Polskie uczelnie nie tylko znalazły się na liście, ale także zostały wysoko sklasyfikowane. Ranking najlepszych szkół wyższych na świecie (Academic Ranking of World Universities), według przedmiotów akademickich, popularnie nazywany Listą szanghajską, jest przygotowywany przez Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju. Po raz pierwszy został opublikowany w 2003 r.
Jak powstaje globalny ranking?
Globalny Ranking Przedmiotów Akademickich (GRAS) tworzony jest na podstawie kilku wskaźników. Pod uwagę bierze się liczbę prac opublikowanych przez instytucję w ramach przedmiotu akademickiego w czasopismach z Q1 Journal Impact Factor Quartile w okresie 2016-2020, łączną liczbę pracowników instytucji, którzy otrzymali znaczącą nagrodę w dziedzinie przedmiotu akademickiego, liczbę prac opublikowanych w najlepszych czasopismach i na konferencjach w danej dziedzinie.Dokładne miejsce w rankingu znane jest tylko w przypadku 100 najlepszych uczelni świata. Pozostałe miejsca są wymieniane już tylko w przybliżeniu – uczelnie pojawiają się w grupach liczących 50 czy 100 placówek.
Polskie placówki wśród najlepszych na świecie
Najlepsze na świecie uczelnie zostają sklasyfikowane w 54 dyscyplinach naukowych. Jest to m.in. fizyka, matematyka, psychologia, nauki medyczne, nauki biologiczne, rolnicze, weterynaria. Listę szanghajską otwierają placówki z USA. Pierwszy jest Uniwersytet Harwardzki, na drugim miejscu znalazł się Stanford, a stawkę na podium zamyka brytyjski Cambridge. W rankingu nie brakuje również polskiego akcentu.Lista szanghajska 2022 umieściła Uniwersytet Warszawski w przedziale miejsc 51-75 w kategorii fizyki. W tegorocznej edycji Polska uplasowała się wysoko również w matematyce. Uniwersytet Warszawski znalazł się w przedziale 101-150, a Uniwersytet Jagielloński na miejscach 151-200. Prestiżowe miejsca zajęły też Politechnika Warszawska (nauka o przyrządach i technologii, miejsce 101-150), Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu (nauka i technologia żywności, miejsce 101-150), Akademia Górniczo-Hutnicza (metalurgia, miejsce 151-200), Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego (weterynaria, miejsce 101-150) oraz Uniwersytet Jagielloński (zdrowie publiczne, miejsce 101-150).
Wróć do początku tekstu i obejrzyj naszą GALERIĘ najlepszych polskich uczelni.
Komentarze (0)