Reklama

Reklama

W najbliższy weekend gratka dla miłośników historii - rekonstrukcja w Bełchatowie i piknik w Zelowie

Opublikowano: pt, 17 sie 2018 09:45
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura i edukacja W najbliższy weekend miłośnicy historii nie będą mogli narzekać na brak atrakcji. Najpierw, w sobotę w parku bełchatowskiego muzeum odbędzie się rekonstrukcja "Żar 1939", a w niedzielę w Zelowie z okazji obchodów Święta Wojska Polskiego odbędzie się piknik wojskowo - patriotyczny pn. "Stulecie Niepodległości - historia oręża Polskiego".

Reklama

18 sierpnia w parku przy Muzeum Regionalnym w Bełchatowie odbędzie się wojenna inscenizacja pod tytułem "Żar 1939". Wydarzeniu, które rozpocznie się około godziny 17:30 będą towarzyszyć bomby, armatnie strzały, naloty oraz dźwięki odpalanych karabinów.

Dzięki przygotowywanej rekonstrukcji przeniesiemy się na przedpola wsi Żar, gdzie w 1939 roku rozegrał się dramat wojenny podczas spodziewanego ataku hitlerowskich żołnierzy. W tych okolicach znajdują się pozostałości polskiej linii obrony, czyli bunkry, okopy, umocnienia czy rowy przeciwczołgowe.

Dodatkowo na "polu walki" pełno będzie rekwizytów w postaci strzelb, karabinów czy jedynej w kraju armaty 40 mm Bofors wzór 36 produkcji polskiej. Charakteru wszystkiemu doda wiejska sceneria nawiązująca do miejscowości Żar. Ponadto, nad głowami bełchatowian latać będzie samolot w barwach niemieckich.

Po inscenizacji mieszkańcy będą mogli dokładnie obejrzeć sprzęty wojskowe używane przez rekonstruktorów. Całemu wydarzeniu dodatkowo towarzyszyć będą historyczne opowiadania relacjonowane przez znawców.

Zelowski piknik, natomiast będzie miał miejsce 19 sierpnia w godzinach od 13:00 do 16:00 na placu przyległym do terenów sportowych przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Zelowie, ul. Kilińskiego 5. W programie przewidziano wiele atrakcji, jak na przykład: prezentacja wyposażenia i sprzętu wojskowego, konkurs strzelecki z broni pneumatycznej, prezentacja grup rekonstrukcji historycznej i wiele innych. Ponadto, około godziny 13:00 pod pomnik Tadeusza Kościuszki na placu Dąbrowskiego w Zelowie uda się delegacja z kwiatami.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.