Przypomnijmy, że w 2014 roku muzeum wydało pierwszą część albumu pt. „Bełchatów. Opowieść o dwóch miastach”, który opowiadał o historii miasta od początków XX wieku do lat 70. Pracownicy muzeum postanowili teraz przedstawić najnowszą historię Bełchatowa.
- Zależy nam, by druga część naszego albumu, podobnie jak poprzednia, dokumentowała nie tylko obiekty i miejskie budynki, po których niejednokrotnie zostały dziś tylko wspomnienia, ale także samych mieszkańców. Naszym celem jest zabranie czytelników na spacer ulicami Bełchatowa sprzed lat i pozwolenie im niejako cofnięcia się w czasie – mówi Marek Tokarek, dyrektor Muzeum Regionalnego w Bełchatowie.
Pracownicy bełchatowskiego muzeum, którzy pracują nad przygotowaniem publikacji, liczą na pomoc mieszkańców. Wielu bełchatowian w swoich domowych zbiorach z pewnością posiada wiele unikatowych zdjęć i dokumentów związanych z historią Bełchatowa.
- Dla nas będą to nieocenione perełki. Szczególnie zależy nam na fotografiach ukazujących rozwój Bełchatowa pod wpływem naszego kombinatu energetycznego, czyli kopalni i elektrowni. Mam tu na myśli m.in. budowę osiedli czy szkół, ale nie tylko. Wierzę, że uda się dotrzeć do zdjęć tych miejsc, które bezpowrotnie zniknęły, jak chociażby wysadzony w powietrze na początku lat 80. kościół ewangelicki – mówi Marek Tokarek.
Osoby, które chciałyby się podzielić zdjęciami lub historycznymi dokumentami, proszone są o kontakt z pracownikami muzeum pod nr tel. 44 633 11 33.
Zakończenie prac nad albumem planowane jest na jesień 2021 roku. Nakład wyniesie 1000 egzemplarzy. Muzeum planuje również dodruk pierwszej części albumu.