Reklama

Reklama

Zabytkowy park na osiedlu Budowlanych

Opublikowano: wt, 6 cze 2017 12:02
Autor:

Zabytkowy park na osiedlu Budowlanych - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura i edukacja Zabytkowy park podworski z dworkiem nad rzeką Rakówka, park łącznie z terenem przylegającym do rzeki objęty jest ochroną konserwatorską i został wpisany do rejestru zabytków. W północnej części parku znajduje się zagłębienie będące pozostałością po dawnym stawie parkowym. W parku znajduje się grób rodowy tragicznie zmarłego małżeństwa Hellwigów, niegdyś właścicieli dworu.Park stanowi duże przyrodnicze bogactwo starodrzewia z najliczniej występującymi: klonami pospolitymi, lipami drobnolistnymi, topolą białą, czarną i osiką, robieniem, kasztanowcami, grabami i wiązami. Do parku przylegają tereny zieleni w dolinie rzeki od ul. Mielczarskiego do ul. 9 Maja na wysokości osiedla Budowlanych oraz budynków „Odry” i „Estakady”, zagospodarowywany był z przerwami w okresie lat 1996-2006.W parku znajdziemy ścieżkę geologiczną, alejki spacerowe, place zabaw czy staw który był gruntownie zrewitalizowany. dzięki temu można spotkać ptactwo wodne. Po drugiej stronie ul. Mielczarskiego znajduje druga część zieleni z małym stawem. Całość terenu uzupełniają klomby, zielenie oraz drzewa. Niektóre okazy są bardzo szczególne.W parku znajduje się dworek z pierwszej połowy XVIII wieku, dwór zamieszkiwali znane rody takie jak Rychłowskich, Kaczkowskich, Rodziewiczów czy Hellwigów. Projektantem najprawdopodobniej był włoski architekt Lodovico Coci. Późnobarokowy dwór wybudowano na planie prostokąta, jest wymurowany z cegły, otynkowany i częściowo podpiwniczony. W odnowionym dworze zorganizowano siedzibę Muzeum Regionalnego w Bełchatowie. Obok dworku ściana zakochanych a dokładnie Zakochani w Bełchatowie.Na osiedlu znajdziemy też place zabaw dla dzieci, które co roku są na wiosnę remontowane. Znajdują się tu także takie obiekty rekreacyjne jak: siłownia na powietrzu.

Reklama

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.