W jaki sposób można wyrzucać gruz?
Pozbywanie się wszelkich odpadów, czy to z budowy, czy z remontu, musi odbywać się na określonych zasadach. Są one regulowane przez prawo budowlane. Dwa najważniejsze punkty, o których musisz wiedzieć, to:
- Nie możesz składować gruzu i innych odpadów po budowie na gołej ziemi.
- Nie możesz wyrzucać śmieci z budowy do zwykłego kubła na odpady komunalne.
Drugi punkt również związany jest z kwestią ekologii, a dotyczy późniejszego recyklingu odpadów. Śmieci komunalne segregowane są na 5 frakcji, a żadna z nich nie obejmuje odpadów po budowie, które ze względu na swoją specyfikę, nie zaliczają się nawet do odpadów bytowych. Recykling gruzu odbywa się na innych zasadach, dlatego zamiast kubłów na śmieci zmieszane, potrzebne są specjalne kontenery na gruz. Te zaś, po zapełnieniu odpadami, powinny trafić do sortowni, gdzie zawartość będzie oczyszczana i w jak największym stopniu poddana odzyskowi surowców, głównie chodzi tutaj o kruszywo budowlane.
Jak zaopatrzyć się w kontener?
Rzadko kto posiada własny kontener na odpady budowlane. Nie jest to zresztą zupełnie konieczne, ponieważ pojemnik taki można wypożyczyć odpłatnie od prywatnych firm, świadczących taką usługę jak wywóz gruzu. Wystarczy skontaktować się mailowo, telefonicznie lub korzystając z formularza, np. na stronie gruzo.pl. Kontenery mogą charakteryzować się różnymi cechami, są różnej wielkości i pojemności, zamykane lub nie itd., dlatego szczegóły wyboru optymalnego pojemnika trzeba ustalić z pracownikiem firmy wynajmującej. Pojemnik przywieziony zostanie pod wskazany adres w umówionym dniu i będziesz mógł z niego korzystać przez kilka dni roboczych. Po tym czasie pracownicy przyjadą odebrać kontener wraz z zawartością.Alternatywą dla kontenerów są worki big bag. Spełniają tę samą funkcję, jednak wykonane są nie z blachy, lecz z polipropylenu, tworzywa o dużej wytrzymałości mechanicznej. Firmy wywozowe jak gruzar.pl wynajmują tego typu worki na potrzeby prowadzonej budowy czy remontu. Worki są zgrabniejsze od kontenerów, a maksymalny udźwig pojedynczego worka jest całkiem spory, bo aż 1,5 tony.
Ustawianie kontenera — co warto wiedzieć?
Samo fizyczne ustawienie kontenera spoczywa w rękach pracowników, którzy go dostarczają. Ty jednak musisz wskazać konkretne miejsce, w którym mają go postawić. Podłoże powinno być stabilne i równe. Jeśli kontener stanąć ma na Twojej prywatnej posesji, wystarczy, że zwyczajnie wskażesz najbardziej odpowiednie położenie, pamiętając też, żeby nie zastawić sobie bramy wjazdowej czy żeby nie blokować drogi przeciwpożarowej. Pozwolenie na postawienie kontenera potrzebne jest wtedy, kiedy musiałby zająć pas ruchu. Wniosek trzeba wówczas złożyć do ZDM.
O koniecznej utylizacji odpadów po budowie warto pomyśleć jeszcze przed rozpoczęciem robót. Masz wtedy czas na spokojne przemyślenie, ile pojemników potrzebujesz i jakich oraz na wybór odpowiedniego miejsca na postawienie pojemnika.