reklama
reklama

Supermyśliwce F-35 będą stacjonowały niedaleko Bełchatowa. Kiedy zobaczymy je na niebie?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych/ platforma X

Supermyśliwce F-35 będą stacjonowały niedaleko Bełchatowa. Kiedy zobaczymy je na niebie? - Zdjęcie główne

Do 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku trafią supermyśliwce F-35. | foto Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych/ platforma X

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Region Do 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku trafią supermyśliwce F-35. Kiedy zobaczymy je na niebie nad Bełchatowem?
reklama

Polska zamówiła 32 myśliwce F-35. Trwa ich produkcja. Maszyny mają trafić do bazy w Łasku.

Supermyśliwce F-35 trafią do bazy w Łasku

 W 2020 roku podpisano umowę na zakup myśliwców piątej generacji. Pierwszy z wojskowych samolotów dla Polski nazwano "Husarz", właśnie jest produkowany. Nazwę dla supermyśliwca wybrano w drodze konkursu.

"Produkcja pierwszych czterech samolotów przeznaczonych dla polskich sił powietrznych rozpoczęła się w zakładach Lockheed Martin w Fort Worth w Teksasie w marcu 2023 roku. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez producenta, maszyny będą gotowe w połowie przyszłego roku. Na tych samolotach od połowy 2024 roku będą szkolić się za oceanem polscy piloci. F-35 z biało-czerwoną szachownicą do Polski przylecą nie wcześniej niż za dwa lata. Lockheed informuje, że F-35 wylądują w bazie lotniczej w Łasku w styczniu 2026 roku, a rok później w bazie lotniczej w Świdwinie. Finalnie dostawy F-35 dla Polski mają się zakończyć w 2030 roku

- podaje Polska Zbrojna, miesięcznik wydawany przez Wojskowy Instytut Wydawniczy, utworzony przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

32. Baza Lotnictwa Taktycznego w Łasku właśnie się rozbudowuje, właśnie z myślą o nowych samolotach. W tej chwili znajduje się tam 16 myśliwców F-16.

- Większość jest jednomiejscowych i kilka dwumiejscowych. Pilotami w Łasku są sami mężczyźni

- mówił w rozmowie z portalem TuLodz.pl por. Marek Sobieraj, oficer prasowy 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku. 

Myśliwce F-35 mają wiele zalet

Czym charakteryzują się supermyśliwce F-35? Wyróżnia je technologia "stealth", bo sprawia, że samoloty trudno wykryć. F-35 mają też inne zalety, np. sensory.

- Oprócz radarów z aktywnie skanującą anteną AESA mają dużo innych sensorów, które pracują na przykład w podczerwieni lub zbierają dane o promieniowaniu elektromagnetycznym z przeróżnych źródeł, nie tylko zestawów przeciwlotniczych, lecz także radarów okrętowych czy naziemnych przeciwnika 

- mówi gen. dyw. pil. Ireneusz Nowak, inspektor sił powietrznych.

Co ważne, pilot nie musi analizować danych, gdy wykonuje konkretną misję. Sensory dostarczają mu bowiem informacje, które są już wstępnie opracowane.

Na przełomie roku trwały obloty seryjnie produkowanych samolotów. Jak informował media John Neilson z biura prasowego Lockheed Martin, odbywały się one w bazie amerykańskich sił powietrznych Edwards i bazie lotnictwa marynarki wojennej w Patuxent River w stanie Maryland.

Dodajmy, że pierwszy w historii oblot F-35A miał miejsce w 2006 roku. Myśliwiec zbudowano dla amerykańskich sił powietrznych. Produkcja seryjna rozpoczęła się pięć lat później. W tym roku amerykański departament obrony podał, że  uruchomiono produkcję wielkoseryjną.

Polska kupiła supermyśliwce wraz z systemem wsparcia i szkoleniami. Koszt to 4,6 mld dolarów netto. F-35 mają współpracować z systemem Patriot, a także z samolotami F-16, które stacjonują m.in. w Łasku.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama