Reklama

Reklama

Dwór Olszewskich

Opublikowano: wt, 6 cze 2017 10:44
Autor:

Dwór Olszewskich - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura i edukacja Dwór w Bełchatowie powstał na początku XVIII wieku za sprawą ówczesnych właścicieli bełchatowskiego majątku rodziny Rychłowskich. Rychłowscy stworzyli sobie siedzibę, która jak mniemali, podkreślała prestiż ich rodu. Kolejnymi właścicielami tych ziem byli Kaczkowscy, którzy przyczynili się do znacznej rozbudowy dworu. Stracili jednak majątek, który w roku 1867 został zlicytowany. Kupił go Ernst Ludendorf, a następnie w niedługim czasie odsprzedał Reinholdowi Spillerowi. W roku 1887 dwór po raz kolejny zmienił właściciela. Tym razem majątek trafił w ręce Henryka Hellwiga, pochodzącego z Bawarii. Posiadłość znajdowała się w posiadaniu rodziny Hellwigów aż do zakończenia II wojny światowej. Majątek został w roku 1949 kupiony przez rodzinę Olszewskich i pozostał w ich posiadaniu aż do 1987 roku.Po śmierci właściciela Wacława Olszewskiego, bardzo zaniedbany i zniszczony budynek został kupiony przez Urząd Miasta w Bełchatowie. W dworze początkowo planowano umieścić Miejską Bibliotekę Publiczną. Plany te uległy zmianie, kiedy to w 1993 roku powstał w Bełchatowie Społeczny Komitet Założycielski Muzeum Regionalnego. Pozyskano fundusze na remont i renowację dworu, jak również zabytkowego parku otaczającego budynek. W roku 1998 w pięknie odnowionym obiekcie zaczęło funkcjonować Muzeum Regionalne w Bełchatowie. Późnobarokowy dwór wybudowano na planie prostokąta. Jest wymurowany z cegły, otynkowany i częściowo podpiwniczony. Początkowo był parterowy z narożnymi pokojami, w których do dnia dzisiejszego zachowały się sklepienia kolebkowe. W 1 połowie XIX wieku dobudowane zostały przybudówki od północy i południa. Z tego okresu w jednym z pokoi zachował się kominek, jak również elementy wzorzystej posadzki. Dwór ma cztery jednopiętrowe ryzality, które zostały dobudowane do pierwotnej budowli w 2 połowie XIX wieku. Trzy z nich w elewacji wschodniej, z kolei czwarty wybiega łagodnym łukiem pośrodku elewacji zachodniej. W tym okresie dobudowano również piętro przez całą szerokość dworu.Muzeum Regionalne w Bełchatowieul. Rodziny Hellwigów 11, 97-400 Bełchatówtel. 44 633 11 33Godziny otwarcia:poniedziałek - piątek: godz. 10-17sobota: nieczynneniedziela: godz. 11-18 (wstęp bezpłatny)

Reklama

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.