Atopowe zapalenie skóry u dorosłych – objawy
Objawy atopowego zapalenia skóry w 90% przypadkach pojawiają się w pierwszych 5 latach życia. Stąd też choroba bywa uznawana za schorzenie wieku dziecięcego. W rzeczywistości jednak AZS może być chorobą, która nie minęła pomimo dojrzałości. Niekiedy schorzenie ujawnia się dopiero w wieku dorosłym. Co więcej, pacjenci, u których atopowe zapalenie skóry zdiagnozowano w późniejszym wieku, często mają bardzo nasilone objawy.Objawy atopowego zapalenia skóry to głównie świąd oraz charakterystyczne wykwity. W przypadku dorosłych świąd często łączy się z bolesnością skóry porównywalną do dotkliwego ukąszenia przez owady. Dolegliwości bywają bardzo uciążliwe, często utrudniają normalne funkcjonowanie.
Widoczne na ciele objawy atopowego zapalenia skóry u osoby dorosłej wynikają z nieprawidłowej budowy zewnętrznej warstwy płaszcza ochronnego. U osób z AZS skóra jest słabsza, a tym samym łatwiej przenikają przez nią drobnoustroje oraz alergeny. Ze względu na nieprawidłową budowę naskórka nie zatrzymuje wody, przez co skóra staje się bardzo przesuszona, szorstka i podrażniona.
Leki stosowane na atopowe zapalenie skóry u dorosłych
Leczenie atopowego zapalenia skóry u dorosłych polega przede wszystkim na łagodzeniu objawów. W przypadku dzieci zwykle leczenie ogranicza się do pielęgnacji skóry. Natomiast u osób dorosłych, przy nasileniu objawów wprowadza się leczenie farmakologiczne.Leki na AZS mają przede wszystkim hamować toczący się stan zapalny oraz przyspieszać gojenie się podrażnionej skóry. W tym celu stosuje się leki, takie jak:
- glikokortykosteroidy (GKS) – leki stosuje się zewnętrznie, krótkotrwale przy nasileniu objawów. Glikokortykosteroidy działają przeciwzapalnie, a także zmniejszają świąd;
- leki immunomodulujące (inhibitory kalcyneuryny) – stosowane zewnętrznie w postaci maści i kremów, zwykle w przypadku objawów AZS na twarzy;
- leki doustne – w przypadku, gdy stosowanie zewnętrznych preparatów nie przynosi pożądanych rezultatów, stosuje się leki doustne, m.in. środki przeciwhistaminowe łagodzące reakcję alergiczną, leki immunosupresyjne, a także glikokortykosteroidy.
Naturalne leczenie AZS u dorosłych – dieta i pielęgnacja
Atopowe zapalenie skóry u dorosłych jest chorobą przewlekłą, dlatego po leki sięga się tylko przy zaostrzeniu objawów. Skóra atopowa wymaga przede wszystkim odpowiedniej pielęgnacji.Co więcej, o nawilżaniu i natłuszczaniu skóry przy AZS u dorosłych nie należy zapominać nawet w okresie złagodzenia objawów. Emolienty przeznaczone dla osób z atopowym zapaleniem skóry powinny być stosowane regularnie, przynajmniej dwa razy dziennie.
Niemniej ważna jest także odpowiednia dieta. Osoby chore na atopowe zapalenie skóry często obserwują, że niektóre pokarmy nasilają objawy. Podstawą jest więc samoobserwacja oraz wykluczenie produktów, które szkodzą danej osobie.
Do naturalnych metod, które często pozwalają na złagodzenie objawów AZS zalicza się także fototerapię. Zwykle są to serie naświetlań z wykorzystaniem promieni UVA i UVB. Warto pamiętać również o odpowiedniej, miękkiej i przepuszczalnej odzieży, a także prawidłowej higienie skóry.