reklama
reklama

Zeznanie podatkowe za 2023. Jak szybciej odzyskać nadpłacony podatek?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Zeznanie podatkowe za 2023. Jak szybciej odzyskać nadpłacony podatek? - Zdjęcie główne

Czas na rozliczenie z fiskusem mamy do końca kwietnia. | foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i światOd 15 lutego można już się rozliczać z fiskusem. KAS informuje o nowościach, z których mogą skorzystać osoby prowadzące działalność gospodarczą.
reklama

Podatnicy muszą się rozliczyć z Urzędem Skarbowym za ubiegły rok najpóźniej do końca kwietnia. Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) informuje, że już po raz szósty udostępnia usługę Twój e-PIT. Osoby, którym zależy na szybkim zwrocie nadpłaconego podatku, powinny skorzystać właśnie z tej opcji. 

Rozliczenia za 2023 rok. Chcesz szybko odzyskać nadpłacony podatek? Pieniądze na koncie do 45 dni 

KAS przyznaje, że e-PIT to jedna z najpopularniejszych e-usług polskiej administracji. Jest dostępna w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i ukraińskiej. W tym roku po raz pierwszy z tej opcji mogą korzystać również osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz działy specjalne produkcji rolnej. 

Z roku na rok nasza usługa cieszy się coraz większym zainteresowaniem podatników. W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% – złożyło je w wersji papierowej. Dla porównania w 2018 r. za pośrednictwem usługi Twój e-PIT trafiło do nas niecałe 7 mln zeznań, a 20% deklaracji podatnicy złożyli papierowo – informuje  Marcin Łoboda, szef KAS. 

reklama

Usługa Twój e-PIT jest wygodna, ponieważ działa przez całą dobę i można z niej korzystać na dowolnym urządzeniu podłączonym do internetu. Kolejny, ważnym aspektem jest fakt, że rozliczając się w ten sposób, podatnicy szybciej otrzymają zwrot nadpłaconego podatku – do 45 dni od dnia rozliczenia, natomiast w przypadku zeznań papierowych, jest to okres do trzech miesięcy. 

Dostęp do usługi możliwy jest wyłącznie w e-Urzędzie Skarbowym (e-US), na stronie podatki.gov.pl.

W okresie składania zeznań wsparcie podatnikom zapewnia Krajowa Informacja Skarbowa. Można również korzystać z chatbota KASPRO dostępnego na podatki.gov.pl, który odpowie na pytania dotyczące zeznań w podatku dochodowym od osób fizycznych. Wsparciem będą też służyć wszystkie urzędy skarbowe.

reklama

e-PIT to duże udogodnienie, szczególnie dla osób pracują na etacie. KAS przekonuje, że wielu wypadkach wystarczy samo przejrzenie PIT-u i ewentualne zmiany wynikające np. z narodzin dziecka i uzyskania w związku z tym ulgi, czy chęci zmiany OPP, której chcemy przekazać 1.5% podatku.

Podatnik, zobowiązany do rocznego rozliczenia na formularzach PIT-37 i PIT-38, może odrzucić przygotowane przez nas zeznanie w usłudze Twój e-PIT i złożyć je samodzielnie. Jeśli tego nie zrobi, zostanie ono automatycznie zaakceptowane z upływem ustawowego terminu na złożenie rocznego rozliczenia w podatku – wyjaśnia Sylwia Zdebiak, dyrektor Departamentu Relacji z Klientami w Ministerstwie Finansów.

W e-PIT się rozliczą się również  prowadzący działalność gospodarczą. To nowość

W tym roku po raz pierwszy  w usłudze Twój e-PIT obok znanych od lat formularzy PIT-37, PIT-38 oraz oświadczeń PIT-OP oraz PIT-DZ, znajdą się trzy nowości:

reklama

  • PIT-36L – to zupełnie nowy formularz służący do rozliczeń za 2023 rok z działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych podatkiem liniowym,
  • PIT-28 – do tej pory skierowany do osób rozliczających przychody z najmu i ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych, od rozliczeń za 2023 rok będzie również stosowany dla rozliczenia działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem,
  • PIT-36 – do tej pory skierowany do osób rozliczających m.in. przychody z rent i emerytur zagranicznych, z działalności nierejestrowej, od rozliczeń za 2023 r. będzie również stosowany do rozliczenia działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych na zasadach ogólnych.
W tym przypadku przedsiębiorcy muszą uzupełnić część informacji, których KAS nie posiada, a następnie zaakceptować i wysłać elektronicznie zeznanie w usłudze Twój e-PIT. Chodzi o dane dotyczące:

reklama

  • przychodów,
  • kosztów uzyskania przychodów (w PIT-36 i PIT-36L),
  • składek na ubezpieczenia społeczne, a w przypadku działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem lub podatkiem liniowym również składek na ubezpieczenie zdrowotne oraz
  • ulg i odliczeń.
 

- Przygotowaliśmy specjalny kreator wspierający podatników w tym zadaniu. Proste pytania i czytelne objaśnienia pomogą uzupełnić zeznanie krok po kroku – mówi Sylwia Zdebiak.

Do e-Urzędu Skarbowego można zalogować się za pośrednictwem login.gov.pl, identyfikując się Profilem Zaufanym (PZ), e-Dowodem, poprzez bankowość elektroniczną lub aplikację mObywatel. Dodatkowo do samej usługi Twój e-PIT wciąż można zalogować się także danymi podatkowymi.

 

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu tuzgierz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama