reklama
reklama

Jest mistrzynią świeckich ceremonii pogrzebowych. „Wydarzenie ma bardzo osobisty charakter”

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jest mistrzynią świeckich ceremonii pogrzebowych. „Wydarzenie ma bardzo osobisty charakter” - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RegionTen do tej pory mało znany zawód zyskuje coraz większą popularność i szacunek. W trudnym życiowo momencie rodziny zgłaszają się do niej, by pomogła im pięknie pożegnać bliską osobę. Monika Sawicka jest mistrzynią świeckich ceremonii pogrzebowych.
reklama

O zawodzie mistrza świeckiej ceremonii pogrzebowej opowiada Monika Sawicka

Podkreśla, że to jej droga i mimo obciążenia emocjonalnego, chce dalej wykonywać ten zawód. Pani Monika Sawicka z Łodzi od półtora roku zajmuje się prowadzeniem świeckich ceremonii pogrzebowych. Temat podjął portal TuLodz.pl. 

– Niewiele osób ma świadomość istnienia tego zawodu. Nawet niektóre panie kwiaciarki, które sprzedają kwiaty przy cmentarzach, nie mają pojęcia, kim jest mistrz świeckiej ceremonii pogrzebowej. Również żałobnicy i goście uroczystości często spotykają się z tym zawodem po raz pierwszy – mówi mistrzyni. 

reklama

Jak podkreśla Pani Monika, zdumienie i zainteresowanie wynikające z zetknięcia się z nową sytuacją często towarzyszy osobom starszym. To one zadają pytania dotyczące obrzędu czy religii, w ramach której odbyła się uroczystość. Tłumaczą, że nigdy wcześniej nie uczestniczyły w podobnej ceremonii, ale odebrały ją bardzo pozytywnie. 

– Często mówią mi wtedy, że są wierzący, ale nie podoba im się zachowanie księży, więc też chcieliby być pochowani właśnie w takiej atmosferze, przy takiej oprawie. Zasadnicza różnica polega na ogromnej uwadze, jaką mistrz ceremonii poświęca osobie, którą żegna. Całe wydarzenie ma bardzo osobisty charakter. Wierni opowiadają mi, że często spotykają się z lekceważącą postawą księży, którzy w trakcie uroczystości wcale nie skupiają się na zmarłym lub nawet politykują - tłumaczy nasza rozmówczyni. 

reklama

Kobieta zaznacza, że większość jej klientów to osoby wierzące, które odcinają się od nauk kościoła katolickiego w jego współczesnej postaci. 

Jak wygląda przygotowanie do ceremonii? Punktem wyjścia jest przekazywany rodzinie zmarłego kwestionariusz z trzydziestoma pytaniami. Mistrzyni zaznacza, że bliscy nie mają obowiązku udzielać odpowiedzi na wszystkie pytania. Aby przygotować mowę poświęconą zmarłemu, kobieta dopytuje o niezbędne informacje. Na każdym kroku podkreśla jednak, że o kształcie i przebiegu ceremonii decyduje rodzina.

Choć każda z uroczystości wygląda nieco inaczej, obowiązuje jedna zasada, której nie można złamać. 

– Najważniejszym punktem ceremonii jest laudacja poświęcona zmarłemu. Zasadą jest, że w mowie pożegnalnej mówimy o tej osobie tylko dobrze – podkreśla. 

reklama

Ceremonie najczęściej odbywają się w cmentarnych kaplicach lub w domach pogrzebowych, a niekiedy tylko przy grobie. W czasie uroczystości mistrzyni odwołuje się do tekstów filozoficznych i poetyckich. Czasem przywołuje cytaty z Biblii. Nie mniej istotnym elementem wydarzenia jest muzyka – o jej wyborze decyduje rodzina; czasem o dobór utworów bliscy proszą panią Monikę. Wśród mniej typowych próśb, które pani Monika otrzymała w trakcie swojej praktyki zawodowej było wykorzystanie w trakcie ceremonii utworu zespołu Metallica. 

– Najtrudniejsze ceremonie to te, w trakcie których rodzice chowają swoje dzieci. Nawet w tak bolesnych chwilach okazuje się, że mam pozytywną reakcję zwrotną od bliskich zmarłego, którzy czują ulgę, że pomogłam im przeprowadzić ich przez ten trudny moment. To dla mnie bardzo budujące – mówi pani Monika. 

reklama

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama