18 lat w Unii Europejskiej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

18 lat w Unii Europejskiej - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości W 2004 roku Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. W ramach Funduszy otrzymaliśmy blisko 150 miliardów euro. Dofinansowania tysięcy projektów umożliwiły nam znaczny postęp gospodarczy, kulturalny, technologiczny oraz społeczny. Liczba inwestycji współfinansowanych przez Fundusze Europejskie stale rośnie, a obecność w Unii Europejskiej ma wpływ na życie każdego z nas. Otwarcie rynków zbytu oraz możliwość rozwoju przy wsparciu dotacji sprawiły, że Polska stała się integralną częścią cywilizacji zachodniej.

Życie codzienne

Unia i jej programy mają niezwykle inspirujący wpływ na całe województwo łódzkie. Jeździmy nowymi drogami i ścieżkami rowerowymi, dzieci w szkołach mają zapewnioną wysokiej jakości edukację, a pacjentów w przychodniach i szpitalach diagnozuje się przy użyciu nowoczesnego sprzętu medycznego. Rozkwita infrastruktura miast i wsi, zatrudnieni i osoby poszukujące pracy bezpłatnie podnoszą swoje kwalifikacje, a dla przedsiębiorców i rolników otwierają się nowe rynki. Dzięki unijnym inwestycjom rozwinęły swoją ofertę instytucje kultury i muzea, a wiele zrewitalizowanych zabytkowych obiektów cieszy oczy turystów. Bez problemów korzystamy z podróży czy nauki za granicą.

Zmiany na lepsze

Członkostwo w Unii Europejskiej umożliwiło przebudowę gospodarki oraz wprowadziło pojęcie innowacyjności i konkurencyjności. Małe i średnie przedsiębiorstwa otrzymały wsparcie, które pozwoliło na ich rozwój. Położono nacisk na cyfryzację, a zmiany klimatyczne zaowocowały projektami dotyczącymi obniżenia zużycia energii oraz dywersyfikacji jej źródeł. Bez wsparcia Funduszy Europejskich wiele remontów i renowacji zabytkowych budynków i terenów w województwie łódzkim byłoby utrudnionych, a czasem wręcz niemożliwych. Jednym z nich była rewitalizacja zabytkowego budynku Muzeum Regionalnego w Bełchatowie. Dworek i jego otoczenie wymagały renowacji. Wyremontowano poszycie dachu, odnowiono instalację odgromową i odwadniającą. Dawny blask odzyskały schody wejściowe z obu stron oraz balkon od strony wschodniej. Zmiany upiększyły fasadę Dworku Olszewskich i przez szereg lat będą cieszyć oczy turystów i mieszkańców powiatu bełchatowskiego. Skorzystają z tego nie tylko wielbiciele historii i turyści, ale również nowożeńcy, którzy często pozują do zdjęć na tle zabytkowego obiektu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE