Każdy, kto do tej pory składał wniosek o paszport, wie, że nie jest to prosta sprawa. I wcale nie chodzi o to, że dokument, który musimy wypełnić, jest skomplikowany. Bo nie jest.
Wniosek wypełnimy i wyślemy, siedząc na kanapie
Chodzi raczej o fakt, że aby dostać paszport, trzeba odstać swoje w urzędzie. Tylko nieliczni mogą się pochwalić tym, że załatwiali sprawę "od ręki". Teraz formalności mają sprawiać mniej kłopotów. Przynajmniej w kilku przypadkach.Najważniejszą zmianą, spośród tych, które zaczęły obowiązywać w ostatnim czasie, jest ta, że formalności związane z wnioskowaniem o paszport dla dziecka do 12. roku życia, ale też dla osoby ubezwłasnowolnionej, można załatwić online. Co ważne, jeżeli nasze dziecko nie ukończyło 5. roku życia, nie musimy go zabierać ze sobą do urzędu, żeby jego paszport odebrać.
Zniknęła jedna z opłat. Ma być taniej, ale i wygodniej
Kolejnym dużym udogodnieniem jest fakt, że zgodę drugiego rodzica, albo – w zależności od sytuacji – opiekuna czy kuratora dziecka, można wyrazić online. Takie samo prawo mają również osoby, które opiekują się osobami ubezwłasnowolnionymi. Znikają również opłaty za wyrażenie zgody na wydanie paszportu.
Nie ponosimy już kosztów z tego tytułu. Nawet jeśli będziemy składać wniosek w urzędzie, zostanie on zarejestrowany w nowym module i ta opłata nie będzie naliczana
– wyjaśnia minister Janusz Cieszyński, pełnomocnik Rządu do Spraw Cyberbezpieczeństwa.
W przypadku rodziców, którzy występują o paszport dla dziecka za granicą, mogą to zrobić online tylko wówczas, gdy pociecha nie skończyła 5. roku życia. Dzięki usłudze aktywowanej w listopadzie 2022 r. paszport może zostać wówczas przesłany do domu kurierem pod warunkiem, że jest to adres zagraniczny. Nie możemy więc wystąpić o paszport, mieszkając np. w Londynie i zamówić usługi dostarczenia dokumentu kurierem na adres np. w Warszawie.
reklama
Jak złożyć wniosek? Podpowiadamy, krok po kroku
Jeżeli nasze dziecko nie skończyło 12 lat (lub 5 lat, jeżeli mieszkamy za granicą), to wniosek o wydanie paszportu możemy złożyć, nie wychodząc z domu. Jest to nie tylko wygodne, ale również łatwe. Pierwszy krokiem, który musimy zrobić to wejść na stronę https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-paszport-dla-dziecka.Tu będziemy musieli odpowiedzieć na trzy pytania:
Ile dziecko ma lat?
Czy wniosek chcemy złożyć w internecie, czy w urzędzie?
Gdzie odbierzemy paszport (w kraju, czy za granicą)?
Następnie klikamy opcję "złóż wniosek", co spowoduje, że zostaniemy przekierowani na stronę do logowania (oczywiście tylko w przypadku, gdy na pytanie trzecie odpowiemy "w internecie"). Zalogować będziemy mogli się poprzez profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczna albo też przez usługę mObywatel.
Po wejściu na stronę musimy udzielić odpowiedzi na kolejne pytania:
Jaki rodzaj paszportu chcesz uzyskać?
Gdzie chcesz złożyć wniosek o paszport?
Po wyborze odpowiedniego województwa wyświetli nam się lista punktów paszportowych. Trzeba zaznaczyć jeden.
Następnie musimy wybrać dziecko, którego wniosek dotyczy. W kolejnym kroku należy dołączyć zdjęcie dziecka (oczywiście zgodne z wytycznymi, które są takie same, jak w przypadku składania wniosku drogą tradycyjną), uzupełnić swoje dane kontaktowe oraz zapłacić za dokument. Zanim wciśniemy opcję "Wyślij", warto upewnić się, że wszystkie dane są prawidłowe i w razie pomyłki poprawić.
Na wydanie dokumentu czeka się około miesiąca od złożenia wniosku. Ważność wydanego paszportu to 5 lat lub – w przypadku paszportu tymczasowego – do 365 dni od daty jego wydania. Koszt wydania to 30 złotych (opłacamy w momencie złożenia wniosku).
Komentarze (0)