Rejestracja i logowanie

Nakaz noszenia maseczki jest bezprawny? Rzecznik Praw Obywatelskich zabiera głos w sprawie

Wydarzenia 15-10-2020 Autor: Emste
18
Nakaz noszenia maseczki jest bezprawny? Rzecznik Praw Obywatelskich zabiera głos w sprawie

Od 10 października w całym kraju pojawił obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Jak się okazuje, przeciwna jest nie tylko część obywateli.  Wystawianie mandatu za brak maseczki, uznał za bezprawne również Rzecznik Praw Obywatelskich, który zaapelował do Mateusza Morawieckiego.  Wystawione wcześniej kary uchyla też część sędziów.

Obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej wzbudza wiele kontrowersji. Z jednej strony mamy zapewnienia ze strony rządu i wirusologów o skuteczności tego rozwiązania, z drugiej zaś część społeczeństwa (w tym również część lekarzy), gorliwe argumentujących, że maseczki "nic nie dają", a często potrafią zaszkodzić ich użytkownikom.

Głos w tej sprawie zabrał Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar, który jednoznacznie stwierdził, że nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej ponownie (tak jak podczas pierwszej fali) wprowadzono z naruszeniem zasad tworzenia prawa. Zaznaczał jednak, że nie kwestionuje zasadności powszechnego stosowania maseczek jako jednego z środków ograniczających rozprzestrzenianie się wirusa. Zauważał też, że mimo wadliwie skonstruowanych przepisów prawnych, powinniśmy to traktować jako moralny obowiązek.

- Nawet jeżeli mamy wątpliwości co do obowiązku prawnego noszenia maseczek, to jest to nasz obowiązek moralny w stosunku do współobywateli - mówił 11 października 2020 r. Adam Bodnar. - Wirus jest podstępny, dlatego powinniśmy przestrzegać wszystkich zaleceń sanepidu – dodał.

Adam Bodnar w swoim wystąpieniu do premiera apelował, by Mateusz Morawiecki dopilnował, żeby przepisy w tym zakresie były zgodne z konstytucją. RPO wskazywał, że obowiązek zakrywania ust i nosa nie znajduje oparcia w art. 46a i art. 46b pkt 1-6 i 8-12 ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Dodatkowo, ustawa ta wyraźnie wskazuje, że obowiązek zakrywania ust i nosa czy stosowanie innych środków profilaktycznych może być nałożony tylko i wyłącznie na osoby chore, bądź o zachorowanie podejrzane.

- Rzecznik zwrócił do premiera o zainicjowanie prac legislacyjnych, mających na celu wyeliminowanie tego uchybienia poprzez usunięcie ograniczenia wprowadzonego bez podstawy w ustawie albo pilne skierowanie do Sejmu projektu ustawy pozwalającego na wprowadzenie takiego ograniczenia – czytamy na stronie RPO.

Rzecznik zauważył też, że wspomniane wcześniej "buble prawne" mogą mieć decydujące znaczenie dla egzekwowania obowiązku noszenia maseczek. Te słowa potwierdzają niedawne decyzję sądów – chociażby w Gliwicach i Częstochowie, które uznały, że wprowadzone przepisy są niezgodne z prawem i anulowały mandaty wystawione za nieprzestrzeganie obostrzeń.

komentarze (18)
Dodaj komentarz

obudzcie sie ludzie , te szmaty na usta sa bezprawne . TERAZ kazom nam zakladac te kagance na mordy a jutro nas zaszczepiom i zdepopulujom zeby ZYDOSTWO moglo sie tu znowu panoszyc bezkarnie !!!!!!!!!!!! powiedzcie nie tej PLANDEMII !!!!

Jak się bronić po nie przyjęciu mandatu za brak maseczki?

Co do maseczek to są przecież różne o różnym stopniu zabezpieczenia.... Poza tym są jednorazowe i wielorazowego użytku. Niestety bardzo dużo ludzi nosi zwykłe najtańsze maseczki jednorazowe przez więcej niż tydzień (a zdarzają się i tacy co noszą takie maseczki więcej niż miesiąc) a później narzekają że mają zmiany skórne, grzybicę itp. Nawet maseczki wielorazowego użytku trzeba codziennie prać i dezynfekować. Używając tej samej maseczki bez prania lub jednorazowej - kilka razy to tak jakby ktoś chciał używać tego samego papieru toaletowego a później narzekał że się pobrudził... Ci co nie chcą nosić maseczek niech nie noszą tylko w razie zachorowania na koronawirusa powinni być leczeni za własne pieniądze i dodatkowo sądzeni za celowe i umyślne zabójstwa wielu ludzi. Bo przecież nie wiadomo ilu ludzi taki delikwent zarazi zanim trafi do szpitala i ilu z tych ludzi umrze. Poza tym jeśli nakaz noszenia maseczek jest bezprawny bo wirusa nie ma to niech wszyscy co tak uważają pójdą na oddziały szpitalne gdzie leżą zarażeni koronawirusem i niech tam pomagają. Skoro nie ma wirusa to przecież nie zarażą się czymś co nie istnieje...

Za tydzień liczba chorych spadnie,cyferki się zmniejszą a Rząd będzie miał się czym chwalić.DOWCIP

Hahaha i ta grafika - para z maseczkami na twarzy, za kratami hahaha XD grafik płakał jak robił XD

To zdjecie jest pobrane z profilu fb pary ktora razem pracuje w transporcie miedzynarodowym.Grafik tylko skopiowal.

Pożyteczny idiota jesteś kałvidianin

W betonowie bez maseczek nie da się wyjść z domu bo jest taki smród padliny i samochdowych wyziewów że oddychać nie ma czym oczy tak szczypią od samego patrzenia na to szare miasto a tak mam zabezpieczenie przed szalejącym i siejącym postrach niewidocznym zabójcą

Antymaseczkowcow zamknąć w koszarach obstawić wojskiem dać im pełny luz mogą kichać smarkac chlac ale wcześniej papierek do podpisania o odstąpienie od respiratora bo jestem wielki nieśmiertelny

Nie ma najmniejszego problemu moge ci podpisać taki papierek, ale ty mi podpiszesz że sfinansujesz mi (oczywiście prywatne) leczenie dermatologiczne zmian skórnych na mojej twarzy oraz ewentualne liczenie po zawałowe albo po udarze mózgu bo takie będą następstwa chodzenia w maseczce 16 godzin na dobe! więc szykuj grube pieniazki dla mnie i możemy sie spotkać podpisywać swoje oświadczenia

A ty to chyba czytać ze zrozumieniem nie umiesz. Chociaż czego innego można się spodziewać po foliarzach, dobrze że chociaż ta podstawówkę skończyłeś i analfabeta nie jestes. Chociaż wnioskując po wpisach, niewiele ci brakuje. Weź tych swoich antycovidowych psiapsi i spieprzajcie się skoszarować - tam sobie możecie biegać bez masek i zarażać dookoła, tylko nie płacz potem że ci koledzy umierają i chcesz respiratory. Nie narazajcie normalnych ludzi

O czym ty kur... Pierdziwlisz.... Wylacz tv wlacz w koncu myślenie. Maske ci kaza na twarz wlozyc a za tydzien beda kazali ci z nocnikiem na lbie paradowac. Rez nocnilk zalozysz? W drugiej wojnie swiatowej w pasiastych puzamach chodzili a ty dzis w trzeciej wojnie bierzesz udzial tylko ze szmata na twarzy. Wojna biologiczna mowi ci to cos? Zaslepiona patologia...

Wstawaj, zesrałeś się.

Ty lepiej sobie zobacz oficjalna liczbę zachorowań przed przymusem noszenia maseczek i teraz. Potem zdejmi maseczkę bo szkodzi...

Tak zauważyłem że od nałożenia obowiązku noszenia maseczek nastąpił gwałtowny wzrost zachorowań...

Skad to wnioskujesz? Patrzysz na liczby ktore podaja portale typu interia czy tvp badz polsat? Jak tak to sie nie dziwie ze jestes dzbanem jakim jestes lol ????

Zrozumcie że politycy nie chcą waszego dobra, jedyne co chcą to doić was z kasy. Takim politykiem jest również rzecznik praw ob.

haha no ico ? ale sekciarzom z sekty wróbbla covidowym bezmozgom nie przetlumaczysz ze to co wyprawa policja to bezprawie!

dodaj komentarz
Średnio co 2-3 tygodnie sprawy obraźliwych komentarzy są zgłaszane przez poszkodowanych na policję. Większość autorów wpisów zostaje namierzona na podstawie adresów IP i ukarana.
Czytaj także