Bursztynowym szlakiem z Funduszami Europejskimi

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Bursztynowym szlakiem z Funduszami Europejskimi - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Szlak bursztynowy to dawna droga handlowa pomiędzy krajami śródziemnomorskimi a ziemiami leżącymi na południowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Tą trasą podróżowali kupcy, których celem była wymiana towarów oraz informacji na bałtyckie złoto. Tak bursztyn znad Morza Bałtyckiego docierał do krajów cywilizacji śródziemnomorskiej. Starożytni Rzymianie wykorzystywali cenny surowiec nie tylko do wyrobu biżuterii, ale uważali go za środek zapachowy, leczniczy i magiczny. Współcześnie w Europie rekonstruuje się przebieg i odtwarza dzieje tego ważnego szlaku handlowego. Dzięki Funduszom Europejskim ta starożytna droga na terenach Polski stała się wielką atrakcją turystyczną.

 

Dzięki osadom i grodom powstałym wzdłuż Warty ziemia łódzka stanowiła ważny fragment bursztynowej trasy. W naszym regionie znajdziemy wiele śladów pozostawionych przez osadników: kościołów, grodzisk, zamków i powstałych później na tych miejscach muzeów i obiektów rekreacyjnych. Warto je odwiedzić podczas wiosennych wycieczek. Ze względu na to, że coraz więcej osób stawia na aktywny wypoczynek i zwiedzanie z perspektywy jednośladu, na terenie województwa łódzkiego powstał Rowerowy Szlak Bursztynowy. Ma on długość 250 kilometrów i wiedzie przez najciekawsze atrakcje regionu.

Rowerowy Szlak Bursztynowy w Łódzkiem

Rowerowy Szlak Bursztynowy dzieli się w województwie łódzkim na dwie części: Szlak Nadwarciański i Szlak Nadbzurzański. Szlak Nadwarciański zaczyna się przy Warcie we wsi Załęcze Małe i prowadzi do Osjakowa. Tam przechodzi na prawą stronę doliny Warty i wiedzie do Uniejowa, a po drodze zahacza między innymi o Sieradz. W tym dawnym mieście królewskim Korony Królestwa Polskiego warto zwiedzić zrewitalizowany z unijnych dotacji najstarszy zabytek okolicy – Wzgórze Zamkowe. W trakcie jazdy Szlakiem Nadwarciańskim można zobaczyć starożytne kurhany w Przywozu i Strobinie oraz dawny gród rycerski w Konopnicy. W Uniejowie warto zregenerować się po kolarskich trudach na tamtejszych termach. Po drodze mija się dwa parki krajobrazowe – Załęczański oraz Międzyrzecza Warty i Widawki. Ponadto trasa wiedzie wzdłuż zbiornika Jeziorsko, który często nazywany jest łódzkim Bałtykiem. Najciekawsze jest to, co łączy ze sobą uniejowskie termy i Jeziorsko. Wiele inwestycji w oba obiekty nie byłoby możliwych, gdyby nie udział Funduszy Europejskich. Równie wiele ciekawych rzeczy jest do zobaczenia na Nadbzurzańskim Szlaku Rowerowym. Na trasie znajdują się takie zabytki jak kolegiata w Tumie – kolejny obiekt dofinansowany z Funduszy Europejskich – a także rezydencje magnackie w Nieborowie i Walewicach, które są otoczone pięknymi parkami. Nadbzurzański Szlak prowadzi również przez Łęczycę i Łowicz, dwa ważne miasta dla historii Polski. Nieopodal Łęczycy znajduje się z kolei geometryczny środek Polski, czyli miejscowość Piątek. W okolicach Piątku, nad Bzurą, toczyła się we wrześniu 1939 roku największa obronna bitwa kampanii wrześniowej.

Wycieczka po ziemi bełchatowskiej

Podróżując przez powiat bełchatowski warto zatrzymać się w Bełchatowie. Dzięki Funduszom Europejskim w mieście utworzono trzy ciekawe szlaki turystyczne: rodzinny, sportowo-rekreacyjny i historyczny. Ścieżki dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych, a na miejscu można skorzystać z audioprzewodników ze scenariuszami wycieczek. Dla ułatwienia wędrówek na szlakach turystycznych pojawiła się również mała architektura. Główną atrakcją jest Jabłoniowy Sad, gdzie posadzono ponad 2 tys. roślin, w tym przede wszystkim kilka gatunków jabłoni, ale też krzewy owocowe, jak porzeczka, agrest, czy pigwy. Przy pergolach pojawiły się winorośle. Cały park objęty jest monitoringiem. Po odpoczynku i skosztowaniu bełchatowskich jabłek, warto wyruszyć w dalszą drogę rowerowym szlakiem. Na przykład do miejscowości Kleszczów, której wizytówką jest Solpark – park zdrowia i rozrywki. Serce Solparku stanowi centrum sportowo-konferencyjne, jest też strefa basenowa. Wielkie wrażenie robi liczba obiektów sportowych, wśród nich jest hala sportowa, boiska piłkarskie, siłownia, sala fitness, kort tenisowy, a także sezonowe boiska do siatkówki plażowej i wypożyczalnia rowerów. Zimą do użytku odwiedzających Solpark zostaje oddane lodowisko. Na terenie obiektu znajdziemy też strefę odnowy biologicznej, gdzie możemy skorzystać m.in. z sauny, jacuzzi, groty solnej, a także gabinetu masażu oraz gabinetu kosmetycznego. Poszerzenie oferty powiatu bełchatowskiego nie byłoby możliwe bez dofinansowania z Funduszy Europejskich. To one wspierają i rozwijają turystykę aktywną, mają swój udział w promocji walorów przyrodniczych powiatu bełchatowskiego. Sprawiają, że turyści chcą tu wracać i odkrywać kolejne atrakcje regionu.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE