Reklama

Reklama

Narodowe czytanie "Wesela"

Opublikowano: czw, 24 sie 2017 13:18
Autor:

Narodowe czytanie "Wesela" - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura i edukacja Już w najbliższą niedzielę, 27 sierpnia, w parku Olszewskich odbędzie się próba czytana "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego.

Reklama

2 września w całym kraju odbędzie się szósta już edycja akcji "Narodowe Czytanie". W tym roku lekturą czytaną publicznie będzie "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Narodowe czytanie to akcja organizowana przez Kancelarię Prezydenta RP. Co roku o godzinie 12:00 para prezydencka inauguruje wspólne czytanie w Łazienkach i to czytanie rozlewa się na cały kraj - czytają wszyscy, we wsiach, miasteczkach, szkołach czy świetlicach.

Dramat Wyspiańskiego podczas internetowego głosowania wygrał z trzema innymi propozycjami: "Przedwiośniem" Stefana Żeromskiego, "Pamiątkami Soplicy" Henryka Rzewuskiego i "Beniowskim" Juliusza Słowackiego. W swoim liście z okazji Narodowego Czytania prezydent RP, Andrzeja Dudy, zachęca wszystkich Polaków do lektury "Wesela". - Dziś, w przededniu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, warto na nowo przeczytać Wesele. Raz jeszcze będziemy mogli przekonać się o tym, że nasza wielka literatura stanowi integralną część narodowej kultury.

"Wesele. Dramat w trzech aktach" to zdecydowanie najbardziej znany utwór Stanisława Wyspiańskiego. Dramat powstał na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic.


W Bełchatowie w najbliższą niedzielę odbędzie się próba czytana, czyli pierwsza próba przedstawienia, podczas której aktorzy czytają swoje role. Aktorami pokieruje gość specjalny - Dariusz Kordek. Niedzielna próba zakończy jednocześnie tegoroczne Letnie Koncerty ze Stypendystami. Wszystko zacznie się o godzinie 18.00 w Parku przy Dworku Olszewskich.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.