reklama
reklama

Budujesz dom? Dowiedz się, jakie zmiany można wprowadzić do projektu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Budujesz dom? Dowiedz się, jakie zmiany można wprowadzić do projektu - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Budowa domu trwa, lecz z każdym krokiem pojawia się więcej pomysłów. Niektóre zmiany wymagają jednak przejścia pewnych formalności. Sprawdź, jakie modyfikacje mogą znaleźć się w projekcie domu. Które z nich wymagają zmian w oficjalnym planie budowy?
reklama

Czy adaptacja projektu domu jest możliwa?

Budowa domu to nie lada wyzwanie. Pierwszym punktem po znalezieniu działki jest stworzenie planu budowy. Zanim wylejesz pierwszą warstwę betonu, musisz uzyskać pozwolenie na budowę. To natomiast wymaga gotowego projektu domu i jego otoczenia.

Projekt domu możesz zamówić u architekta, który stworzy indywidualny produkt, dostępny tylko dla Ciebie. Nieco tańszym rozwiązaniem okazuje się korzystanie z gotowych projektów. Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje adaptacja projektu domu, powinieneś wziąć pod uwagę kilka aspektów. Przede wszystkim znaczenie ma wielkość domu oraz poziom skomplikowania. Taki projekt możesz modyfikować, jednak pojawiają się tu pewne ograniczenia.

Nieistotne zmiany w projekcie domu

Zmiany w projekcie z punktu widzenia prawa mogą przyjąć formę istotną lub nieistotną. W zależności od znaczenia określonej modyfikacji wymagane są różne kroki ze strony właściciela powstającej nieruchomości. Jeżeli natomiast jeszcze nie masz projektu, wiele pomysłów znajdziesz między innymi na stronie: Adaptujeprojekt.pl.

Jeżeli chodzi o zmiany nieistotne, będzie to między innymi zwiększenie powierzchni zabudowy o mniej niż 5% lub wysokości o mniej niż 2%. Ponadto nieistotna jest zmiana kąta nachylenia dachu, zmiana wielkości okien czy zmiana przebiegu instalacji wewnętrznych.

Warto zauważyć, że nieistotność zmian ma miejsce jedynie, jeśli poprzez owe modyfikacje nienaruszone pozostaje miejscowe prawo lub ogólne zapisy prawa budowlanego. Jeżeli natomiast zmiana wynika z konieczności zachowania bezpieczeństwa, czyli przykładowo zapewnienia warunków ochrony pożarniczej, jest ona traktowana jako nieistotna.

Istotne zmiany w projekcie domu

Istotne zmiany w projekcie budowlanym to takie, które znacznie odchodzą od początkowych założeń. Dobrym przykładem będzie zatem powiększenie powierzchni budynku lub zwiększenie jego wysokości w sposób zauważalny i znaczny. W szczególności istotna jest modyfikacja, w której wyniku dochodzi do powstania nowych kondygnacji obiektu.

Znaczenie ma również wykorzystywanie określonych części budynku w sposób odmienny od założonych. Chodzi tutaj między innymi o prowadzenie działalności usługowej w budynku uznanym formalnie jedynie za budynek mieszkalny.

Jakie formalności przy zmianie projektu budowlanego?

Dokonywanie zmian w adaptowanym projekcie domu nie może zachodzić bez zgody odpowiednich organów. W przypadku zmian istotnie odbiegających od pierwotnych założeń wymagane jest zgłoszenie o ponowne rozpatrzenie pozwolenia na budowę. Jeśli natomiast nie jest to znacząca modyfikacja, wystarczy jedynie ujęcie jej w projekcie w postaci rysunków oraz opisów.

Każdy chce, aby jego domu spełniał wszelkie niezbędne funkcje, a więc nie tylko pozwalał na mieszkanie w nim, ale również stał się miejscem wspomnień. Zbuduj więc dom swoich marzeń na bazie projektu do adaptacji. Pamiętaj jednak, że modyfikacje wymagają pozwoleń i zgodności z prawem.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama