zagrożeń związanych z przechowywaniem poufnych informacji w sieci.

Użytkownicy korzystający z dApps w Ethereum muszą dokonywać opłat nazywanych “gas”, których wartość różni się w zależności od ilości wykorzystanej mocy obliczeniowej. Wartość 1 jednostki gas w dniu 7 września 2021 r. wynosiła nieco ponad 11,10 USD za transakcję.

Co wpływa na wartość Ethereum?

Cenę Ethereum kształtuje wiele czynników, jednak większość z nich należy do zupełnie innej kategorii niż te, które wpływają na waluty fiducjarne. Ethereum jest mniej narażone na sytuację gospodarczą i polityczną, jednak znacznie bardziej na ETH wpływa:

  • dostępność – ETH nie ma ograniczeń co do podaży (w przeciwieństwie do bitcoina). Jednostki Ether pojawiają się i są z czasem tracone co oznacza, że ich dostępność jest zmienna.
  • media - komentarze pojawiające się w środkach masowego przekazu, szczególnie te opisujące bezpieczeństwo lub będące odzwierciedleniem opinii influencerów i autorytetów branży mogą mieć wpływ na cenę ETH.
  • regulacje - Ethereum nie jest regulowany przez żaden rząd ani banki. Zmiany w prawie mogą odbić się na wartości kryptowaluty.
  • rozwój technologii - nie wiemy, w jaki sposób będzie rozwijała się technologia blockchain, jednak wydaje się to kluczowe jeśli chodzi o podniesienie rangi Ethereum.

W jaki sposób korzystać z Ethereum?

Aby móc korzystać z kryptowaluty ETH, należy założyć portfel, w którym będą przechowywane monety i do którego dostęp będzie miał wyłącznie jego właściciel. Portfel Ethereum to specjalna aplikacja, za pomocą której można korzystać ze swojego konta. Za jego pomocą można dokonywać transakcji, łączyć się z innymi aplikacjami i sprawdzać saldo środków. Dostępne są różne rodzaje portfeli:

  • bardzo bezpieczne portfele na sprzęcie komputerowym, które pozwalają zachowywać ETH offline
  • aplikacje mobilne, dzięki którym można uzyskać dostęp do portfela z dowolnego miejsca
  • portfele internetowe, za pomocą których można uzyskać dostęp do konta przez przeglądarkę
  • aplikacje do pobrania i instalacji na pulpicie, które ułatwiają obsługiwanie środków na laptopie lub komputerze.

Czy Ethereum jest lepszy niż Bitcoin?

Między Bitcoinem a Ethereum można dostrzec pewne znaczące różnice. Przede wszystkim głównym zamierzeniem blockchainu Ethereum (w przeciwieństwie do blockchainu Bitcoin) nie jest wyłącznie obsługa kryptowalut. Ether jest wyłącznie dodatkiem, który pełni rolę waluty do zakupu aplikacji w Ethereum. Twórcy Ethereum chcą jednak pójść jeszcze krok dalej i stać się otwartą i bezpieczną platformą dla wszystkich aplikacji. Mimo tej głównej i znaczącej różnicy, aktualnie Ether i Bitcoin to dwie rywalizujące ze sobą waluty.

Ethereum, pomimo że jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych kryptowalut, wciąż zajmuje miejsce za Bitcoinem i to właśnie tę drugą kryptowalutę chętniej zaakceptują sprzedawcy, jeśli będą mieć do wyboru jedną z tych dwóch. Twórcy Ethereum pokładają duże nadzieje w technologii blockchain, jednak nadal nie jest pewne, czy będzie ona tak rewolucyjna. Sukces Ethereum wciąż więc jest niepewny.

Podsumowując, największa różnica między Bitcoinem a Ethereum polega na tym, że Bitcoin to kryptowaluta, natomiast Ethereum to technologia blockchain, której firmy używają do tworzenia nowych aplikacji.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE