Co jakiś czas słyszymy o kolejnej akcji policji, podczas której zostaje rozbity gang samochodowy. Mimo że tych przestępstw jest zdecydowanie mnie niż w latach 90., wciąż się zdarzają. Osoby, które decydują się na nowy lub kilkuletni pojazd, nie powinny więc szukać oszczędności podczas wybierania i zakupu ubezpieczenia. Oszczędzanie, np. na autocasco, może ich niekiedy słono kosztować.
Gangi kradną nie tylko drogie samochody, ale też koła i katalizatory
Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR poinformował, że w ubiegłym roku skradziono 7 098 samochodów. W 2020 roku było to 6 910, a w 2019 r. - 6 978 aut. Biorąc pod uwagę liczbę samochodów zarejestrowanych w Polsce, jest to stosunkowo niewiele. Co ciekawe, złodziei najczęściej wcale nie interesują samochody z salonu, ale kilkuletnie: z roczników 2018, 2019.Dodajmy jednak, że łupem przestępców coraz częściej padają nie same auta, ale... koła oraz katalizatory. Powstają się nawet gangi, które specjalizują się w takim procederze. Według policyjnych statystyk, w ciągu jednego roku liczba przestępstw dotyczących kradzieży akcesoriów i części samochodowych wzrosła z 3295 (2020 rok) do 5463, co oznacza wzrost aż o 65 procent!
Chcesz wiedzieć, jakie marki i modele są ulubionymi celami złodziejskich gangów? Wróć do początku tekstu zajrzyj do naszej galerii.
Komentarze (0)