Pylące rośliny dają w kość uczulonym. Niestety osoby, które borykają się z alergiami, muszą uzbroić się w cierpliwości. Dobrą wiadomością jest to, że - poza lekarstwami - istnieją też inne sposoby, aby zmniejszyć ich dolegliwości. Zebraliśmy dla Was te najlepsze.
Czerwiec, czyli najcięższy czas dla alergików
Najpierw pyliły brzoza, olcha, jesion i wierzba, a zaraz po nich zaczęły pylić trawy, topola, sosna, dęby, babka, szczaw i pokrzywa. W czerwcu natomiast alergicy mogą poczuć się jeszcze gorzej, ponieważ to czas, w którym notuje się najwyższe stężenia pyłków w powietrzu. Uczulonym najbardziej daje się we znaki pyłek traw, głównie kwitnących w tym okresie zbóż, a także alergeny babki, komosy, czarnego bzu i pokrzywy. To również czas, w którym silniej niż zazwyczaj alergię wywołują zarodniki grzybów. W lipcu pylić będzie trawy, żyto, wszystkie grzyby, pokrzywa, komosa, lipa drobnolistna, bylica pospolita, babka, szczaw. Sierpniu natomiast najbardziej ucierpią osoby wrażliwe na bylicę, która będzie miała wtedy szczyt pylenia.Instytut Mikroekologii przypomina, że alergia to - fachowo rzecz biorąc - nadwrażliwość organizmu na zetknięcie z alergenem, wywołująca patologiczną reakcję organizmu. Alergie są uznawane za plagę XXI wieku. Do ich rozwoju przyczynia się bardzo wiele czynników. Z jednej strony nadmierna higienizacja życia, a z drugiej coraz większe zanieczyszczenie środowiska i wysokoprzetworzona żywność. Niestety regularnie przybywa uczulonych, nie tylko na pyłki roślin, ale również na środki chemiczne oraz pokarm.
Sposoby na złagodzenie objawów alergii
Jeżeli chodzi o pyłki, to objawy alergii są podobne do przeziębienia. Jednak w przypadku tego ostatniego dochodzi również ból gardła, gorączka i gęsta wydzielina z nosa. Symptomy alergii mogą zmieniać się z dnia na dzień i trwać dłużej niż przeziębienie. Mogą się też nasilać w zależności od rodzajów pyłków i wrażliwości na nie. Alergia na pyłki zaostrza się przez dym tytoniowy, dlatego unikajmy przebywania w zadymionym środowisku. Lekarze przygotowali szereg zaleceń, które pomogą nam zmniejszyć dolegliwości. Zebraliśmy dla Was 12 najlepszych rad, które opisuje portal pacjent.gov.pl:
- wietrz sypialnię w nocy lub wcześnie rano, gdy poziom pyłków jest niski;
- nie susz ubrań, ani nie wietrz pościeli na zewnątrz;
- nie przynoś roślin z pyłkiem do domu;
- zamykaj okna w ciągu dnia;
- noś okulary przeciwsłoneczne;
- unikaj jazdy samochodem przy otwartych oknach;
- unikaj przebywania na świeżo skoszonym trawniku lub koszenia trawy;
- unikaj kontaktu ze zwierzętami, które przebywały na zewnątrz i mają pyłek w futrze;
- umyj włosy przed pójściem spać;
- po spacerze ściągnij ubranie, które miało kontakt z pyłkiem;
- jeśli chcesz uprawiać sport na świeżym powietrzu, rób to rano, kiedy rosa nadal wiąże pyłek;
- śledź kalendarz pylenia roślin, żeby wiedzieć, kiedy będzie wysoki poziom alergenu w powietrzu.
Komentarze (0)