Reklama

Reklama

Naukowo o regionie i kulturze w Bełchatowie

Opublikowano: śr, 30 wrz 2020 16:14
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura i edukacja Po raz piąty w Bełchatowie, jako co roku w ostatni piątek września, naukowcy, muzealnicy i pracownicy instytucji kultury o regionie i kulturze, obradowali, w klimatycznych i gościnnych wnętrzach Muzeum Regionalnego w Bełchatowie, dzięki uprzejmości i przychylności Dyrektora Marka Tokarka i jego pracowników. To tu 25 września 2020r. odbyła się VI edycja Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej "Region w kulturze".

Reklama

Honorowym patronatem wydarzenie objęli: p. Mariola Czechowska – Prezydent Miasta Bełchatowa, p. prof. UJD Przemysław Sznurkowski – dziekan Wydziału Humanistycznego UJD w Częstochowie, p. Anna Owczarek – reprezentant organu prowadzącego Bezpłatne Licea i Szkoły Policealne dla Dorosłych "COSINUS PLUS" w Bełchatowie, p. Marek Tokarek – Dyrektor Muzeum Regionalnego w Bełchatowie, p. Cezary Bukowiec – Prezes PTH Koło w Bełchatowie, p. Magdalena Forusińska – Dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Bełchatowie, p. Jacek Wawrzynkiewicz – Dyrektor Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

Konferencja była kolejnym, bo szóstym już, spotkaniem mającym na celu zaprezentowanie wyników prac naukowo-badawczych polskich naukowców i pracowników instytucji kultury. Wrześniowe spotkanie odbywało się stacjonarnie w Muzeum Regionalnym, ale część wystąpień Pomysł konferencyjnego ujmowania regionu w kulturze zainicjowała w 2015 roku Marzena Żemejda – Zybura, dyrektor szkół COSINUS PLUS w Bełchatowie. Bezpłatne Licea i Szkoły Policealne dla Dorosłych "COSINUS PLUS" w Bełchatowie, jak co roku, dały wsparcie organizacyjne i techniczne, działające od 12 lat na terenie powiatu bełchatowskiego, dla których idea konferencji jest realizacją postulatu prowadzenia, oprócz działalności oświatowej (licea i szkoły policealne), także działalności kulturalnej. Przypomnijmy, że od czterech lat, współorganizują ogólnopolskie Dyktando o Puchar Starosty Bełchatowskiego.

Obrady, stacjonarnie i on-line, zgromadziły badaczy z licznych ośrodków naukowych w Polsce: Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Uniwersytetu Rzeszowskiego, Uniwersytetu Przyrodniczo – Humanistycznego w Siedlcach, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu w Białymstoku, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Uniwersytetu Humanistyczno – Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie a także przedstawicieli instytucji kultury, jak: Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie", czy Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce czy Tygodnika regionalnego wCzwartek. Ogółem we wrześniowym spotkaniu naukowym wzięło udział ponad 30 prelegentów. Relację filmową z wydarzenia można obejrzeć TUTAJ

Program konferencji obejmował cztery panele główne. W panelu I znalazło się ujęcie regionu jako przedmiotu postawy kulturowej , które to zaprezentowała p. Profesor Joanna Rak (Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu), Panel II obejmował przedstawienie działalności kulturalnej regionalnych instytucji kultury i innych podmiotów. Panel instytucji kultury rozpoczynało, jak od czterech lat, wystąpienie dr Sebastiana Adamkiewicza (MTN w Łodzi). W tym roku dr podzielił się doświadczeniami w zakresie pracy w dobie pandemii oraz jednego z wielu projektów prowadzonych przez tę instytucję, mianowicie tworzeniu filmu o powstaniu w łódzkim getcie. Panel III przedstawiał regiony w historii, zaś panel IV dotykał regionów w ujęciu literackim i językoznawczym. VI Ogólnopolską Konferencję Naukową "Region w kulturze" zamykał panel ukazujący prawne i społeczne aspekty funkcjonowania kultury w regionie.

Uczestnicy wydarzenia otrzymali pamiątkowe materiały przekazane przez Urząd Miasta w Bełchatowie, Uniwersytet Humanistyczno – Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie, Bezpłatne Licea i Szkoły Policealne dla Dorosłych "COSINUS PLUS" w Bełchatowie oraz upominki książkowe przygotowane przez Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

Pamiątkami po obradach w ramach konferencji "Region w kulturze" jest przygotowywana corocznie monografia o tym samym tytule. W tym roku powstaje już 3.tom z serii pod redakcją naukową Marzeny Żemejdy-Zybury.Następne spotkanie naukowe "Region w kulturze" planowane jest w przyszłym roku, znów w ostatni piątek września. Zapraszamy!

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE