reklama

Co warto wiedzieć o dApps?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Co warto wiedzieć o dApps? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RozmaitościAplikacje zdecentralizowane (nazywane w skrócie dApps) są cyfrowymi programami lub aplikacjami, działającymi w sieci blockchain lub peer-to-peer. Nie są one pod kontrolą żadnego organu lub rządu i znajdują się całkowicie poza ich zasięgiem.

Zwykłe aplikacje a dApps

Czym w takim razie aplikacje zdecentralizowane różnią się od popularnych aplikacji typu Instagram czy Uber? Te drugie działają w zamkniętym systemie komputerowym, posiadają swoich właścicieli i osoby, które zarządzają aplikacjami i czerpią z nich zyski. Z aplikacji mogą korzystać miliony użytkowników, jednak kontroluje ją wyłącznie firma, organizacja lub grupa osób. Całkiem inaczej wygląda to w przypadku dApps. Wszystkie aplikacje działają w sieci blockchain, w której każdy użytkownik może nie tylko korzystać z danego programu, ale także modyfikować ją i umieszczać na niej swoje treści. Dapps są więc umieszczone w zupełnie zdecentralizowanym środowisku, nikt nie ma nad nimi kontroli, a żaden organ rządowy nie może w nie ingerować.

Na przykład, w dApps, które pełnią funkcję programu do mediów społecznościowych mogą publikować komentarze i wiadomości użytkowników. W momencie, gdy jakaś wiadomość ujrzy światło dzienne, nikt, nawet osoby, które stworzyły aplikację, nie będzie mógł jej usunąć. Zostanie ona w historii bloków na zawsze.

Rodzaje dApps

Wyróżniamy trzy główne kategorie zdecentralizowanych aplikacji:

  • dApps z własnym blockchainem (Bitcoin, Litecoin i Ethereum) (typ I)
  • dApps używające jednego z powyższych łańcuchów bloków (typ II)
  • dApps korzystające z protokołu drugiego typu lub tworzące protokoły z własnymi tokenami (typ III).
Jak lepiej zrozumieć te trzy kategorie? Najłatwiej porównać aplikacje zdecentralizowane ze sposobem działania komputera. Na przykład, dApps typu I można porównać do systemu operacyjnego komputera, który jest jego najważniejszym programem i jest niezbędny do działania urządzenia. Następnie, dApps typu II można porównać do oprogramowania, Adobe lub Word. Na koniec, dApps typu III może być porównane do rozszerzenie takiego oprogramowania, np. dodatku do Worda.

Cechy charakterystyczne dApps

Przyjrzyjmy się najbardziej charakterystycznym cechom, jakie posiadają zdecentralizowane aplikacje:

  • dApps samodzielnie działają w środowisku open source i nikt nie ma nad nimi kontroli
  • wszystkie informacje w dApps są jawne
  • wykorzystują tokeny kryptograficzne, które zapewniają bezpieczeństwo całej sieci.
Dobrym sposobem na rozpoczęcie przygody ze zdecentralizowanymi aplikacjami dApps jest odwiedzenie witryny internetowej State Of The Dapps, na której można znaleźć prawie 4000 aplikacji dApps stworzonych w sieciach Ethereum, Klayton, Hive, Tron czy EOS. Dużą popularnością cieszą się oczywiście aplikacje z giełdami kryptowalutowymi (Uniswap, KLAYswap, Ox czy OmniseGO), w których można wymieniać swoje waluty cyfrowe na inne bez udziału osób trzecich.

Zalety dApps

Tym, co przyciąga użytkowników zdecentralizowanych aplikacji, są ich zalety. Oto najważniejsze z nich:

  • zdecentralizowane aplikacje są oparte na blockchain i inteligentnych kontraktach, dzięki czemu można w prosty sposób zintegrować z nimi różne kryptowaluty
  • brak przerw w działaniu dzięki systemowi P2P, który zapewnia stabilność działania nawet w momencie, gdy nastąpi awaria części sieci
  • dzięki korzystaniu z open source każdy użytkownik może dodać w dApps coś od siebie, ulepszyć ich działanie i wdrożyć w życie swoje pomysły, aby przysłużyć się społeczności
  • znacznie ułatwione jest zawieranie umów poprzez inteligentne kontrakty - uzgodnione warunki mogą być spełnione automatycznie.
  • brak cenzury, ponieważ ani rząd, ani organizacje nie mogą kontrolować tego, co dzieje się w sieci.

Wady dApps

Pomimo wielu olbrzymich zalet, jakie posiadają zdecentralizowane aplikacje, nie można nie wspomnieć o kilku wadach, o których warto wiedzieć przed rozpoczęciem korzystania z dApps:

  • z dApps wciąż korzysta stosunkowo niewiele użytkowników. Większa liczba osób zainteresowanych dApps mogłaby pomóc w ulepszaniu usług i poprawie bezpieczeństwa aplikacji
  • niektóre aplikacje zdecentralizowane posiadają mało intuicyjne interfejsy użytkownika, co może zniechęcać do ich używania. Ten aspekt może jednak ulec poprawie wraz z udoskonalaniem kolejnych wersji do wymagań użytkowników
  • korzystanie z open source może być uważane zarówno za zaletę, jak i za wadę. Niektórzy hakerzy mogą dokładnie badań sieć, szukać ich słabych punktów i włamywać się na dAppy.

Blockchain i dApps

Zdecentralizowane aplikacje powstały dzięki blockchain. Można je rozpowszechniać za pomocą wielu urządzeń cyfrowych lub połączenia z Internetem. To właśnie dzięki blockchain zarówno dApps, jak i kryptowaluty są w zupełności niezależne i nikt nie może nimi zarządzać. Zanim dApps ujrzy światło dzienne, bardzo skrupulatnie jest analizowany jego kod, gwarantując wysoką jakość aplikacji. To, w którym kierunku będą zmierzać dApps wciąż jest nie do końca pewne, jednak z pewnością duży wpływ na ich rozwój będą mieć sami użytkownicy oraz sama sieć blockchain, która obecnie jest kojarzona głównie z kryptowalutami.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE