Przed Kolegiatą św. Mikołaja w Wolborzu odsłonięto odlew z brązu, który jest wierną rekonstrukcją wolborskiego zamku. Wydarzenie zapoczątkowało obchody 750-lecia nadania praw miejskich Wolborzowi, składając hołd historii i dziedzictwu miasta. Uroczystość zgromadziła mieszkańców, polityków, dostojników kościelnych i miłośników historii.
Wydarzenie rozpoczęło się mszą świętą, której przewodniczył Honorowy Obywatel Wolborza, Władysław Ziółek, arcybiskup senior. Po nabożeństwie, archeolog Tomasz Olszacki zaprezentował wirtualny spacer po zamku, ukazując jego wizualizację opartą na badaniach georadarem, pracach archeologicznych i informacjach pisanych.
- Zamek w Wolborzu to taki "Święty Graal" jeśli chodzi o zamki województwa łódzkiego. Od lat postulowano jego badania, aby dowiedzieć się, jak on naprawdę wyglądał. Opracowane źródła wskazywały już dawno na wspaniałość tego obiektu, ale dopiero wykopaliska pozwalają nam dokładnie osadzić go w przestrzeni. Połączywszy badania georadarowe, wykopaliska i źródła pisane oraz porównując do to analogii, czyli zachowanych budowli z tego czasu, do których możemy odnieść zamek wolborski, dopiero teraz jesteśmy w stanie wykreować jego przestrzenną bryłę
- mówił Tomasz Olszacki.
Fundamenty zamku sięgają początków XVI wieku. Budowla została wzniesiona w stylu renesansowym przez Biskupów Włocławskich na miejscu starszego, średniowiecznego dworu. Teraz, dzięki tej dokładnej rekonstrukcji, mieszkańcy i odwiedzający mogą odtworzyć atmosferę tamtego okresu i lepiej zrozumieć historię miasta.
Imponujący odlew zamku w Wolborzu stoi dumnie przed Kolegiatą św. Mikołaja, przy placu Władysława Jagiełły 5. W towarzystwie odlewu znajduje się także gablota, w której eksponowane są cegły znalezione podczas ostatnich kilku miesięcy wykopalisk.
Komentarze (0)