reklama

Blockchain - Bitcoin i inne zastosowania

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Blockchain - Bitcoin i inne zastosowania - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RozmaitościPoczątki technologii blockchain sięgają roku 1991, kiedy to dwóch innowatorów wpadło na pomysł, aby stworzyć nowy system, w którym nie byłoby możliwe manipulowanie znacznikami czasu danych. Możliwe za to byłoby rozprzestrzenienie i rejestrowane informacji bez możliwości ich modyfikacji. Gdy na scenę w 2009 wkroczył Bitcoin, idea stojąca za blockchain nabrała zupełnie nowego wymiaru.

Zastosowanie blockchain w bankowości

Cały protokół Bitcoin został stworzony na bazie blockchain, którą wykorzystuje do tego, aby móc przejrzyście rejestrować wszystkie transakcje. Możliwości, jakie daje blockchain, nie kończą się jednak na kryptowalucie i mogą sięgać dużo dalej - rejestrowane w ten sposób dane mogą obejmować nawet głosy w wyborach. Wiele firm wdrożyło już blockchain, aby ulepszyć swoje procesy, na przykład śledzić dostawy produktów czy transakcje finansowe.

 

Z technologii blockchain mogą również skorzystać same banki, aby ulepszyć swoją działalność. Blockchain nie zatrzymuje się, nie ma przerw, ani przestojów, dlatego wszystkie transakcje są dokonywane w czasie rzeczywistym, bez względu na to, czy jest to dzień wolny, czy po godzinach pracy. Dzięki blockchain klienci banków mogliby w kilka minut zobaczyć swoje transakcje. Banki mogłyby korzystać z blockchain do bezpieczniejszej wymiany środków między innymi instytucjami, handlu akcji i innych. Przesłane pieniądze będą od razu widoczne po stronie kontrahenta, bez żadnych przestojów.

Środki płatnicze

Bitcoin powstał głównie po to, aby zabezpieczyć konsumentów przed wszelkimi niebezpieczeństwami, jakie czekają na nich ze strony rządów i instytucji finansowych. Niestabilność władzy, nowe pomysły banków, dane i waluta kontrolowane centralnie sprawiają, że prywatne interesy i dane obywateli mogą być zagrożone. Bitcoin miał stanowić doskonałe remedium na te problemy.

 

To właśnie dzięki blockchain Bitcoin działa bez potrzeby kontroli innego organu. Dzięki temu transakcje kryptowalutowe są pozbawione ryzyka, nie ma tu uciążliwych opłat i prowizji. Przez niektórych Bitcoin jest uważany za stabilniejszą walutę niż ta, która jest oficjalnie uznana w krajach borykających się z problemami finansowymi. Korzystanie z powszechnie akceptowanej kryptowaluty mogłoby pomóc takim krajom w nawiązywaniu nowych kontaktów i interesów opartych na stabilnej walucie.

Wybory i głosowanie

Dzięki bitcoin można stworzyć systemy głosowania praktycznie od nowa. Dzięki przejrzystości blockchain można wyeliminować wszelkie potencjalne oszustwa i zwiększyć frekwencję wyborczą. To, w jaki sposób może zostać zbudowany system wyborczy, może się różnić w zależności od kraju, ale zakładając, że każdy obywatel ma tylko jeden głos do oddania (np. za pomocą tokena), spada ryzyko manipulacji czy podwójnego oddania głosu, który można oddać na wybranego kandydata. Cała ścieżka, jaką pokonuje oddany głos, byłaby łatwa w identyfikacji i przejrzysta. Do obsługi wyborów byłaby potrzebna mniejsza liczba osób, a co za tym idzie - spadłyby koszty przedsięwzięcia. Co więcej, nie trzeba byłoby liczyć wyników wyborów ręcznie - dzięki blockchain wszystko jest dostępne praktycznie od ręki.

Zdrowie

W łańcuchu bloków można bezpiecznie przechowywać wszystkie dane medyczne, generować i podpisywać dokumenty oraz uzyskiwać do nich łatwy dostęp. Wszystko w najwyższej jakości szyfrowaniu danych za pomocą prywatnych kluczy, do których nie ma dostępu nikt poza pacjentami. Dzięki cyfryzacji danych medycznych można uzyskać pomoc w niespodziewanych wypadkach w dowolnym miejscu na świecie, dzięki np. okazaniu swojej historii choroby.

Łańcuchy dostaw

Śledzenie zamówień, przesyłek i zakupów może być łatwiejsze dzięki zastosowaniu blockchain. Dzięki tej technologii można łatwiej zweryfikować trasę, z jaką poruszają się towary, ich pochodzenie, oraz wszelkie niespodziewane wydarzenia, jakie pojawiają się po drodze. Klienci końcowi mogą np. sprawdzić dane dotyczące tego, że kupowane przez nich lokalne produkty, na pewno pochodzą z ich okolicy.

Inteligentne kontrakty

Zawieranie umów między dwoma stronami może zostać znacznie ulepszone dzięki zastosowaniu technologii blockchain, która będzie stał na straży przestrzegania warunków umowy. Jak to możliwe? Na przykład przy wynajmowaniu mieszkania z kodem do drzwi zostanie on aktywowany dopiero wtedy, gdy na koncie właściciela pojawi się kwota za miesięczny wynajem i kaucja. Działa to także w drugą stronę i pomoże na zwrot pieniędzy i dochodzenie swoich praw w przypadku niespełnienia warunków umowy. Taka forma zawierania i przestrzegania umów sprawia, że nie jest potrzebne korzystanie z usług osób trzecich - notariuszy czy adwokatów. Wszystko odbywa się na jasnych i przejrzystych zasadach.

Na koniec

Blockchain jest dość złożony, jednak posiada ogromny potencjał na zdecentralizowane prowadzenie bezpiecznych transakcji na różnych płaszczyznach. Użytkownicy uzyskują większą prywatność, niższe koszty obsługi oraz nie są tak bardzo narażeni na błędy - czy to systemowe, czy to ludzkie. Obserwowanie tego, w jaki sposób będzie ewoluował blockchain i jak zmieni naszą codzienność, będzie więc niezwykle interesujące.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE