Reklama

Reklama

Stowarzyszenie świętuje 10-lecie działalności. Z tej okazji przygotowano wystawę

Opublikowano: śr, 14 sie 2019 12:29
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura i edukacja Od dekady propagują historię skupiając się przede wszystkim na jej lokalnym wymiarze, organizują spotkania i angażują się w przedsięwzięcia patriotyczne. W tym roku obchodzą okrągłą 10. rocznicę działalności, mowa oczywiście o stowarzyszeniu Grupa Rekonstrukcji Historycznej 84. Pułku Strzelców Poleskich. W bełchatowskim Muzeum Regionalnym przygotowano wystawę poświęconą 10-letniej działalności Grupy.

Reklama

Za oficjalny początek funkcjonowania Grupy Rekonstrukcji Historycznej 84. Pułku Strzelców Poleskich uznać należy 1 marca 2008 roku. Początkowo w skład grupy wchodziło 11 osób – pasjonatów historii regionalnej oraz historii wojskowości.
Głównym celem tej grupy było wykonanie projektu „Schron 2009” zakładającego dokonanie renowacji schronu bojowego znajdującego się na południe od miejscowości Księży Młyn, w sąsiedztwie szosy Bełchatów – Rogowiec.

Należy nadmienić, iż był to jedynie początek długofalowego procesu, który w przyszłości zaowocuje organizacją „Parku historycznego fortyfikacji 30 Poleskiej Dywizji Piechoty”. Poza szeroko pojętą pracą renowacyjną członkowie Grupy nieustannie kompletują wyposażenie i umundurowanie wykorzystywane w wojsku polskim okresu schyłku II RP.

W sferze działalności Grupy znalazły się również zagadnienia dotyczące identyfikacji zapomnianych mogił żołnierskich. Za znaczny sukces uznać należy doprowadzenie do ekshumacji oraz pogrzebu, poległego na polu chwały w okolicy Oleśnika, Stanisława Glinkę żołnierza 84 Pułku Strzelców Poleskich. Dziś szczątki żołnierza spoczywają w „bratniej mogile” na cmentarzu rzymskokatolickim w Bełchatowie.


Stowarzyszenie istniejące od 2 września 2009 roku pod nazwą Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej 84 Pułku Strzelców Poleskich jest jedną z nielicznych organizacji w Polsce współdziałających na gruncie oficjalnym z Firmą - Milak, a tym samym z Fundacją „Pamięć” w Warszawie oraz Ludowym Niemieckim Związkiem Opieki nad Grobami Wojennymi. Do kompetencji czterech spośród członków Stowarzyszenia, należy prowadzenie wizji lokalnych oraz sondaży celem ustalenia miejsc pochówku żołnierzy niemieckich poległych w czasie II wojny światowej na obszarze dzisiejszych województw: łódzkiego, świętokrzyskiego oraz mazowieckiego.

Na wystawie przygotowanej w Muzeum Regionalnym zebrano zdjęcia dokumentujące 10-letnią działalność, eksponaty będące na wyposażeniu stowarzyszenia – broń, mundury, żołnierski ekwipunek. W sali zbudowano nawet makietę schronu, który został odrestaurowany przez członków Grupy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.