Bezpieczne logowanie
Fundament ochrony przed nieautoryzowanym dostępem do konta bankowego stanowi bezpieczne logowanie. Właściciele rachunków bankowych – tych online – powinni stosować wyłącznie silne i unikalne hasła.
Skuteczne hasło musi składać się z 12 znaków (sensowne minimum), a w tym zawierać duże i małe litery oraz cyfry i symbole. Nie może składać się z oczywistych fraz. Dany szyfr powinien być unikatowy, czyli nieużywany do logowania się na innych kontach internetowych. Zabezpieczenia niektórych witryn sieciowych – a zwłaszcza forów – zwykle pozostawiają wiele do życzenia, więc nie warto ryzykować tym, że w przypadku ich skutecznego złamania, cyberprzestępcy zyskają dostęp do wszystkich istotnych platform na raz.
Aby zachować odpowiedni poziom bezpieczeństwa, potrzebne będzie też wykorzystanie dwustopniowego weryfikowania użytkowników. System ten zapewnia dodatkową warstwę ochrony. Polega to na tym, że właściciele rachunków bankowych, chcący zalogować się na własne konto, muszą podać nie tylko hasło, ale również np. kod SMS, wysyłany przez bank na zaufane urządzenie mobilne. To absolutny must have dla ostrożnych.
Poza tym logowanie do bankowości nigdy nie powinno następować przy wykorzystaniu publicznego Wi-Fi. Takie sieci nie są odpowiednio zabezpieczone. Jeżeli znajdzie nagła potrzeba dostania się do rachunku bankowego online, to należy to zrobić za pomocą własnego internetu lub za pośrednictwem VPN.
Bezpieczne przelewy
Osoby chcące uważać na oszustwa internetowe muszą być uważne podczas zlecania przekazów środków finansowych, a szczególnie podczas realizowania przelewów natychmiastowych. Zawsze należy sprawdzać dwa razy wszystkie wprowadzane dane.
Trzeba więc wnikliwie przeanalizować każdą dostępną informację, w tym:
- numer konta;
- nazwę odbiorcy;
- tytuł przelewu.
Do problemów mogą prowadzić nawet drobne literówki i pojedyncze pomyłki w numerach, zwłaszcza w przypadku przekazów opiewających na wysokie kwoty.
Ochrona przed phishingiem oraz innymi oszustwami
Jeżeli chodzi o unikanie ataków ze strony prawdziwych cyberprzestępców, to właściciele rachunków bankowych muszą być wyczuleni na próby phishingu ze strony oszustów – służą one wyłudzaniu danych logowania.
Na czym polega atak phishingowy? Przestępca wysyła ofierze wiadomość e-mail, SMS lub link do stron internetowych, imitując przy tym to, że są one nadawane nie przez niego, ale np. przez bank. Zwykle zawierają żądanie podzielenia się wrażliwymi danymi. Takie treści tekstowe mogą przedstawiać się następująco:
- Na Twoim koncie wykryto niebezpieczną aktywność. Zmień hasło do rachunku bankowego pod linkiem mbankk.eu/xaafwe i pozostań bezpiecznym.
- Nowa oferta dla Ciebie. Oprocentowanie 0% dla kredytu gotówkowego. Sprawdź szczegóły po zalogowaniu się na konto pod adresem login.alioorbank.net i zaoszczędź na spłacie.
Warto zwrócić uwagę na dziwnie wyglądające adresy stron internetowych. Zawsze przypominają one te prawdziwe danych banków, aczkolwiek z pewnymi różnicami – np. dodatkowe „k” w „mbankk.eu/xaafwe” i „o” w „login.alioorbank.net”. Takie detale zawsze mają ogromne znaczenie.
Wymyślnych typów oszustw internetowych da się wyróżnić więcej. Ważne więc, aby stale edukować się na temat tych nowych i uczyć się sposobów ich skutecznego rozpoznawania. Informacje na ten temat są dostępne bezpłatnie na prawdziwych witrynach banków.
Regularne aktualizowanie oprogramowania i sprzętu
Aby pozostać bezpiecznym w sieci, zwłaszcza podczas załatwiania spraw bankowych, należy korzystać wyłącznie z regularnie aktualizowanego oprogramowania i sprzętu elektronicznego. Każdy nowy update zawiera poprawki zabezpieczeń, chroniąc użytkowników przed nowymi zagrożeniami oraz eliminując istotne luki w systemach.
Oprócz tego zawsze należy aktualizować oprogramowanie antywirusowe i antymalware. Bazy danych wirusów i zagrożeń muszą być aktualne, żeby skutecznie wykrywać i neutralizować wszelkie ataki ze strony cyberprzestępców. Wystarczy ominąć download jednego patcha (tzw. łatki), aby użytkownik PC lub urządzenia mobilnego stał się podatny na zagrożenie.
Koniecznie należy wspomnieć o tym, że niebezpieczeństwo może generować używanie starych urządzeń elektronicznych, które nie otrzymują wsparcia technicznego od producentów. Istotne luki w systemie nie zostaną więc w nich załatane, a przez to ryzyko stania się ofiarą oszustów wzrasta.
Monitorowanie aktywności na kontach osobistych
Aby zachować bezpieczeństwo podczas użytkowania bankowości online, użytkownicy kont osobistych powinni regularnie monitorować aktywność na posiadanych przez nich rachunkach. Pozwoli im to szybko wykryć nietypowe działania, często świadczące o nieautoryzowanym dostępie ze strony osób trzecich.
Wiele banków zapewnia swoim klientom możliwość ustawienia alertów SMS lub e-mailowych o wszelkich płatnościach. To sprytne rozwiązanie, które pomaga dowiedzieć się natychmiast o wszystkich działaniach przeprowadzanych przy użyciu danego konta osobistego. Dzięki temu użytkownicy aplikacji są w stanie trzymać rękę na pulsie przez 24/7.
Dobrym zwyczajem jest szczegółowe i wnikliwe analizowanie historii konta każdego tygodnia. Pozwala to zyskać pewność dotyczącą tego, że wszystkie przeprowadzane transakcje i płatności zostały na pewno prawidłowo autoryzowane. W przypadku wykrycia czegoś nieznanego należy niezwłocznie skontaktować się z bankiem (np. udać się do placówki w Bełchatowie).
Właściciele kont bankowych powinni być świadomi czyhających na nich zagrożeń. Wiedza ta pozwoli im odeprzeć atak ze strony przestępców.
Komentarze (0)