Co warto wiedzieć na temat zaworu kulowego ?

Opublikowano:
Autor:

Co warto wiedzieć na temat zaworu kulowego ? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Zawór kulowy to urządzenie służące do zamykania wylotów oraz regulowania przepływu płynów przez przewody. Substancją płynną może być zarówno ciecz, jak i gaz. Warto wiedzieć, że zawór kulowy, obok zaworu tłokowego stanowi jeden z głównych rodzajów zaworów. Ich różnica polega na tym, że w tłokowym, kręcenie kurkiem powoduje ruch tłoka, polegający na wsuwaniu i wysuwaniu, które reguluje przepływ. Natomiast w kulowym, przekręcenie kurka powoduje otwieranie i zamykanie zaworu, dzięki znajdującej się wewnątrz obrotowej kuli z przelotem. Mechanizm działania jest bardzo prosty. Przez wycięty w powierzchni sfery otwór, przepuszczany jest płyn lub gaz, a po obróceniu dźwigni, która odpowiada za regulację przepływu o 90 stopni, zakryte zostaje gniazdo, co w rezultacie blokuje cyrkulację cieczy. Wszystkie zawory kulowe zbudowane są w ten sam sposób i składają się z: gniazda, kuli, korpusu, wałka zwrotnego i dźwigni, która odpowiada za regulację. Poszczególne elementy łączone są za pomocą gwintu oraz uszczelniającego kleju.

Przy wyborze odpowiedniego zaworu z oferty Higieniczny.pl, powinniśmy kierować się przede wszystkim niezawodnością oraz trwałością. Co ważne, zawór kulowy jest montowany w bardzo łatwy sposób i nie stanowi to wyzwania nawet dla amatora. Zatem osoba zakładająca instalację nie musi być profesjonalistą. Późniejsza eksploatacja także nie sprawia trudności, a więc sama decyzja o tym, że zakupimy zawór kulowy jest trafnym wyborem. Ponad to zawory kulowe wyróżniają się prostą konstrukcją oraz wysoką praktycznością. Podczas podejmowania decyzji o zakupie, nie należy sugerować się walorami estetycznymi, ponieważ w przypadku tego typu instalacji najważniejsza jest trwałość na wiele lat i jej bezawaryjność. Na pewno powinniśmy zwrócić uwagę na solidne wykonanie, aby cieszyć się długotrwale dobrze funkcjonującym mechanizmem. W przypadku, gdy zawór ma być stosowany w niełatwych warunkach i stanowić przepływ dla agresywnych cieczy, najlepiej wybrać zawór kulowy wykonany z tworzyw kwasoodpornych. Jednak, gdy będą przepływać media o wysokiej temperaturze, powinniśmy się zdecydować na zawór teflonowy. Ważna jest także kontrola maksymalnej temperatury oraz możliwie największego ciśnienia, podczas jakich zawór będzie pracował. Weryfikacja materiałów, z których składa się zawór kulowy, da nam stuprocentową pewność i gwarancję na jego jakość, a co za tym idzie - zapewni sprawność działania zamontowanej instalacji.

Gdzie są wykorzystywane zawory kulowe? Każdy na pewno wie, że tego typu zawór jest stosowany w mieszkaniach, a w szczególności w instalacjach wodnych oraz grzewczych, czy stanowią kurki gazowe. Pozwalają odciąć przepływ wody ciepłej i zimnej, co pozwala na prawidłowy obieg cieczy w każdym gospodarstwie. W dużym skrócie, zawory kulowe są stosowane wszędzie tam, gdzie następuje cyrkulacja cieczy. Poza w/w wykorzystaniem, stosowane są także w szeroko rozumianym przemyśle, budownictwie, a nawet do wydobywania ropy naftowej. Z uwagi na to, że tego typu zawory pełnią funkcję otwórz/zamknij, są stosowane jako: zawory odcinające, kurki na rurociągach gazowych oraz zawory podwodne. Dzięki wykorzystaniu mocnych materiałów, takich jak: mosiądz, stal, czy żeliwo, zawory kulowe świetnie sprawdzą się zarówno w instalacjach wewnętrznych, jak i zewnętrznych.

Zawory kulowe są chętnie wybierane zarówno przez profesjonalistów i fachowców, jak i amatorów, którzy podejmują się samodzielnej instalacji. Cechują się wysoką trwałością i szczelnością, dzięki czemu możemy liczyć na długotrwałość działania instalacji. Nie ma możliwości, aby osadzały się zanieczyszczenia i blokowały swobodny obieg, ponieważ zamknięcie jest zawsze pełne, poprzez wsunięcie kuli w gniazdo. Należy jednak pamiętać, że tego typu zawór nie umożliwia regulacji przepływu wody. Nie można określić z jakim ciśnieniem i z jaką siłą ciecz ma cyrkulować. Jest to mechanizm, który umożliwia jedynie otwarcie i zamknięcie, dzięki czemu natychmiastowo i skutecznie odcina przepływ. Jednak dzięki swej prostocie, zarówno w budowie jak i w działaniu, stanowi świetne rozwiązanie dla wielu instalacji, zarówno tych w pojedynczych gospodarstwach domowych, jak i w przemyśle.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE