Reklama

Reklama

Biedronki w niedziele będą działać jako placówki medyczne? Ostry sprzeciw związkowców

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Biedronki w niedziele będą działać jako placówki medyczne? Ostry sprzeciw związkowców  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Według nieoficjalnych informacji sieć sklepów Biedronka ma w planach zmianę sposobu działania w niedziele niehandlowe. Sposobem na obejście zakazu handlu miałoby być stworzenie w sklepach placówek medycznych. Na doniesienia ostro reagują związkowcy.

Reklama

Placówki medyczne w Biedronce? Związkowcy mówią stanowcze „nie” 

Zgodnie z doniesieniami „Głosu Wielkopolskiego” część sklepów Biedronka miałaby zmienić sposób funkcjonowania i w niedziele działać jako placówki medyczne. Portal nie podaje jednak szczegółów sprawy. Pomysł do złudzenia przypomina zeszłoroczne plany utworzenia w sklepach działających w niedzielę placówek pocztowych. Zamiary sieci ukróciło zaostrzenie przepisów dotyczących zakazu handlu, które weszło w życie w lutym 2022 roku. 

Na doniesienia ostro reagują związkowcy z NSZZ „Solidarność” w Biedronce.

– Od połowy czerwca mamy sygnały od pracowników, że dostali informacje od przełożonych o planach utworzenia placówek medycznych. Co dokładniesię za tym kryje? W tej chwili nie ma żadnych szczegółów. Jedyne informacje, które sklepy otrzymywały w tej sprawie, były na skrzynce mailowej oznaczone jako niejawne. Utworzenie placówki medycznej wiąże się z wieloma wymogami - w ustawie mowa jest o sprzedaży w sklepikach szpitalnych, a nie na terenie obiektów handlowych - mówi  Piotr Adamczak, szef NSZZ Solidarność w sieci Biedronka.  

– Jeśli nasz pracodawca wprowadzi coś takiego i będziemy wiedzieć, co to jest, to natychmiast będziemy interweniować do rządu w tej kwestii. Nie pozwolimy sobie na to, żeby po raz kolejny zabierać nam wolną niedzielę. Najpierw walczyliśmy z placówkami pocztowymi, po zaostrzeniu przepisów w lutym zaczęto wprowadzać czytelnie, a teraz w Biedronce są plany tworzenia placówek medycznych. To skandal, że cały czas podejmowane są próby obejścia przepisów - tłumaczy związkowiec. 

Piotr Adamczak podkreśla, że od początku rząd powinien był zgodzić się na bardziej zaostrzone przepisy.

Pomysły na obejście niedzielnego handlu? Intermarche otwierało kluby czytelnika  

Nieszczelne prawo dotyczące handlu w niedzielę skrzętnie próbowało wykorzystać wiele sieci handlowych. Biedronki, Lidle czy Kauflandy na terenie swoich obiektów zaczęły świadczyć usługi pocztowe. Plany sieci ukróciły nowe przepisy obowiązujące w Polsce od 1 lutego 2022 roku. W myśl ustawy uszczelniającej zakaz handlu, w niedzielę mogą pozostać otwarte wyłącznie te sklepy, które wykażą, że 40 procent ogółu przychodów stanowią usługi pocztowe.

W lutym, po wprowadzeniu nowych przepisów, w mediach opisywany był jeden z bardziej oryginalnych pomysłów sieci handlowych próbujących obejść nowo ustanowione przepisy. Działająca w modelu franczyzowym sieć sklepów Intermarche zaproponowała swoim klientom niedzielne zakupy oraz wizytę w utworzonym na terenie sklepu… klubie czytelnika.

Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy