Rejestracja i logowanie

Kuria skomentowała zachowanie bełchatowskich księży wobec 13-latka. Czy biskup podejmie działania?

Wydarzenia 04-11-2019 Autor: Emste
90

Sprawa 13-latka z Bełchatowa, który wyjął hostię z ust i chciał wynieść ją w kieszeni z kościoła, stała się głośna w całym kraju. Media społecznościowe pękają w szwach od komentarzy, zarówno tych popierających zachowanie księży jak i krytykujące je. Rozmawialiśmy w tej sprawie z łódzką kurią, jakie jest ich stanowisko w sprawie?

Cała sytuacja miała miejsce w poniedziałek, 28 października w kościele na os. Dolnośląskim w Bełchatowie. W telegraficznym skrócie, 13 -latek podczas mszy wziął do ust hostię, po chwili jednak wypluł ją i schował do kieszeni. Zaalarmowany sytuacją ksiądz zatrzymał małoletniego i zadzwonił po policję, podejrzewał bowiem, że 13 -latek może dopuścić się profanacji (pisaliśmy o tym w artykule TUTAJ). Sprawą od kilku dni żyje cała Polska, my skontaktowaliśmy się z łódzką kurią, aby zapytać jakie jest jej stanowisko?

Dyrektor biura prasowego archidiecezji łódzkiej, ks. Paweł Kłys w rozmowie z nami nazywając zachowanie bełchatowskich księży zbyt impulsywnym. Dodał, że sytuacja jest trudna, mimo tego duchowni powinni zareagować z większym spokojem i rozwagą, a sprawa powinna zostać załatwiony między tym młodym człowiekiem i jego rodzicami, wzywanie policji było wg. ks.Kłysa zdecydowanie zbyt impulsywne.

- W obronie księży z Bełchatowa muszę dodać, że jest to sytuacja niecodzienna, dlatego też mogli oni zareagować zbyt impulsywnie – mówił ks. Paweł Kłys i dodaje, że jako kuria nie planują podejmować żadnych działań wobec duchownych z Bełchatowa. 

Wiemy więc, że księża z parafii w Bełchatowie nie muszą obawiać się konsekwencji ze strony archidiecezji czy biskupa. Mogą jednak spodziewać się pozwu – wynika z informacji publikowanych przez Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Jej przedstawiciel poinformował nas dzisiaj, że w sobotę 2 listopada do bełchatowskiej prokuratury zostało wysłane zawiadomienie możliwości popełnienia przestępstwa. Główny zarzut dotyczy bezprawnego pozbawienia wolności. Wiemy też, że oskarżeń ze strony OMZRiK jest więcej, nie znamy jednak treści całego dokumentu. Archidiecezja łódzka nie komentuje sprawy pozwu.

Oskarżeń nie uniknęła też bełchatowska policja, na stronie OMZRiK czytamy:

- Policjanci, którzy pojawili się na miejscu zdarzenia, zamiast uwolnić dziecko z rąk księży, wezwali rodziców dziecka. Zanim rodzice pojawili się, księża i policjanci wspólnie prowadzili tzw. czynności wobec dziecka.

Rzecznik KPP Bełchatów, Iwona Kaszewska opisuje sytuacje w następujący sposób:

- Dostaliśmy zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa, na miejsce został więc wysłany patrol [...] funkcjonariusze nie doszukali się jednak znamion obrazy uczuć religijnych, zostali więc przy pouczeniu. Dodatkowo mundurowi rozmawiali z matką owego 13 -latka, która nie wyrażała obaw o stan psychofizyczny swojego syna. Cała sprawa zakończyła się więc na pouczeniu księży, że jeśli chcą, mogą złożyć odpowiednie zawiadomienie. Na chwile obecną nie wpłynęły żadne dokumenty związane ze sprawą, policja nie prowadzi więc czynności.

komentarze (90)
Dodaj komentarz

A od księży sercanow to się odczepcie.

Nie no zbyt impulsywnie księża postąpili... Czy wy w tej Kurii to myślicie? Lepiej przypatrzcie się innym parafią bełchatowskim. A zapomniałam jak parafianie jeździli gdzie się źle działo to nikogo to nie interesowało. Może pora ruszycz obiecane media w sprawie parafii w centrum? Może to zadziała? I jestem wtedy ciekawa komunikatu Kurii.

Tereska chodz zrobimy to na "pieska" emoji

Jak trwoga to do Boga. Wszyscy ci internetowi ujadacze, pierwsi będą stać w kościelnych ławach gdy choroba się przypałęta lub gdy śmierć zajrzy w oczy. Teraz czarni a później ojcze będzie gdy łapiduchy na kopertuchy rozłożą ręce gdyż już więcej nie da się nic zrobić..

Pomogą jak trzy zdrowaśki w piekarniku Rozalce!

weź sie ogarnij głąbie

chłopie...

szczyl zapewne syn sb-ka lub działacza PO, naćpany i myśli że mu wszystko wolno.

tak tak won z kościołem tylko kasta PO sedziowie rulez Po na wieki ..."Lublin. Pijany sędzia z opuszczonymi spodniami. Nie był w stanie utrzymać się na nogach Mężczyznę znaleziono w centrum Lublina. Na początku twierdził, że jest w Radomiu, potem w Krakowie. Gdy przyjechała policja powiedział, że "jego w ogóle tutaj nie ma" i wyciągnął legitymację sędziowską. .." Kontakt z 68-latkiem był niemożliwy. Otrzeźwiał dopiero na widok policji. Z kieszeni wyciągnął legitymację sędziowską i powiedział, że "jego tutaj w ogóle nie ma". Mężczyzna nie był w stanie utrzymać się na nogach. Funkcjonariusze po uzgodnieniu z przełożonymi przewieźli go na izbę wytrzeźwień. Badanie alkomatem wykazało, że miał 2,3 promila alkoholu w organizmie.

Lewadnowski to jedyny facet z którym mógłbym być w związku

Czas zamilczeć

Jak najszybciej powinna powstać w Polsce instytucja odnośnie walki z mind control oraz z atakami elektronicznymi na ludzi mówił o tym Antoni Macierewicz jak był ministrem Powyższy przypadek z artykułu i komentarze dobitnie świadczą że wrogowie kraju z pośrednictwem lewackich organizacji POzarzadowych jak wspomniany ośrodek i pewne stacje tv taj tvNazi czy gazety zawładnęły umysłami atesitow chorych z nienawiści do Polski i Polaków 13 letnie gowniarz dostał za swoje i dobrze mu a tu go bronią i atakują wszystkich dookoła.

Wezwanie Policji to nadużycie, może chłopak zrobił to żłośliwe tego nie wiem ale na siłe miał cos robić? Niedlugo siłą będa policjanci ludzi ściągać do kościołów? Ciemne wieki....

Zwiększyć liczbę lekcji religii w szkołach kosztem innych przedmiotów, które i tak większości z was w niczym nie pomogą. Wam wystarcz, że będziecie umieli się podpisać i postawić "X" w dobrym miejscu!!!

Za schowane opłatka do kieszeni wzywana policja. A gdzie jest prawo kiedy są twarde dowody o molestowanie dzieci przez księży? Jedynie co im grozi to zmiana parafii .

Działanie księży to bezprawne pozbawienie człowieka wolności, a to jest przestępstwo określone w art. 189 kk. Wyłączeniem odpowiedzialności jest jedynie tzw. ujęcie obywatelskie, które jest możliwe jedynie na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa lub w bezpośrednim pościgu. Włożenie hostii do kieszeni to jeszcze nie jest przestępstwo. Poza tym wszelkie czynności z nieletnim może wykonywać jedynie Sąd, wiec co to za rozpytania nielata.

tzw. ujęcie obywatelskie, które jest możliwe jedynie na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa ...no i sam sobie odpowiadasz...wypluł, znieważył to go zatrzymali. Siłą go chyba nie trzymali, ani nie zamknęli w piwnicy ...

Ale ja sobie nie odpowiadam. Ja to wiem. Wyplucie hostii na rękę nie jest jeszcze przestępstwem. Ja wiem, że niektórzy chcieliby wrócić do inkwizycji, mogliby się wtedy wykazać swoją gorliwością.

Po pierwsze policja powinna wyzwolić dziecko z rąk osób, które nie są jego prawnymi opiekunami. I to oni powinni mieć sprawę za naruszenie wolności dziecka. Po drugie Dzieci nie wolno przesłuchiwać bez obecności rodzica lub psychologa. Po trzecie policja nie jest od egzekwowania przepisów wewnętrznych związków wyznaniowych. No i wreszcie 13-latek w świetle prawa cywilnego nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych, zaś w świetle prawa karnego nie odpowiada jak dorosły. Tylko w świetle prawa kościelnego kościoła rzymskokatolickiego jest inaczej. No comments.

Dobrze, idąc dalej czy przestępstwa nie popełnia ksiądz, który narzędziem przestępstwa - rękoma trzymanymi - w celu seksualnym - w majtkach dziecka, dotyka później Hostii? Czyli taki ksiądz powinien odpowiadać z dwu paragrafow czy ma dostać nowa parafie?

Zbyt impulsywny zachowanie księży w tym przypadku to jedno,ale zupełnie inną kwestią jest to, że szczeniaki dzisiaj nie są nauczone szacunku do nikogo i niczego. Skoro przylazł do obiektu kultu religijnego w poniedziałek i skoro zdecydował przystąpić do tzw komunii, to powinien był zgodnie ze zwyczajem i z odpowiednią godnością to przyjąć. Będzie dorosły, określi się czy wierzy czy nie. Teraz będąc dzieckiem ma słuchać rodziców i postępować zgodnie z normami, z szacunkiem do wszystkich i wszystkiego. Mały pogwałcił reguły i choć nic kompletnie nie łączy mnie z kościołem katolickim ani z księżmi, to uważam, że księża postąpili poprawnie. Nie może być zgody na łamanie przyjętych norm dla nikogo. Szczególnie dzieci muszą wiedzieć co wolno, a czego nie wolno.

Nowe Przymierze w Wieczerniku było zawarte z dorosłymi Apostołami a nie z dziećmi ,które nie do końca rozumieją co oznacza spożywanie chleba (symbol ciała) i wina (symbol krwi) Chrystusowej ale że "kościół"rzymsko-katolicki wciąga w swój rytuał już od przedszkola by mieć nie określoną liczbę wiernych czy też rozumnych czy nierozumnych.

Jeśli nie rozumie, to po co to robi? Komunia nie jest obowiązkowa

Chłopak popełnił profanację? Idąc tym tokiem myślenia, to co wy na to? Układ pokarmowy za każdym razem wydala do kibelka, wszystko co zostaje zjedzone - ups. No to rzeczywiście macie szacunek do Boga'

ludzie poczuli krew i zgłupieli...cokolwiek by nie napisać, czy się należy do tego kościoła , czy nie; to chłopak (nie dziecko już) postąpił jak ch.m. Jak się nie chce chodzić do kościoła, bo mama każe, albo nie przyjmować sakramentów to się tego nie robi. Za rękę go nikt nie prowadził i pod karabinem nie zmuszał. Napisał.bym wstyd dla rodziców i wychowania ALE to już DUŻY chłopak i WIEDZIAŁ CO ROBI, A CZY POWINIEN? Ząb go bolał...TAK, na pewno. Niech teraz też będzie dorosły i weźmie odpowiedzialność za swój głupi czyn, jak był w stanie sprofanować hostię, która dla chrześcijan, katolików jest święta...Wstydu narobił ON , a nie księża których nie znam. A z tego co znam się na prawie postąpili zgodnie z prawem, zatrzymali, wezwali opiekuna prawnego i policje. Jakby mu tłum wpier..ł to byście mogli piać o linczu... PS. jak jest taki cool niech jak ktoś napisał, niech spróbuje w meczecie, albo synagodze, nawet u protestantów chrześcijańskich , co myślicie, że mu podziękują...nie żartujcie.

Ludu mój ludu cóż wam uczynił że tak nierozumni jesteście.Nowe Przymierze wieczerniku zostało zawarte na podstawie chleba i wina.Chleb i wino są symbolami ciała i krwi Chrystusowej a nie dosłownie, gdyby tak było to spożywanie ciała byłoby kanibalizmem a krwi wampiryzmem .

Dzięki policji nie spalono chłopaka na stosie ! jak chce ksiądz Rafał Trytek ale to tylko kwestia czasu, średniowiecze do Polski wraca wraz z t.z "świętą inkwizycją"kto tylko będzie miał inne poglądy od kleru to na stosik .

Rzecznik jest niedorzeczny - ale u Abp Rysia własnie tak jest - zamiast bronic świętości wiary i jej Symboli oraz Świętości największej jaka jest Hostia- to straszy się karami księdza. Medal mu dać a nie straszyć, gówniarstwo jaja sobie robi w kościele, a my mamy mówić"nic się nie stało"

Krytykujesz swojego biskupa? U flaszki długo byś nie pogadał. Zaraz byś zasili grono heretyków

Kościół się kończy. Polska jest miejscem gdzie jeszcze się gnieżdżą czarni, ale to już niedługo. Stare pokolenie odejdzie a wraz z nim kościół katolicki. Nie jest mi żal.

Pfff Nie planuj jak nie znasz dnia ani godziny. (Trzecią Wojnę Swiatową przepowiada Gorbaczow ) "Kościół Katolicki to opoka ,a bramy piekielne go nie przemogą "

Gorbaczow to ten słynny jasnowidz?

Nie jasnowidz ale przewyższa swoją postawą niektórych wysoko postawionych polityków i chwała mu za osiągnięcia i można go nazwać autorytetem.

Hehe schował do kieszeni, bo ma uczulenie na gluten, a opłatek nie jest dla bezglutenowców, nadto parafia winna zapłacić za nieuzasadnione wezwanie służb.

Jestem na diecie bezglutenowej od 22 lat przyjmuje "opłatek" jak go nazwałeś mniej więcej 40 razy w roku i nic mi nie jest głupcze

Podobno w tej sprawie ma do sołtysa z Bełchatowa sołtys z Wąchocka przyjechać.

Masz rację Telefix- urzędnik oszuka Cię okradnie z działki i tak manipuluje faktami ,że to Ty musisz za taki błąd oszustwo zapłacić .Taki urzędnik decydent, potraf zgromadzić grupę urzędników ,która myjąc wzajemnie sobie ręce ustala prawo .Takich oszustw się nie dostrzega-dzięki za dowcip.

Wstyd się przyznać, że się jest z Bełchatowa.

Gdyby spotkało to moje dziecko... puścił bym z torbami ten kościół i funkcjonariuszy...impulsywne....hehehe

gdybym tam był pomógłbym księżom gnojka przypilnować do czasu przyjazdu policji

To masz pajacu szczęście, że to nie moje dziecko, bo...

bo co ? no napisz bo co mizrobisz?

chcesz sie spotkac na zywo w 4 oczy pantoflu ? okrzei blok 6 zapraszam kiedy bedzies ? 

I później młodzież jaka jest każdy widzi

Gniazdo PiS owe...ciemnota i średniowiecze... ile trzeba było zjeść śniegu by popierać i głosować na to badziewie PiS

Brawo ! drżyjcie ksieża w kościele, nauczyciele w szkole, bo łobuzeria jest silniejsza a nowoczesne wychowanie zniewala wychowawcę. Biedne DZIECKO 13 letnie.

Uwaga przy spowiedzi bo policja wam da rozgrzeszenie

TO JEST ODPOWIEDNI MOMENT ABY WYPISAĆ SIĘ Z TEJ ORGANIZACJI.!!!!!!!!!!!!!!

nie DRZYJ MORDY malutki gadzie

ojj biedaku, tak wszyscy odejdą i kto będzie im na tackę dawał bidulkom.

narazie to wiecej jest w kosciele w niz w olimpi galerii cudaku

To potwierdza i utwierdza mnie w przekonaniu, że księża z tej parafii a szczególnie proboszcz nie są z powołania a mają jakis fanatyzm. 7 lat do tylu chcieli wyzywać straż miejska bo nie chcieli wydać bez zapłaty aktu chrztu z adnotacją o apostazji

Wydarzenie rozdmuchane przez media, a teraz każdy chce choć troszkę wypłynąć przy okazji Wszelkie zawiadomienia i skargi powinni składać rodzice a nie ktoś kto przeczytał coś w internecie

Udana ta prowokacja...

Prawda jest taka. Jedni biorą do buzi, drudzy połykają, trzeci nie, a jeszcze inni biorą do ręki,

Szkoda, że Dudy nie było. Zaaportowałby wafelka jak ma w zwyczaju i sprawy by nie było.

Chłopaku Ty podziękuj policji, od jeziora ognia Cię uratowali to zwykły opłatek z mąki. Kochane dzieci nie kłaniajcie się i nie klękajcie przed bałwanami Albowiem napisano: Nie uczyń sobie posągu ani żadnego obrazu,tego co jest wysoko na niebie i na ziemi nisko.Nie będziesz się przed nimi korzył ani im służył .. Ks.Rodzaju 20/4 Drugie Przykazanie Boże usunięte przez kler rzymsko-katolicki z Dekalogu Przykazań zapisanych na kamiennych tablicach przez samego Boga.10-te podzielono na dwa by się liczba zgadzała. Największe oszustwo w historii ludzkości dokonane przez Watykan.

Panie teolog, ten cytat to jest z księgi wyjścia.

Wąchock dziś by się przed Bełchatów nie przebił.

Ani Pacanów.

Polecam następnym razem być bardziej odważnym i zabrać muslimowi dywanik podczas modlitwy, zobaczymy, jak taki nastolatek byłby wówczas łagodnie potraktowany

Przeprowadź się tam i spróbuj!

A powinni proboszcza stąd karnie przenieść. Niech w innym miejscu politykę z ambony uprawia. Słuchać się tego nie da! Jak chce politykę uprawiać zamuast modlitwy to niech zrzucić sutannę. Hipokryta.

Na pewno nie odwoła biskup proboszcza to zbyt archaiczną instytucja aby słuchać głosu wiernych i kierować się zwykłym rozsądkiem.Wstyd za to miasto

Jeśli chodziloby, o podobną historie w innej religi, innego wyznania, to całe spoleczenstwo byłoby po stronie księży, natomiast że chodzi o " naszą " religię to większość potępia księży...

Religia to opium dla mas, ciemnych mas...

dokładnie, niech u żydów coś takiego odwalą

Onrowcy przed wojną nie takie numery odstawiali.

Szef Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, Rafał Gaweł został prawomocnie skazany za oszustwa związane z prowadzoną działalnością gospodarczą przez sąd apelacyjny w Białymstoku. Rafał Gaweł został skazany za oszustwa na szkodę banku, przedsiębiorców i fundacji oraz próbę udaremnienia egzekucji wierzytelności. Najpierw sąd wymierzył mu cztery lata więzienia; sąd apelacyjny obniżył karę do dwóch lat. Sędzia również przywołała opinię biegłych na temat Rafała G.: – Jest to osobowość narcystyczna, histrioniczna, która potrafi manipulować otoczeniem, która potrafi kreować siebie na ofiarę. Sprawa ma tyle wątków i o tylu okolicznościach trzeba by było powiedzieć, by zobrazować życie oskarżonego i naświetlić, jak naruszał on porządek prawny i czerpał z tego przez wiele lat korzyści materialne. Lansował się w mediach jako osoba działająca z pobudek altruistycznych, w interesie społecznym, która działała zgodnie z prawem i nikt nie został przez nią pokrzywdzony. Jest to nieprawda. Naprawdę z wieloma oskarżonymi miałem do czynienia, ale pierwszy raz widzę osobę, która postępując w taki sposób jest w stanie, stając przed kamerą atakować prokuraturę, zarzucać bezprawne działania osobom, które mają status pokrzywdzonych, a siebie wybielać. To jest wręcz niepojęte - mówił Sędzia Sławomir Cilulko podczas uzasadniania wyroku.

I Norwegowie dali kryminaliście azyl polityczny a później obywatelstwo? A może jednak to długie ręce białostockich nazi-prokuratorów, dla których swastyka to symbol szczęścia?

Nie rozumiem po jakiego grzyba szedł do tej komunii.

więc sam sobie odpowiedz-nie pamięta, kiedy był u spowiedzi, nie jego parafia, nikt go tu nie zna, do "swojego "Kościoła nie chodzi a jednak poszedł tu i przyjął komunię

Może mu mama kazała, jak to często bywa??

Tak i jeszcze na pewno mama kazała mu tak zrobić. Chciał się popisać przed kolegami, ale trochę nie wyszło.

Czy ****ia będzie podejmować jakieś działania wobec pedofilii w kościele, związków księży z kobietami i wysokich opłat za miejsce na cmentarzu za wygórowane stawki za chrzest komunie ślub pogrzeb (ile tego), a i na ostatnie namaszczenie może gratis nie przyjechać....starczy, że daje wam kolejny z rzędu rząd RP

"... zamiast uwolnić dziecko z rąk księży,..." kuzwa w tym OMZRiK to naprawde pracuja sami debile i ameby umysłowe SZOk co za głupki ahahhahahahahahaaaa antypolska organizacyjka zenada

W świetle tego wszystkiego co wyprawjają niektóre klechy, to powinni czym prędzej uwolnić tego chłopaka

Przecież skoro cały kościół jest zorganizowany wokół komunii, to czego się dziwicie, że księża jej bronili? Przecież temu dziecku nic się nie stało, a chciał zakosić hostię, więc dobrze że gnojkowi trochę stresu zrobiono. Widać mamuśka była dosyć mądra i nie broniła chłopaka w zaparte. Zrobił głupotę raz, drugi raz nie zrobi

Juz masz sprawe za ubliżanie "gnojek"

Nauczycielka pyta Jasia: - Jaki numer trzeba wykręcić żeby przyjechała policja? Jasiu: - Numer z hostią.

Abp Rys powinien odebrać parafie Sercanom.Zreszta na temat tych zakonników było kedys głosno.

o czym konkretnie było tak głośno?

No o byłym proboszczu co poszedł w długą z kasą parafii

No tak ex proboszcz ukradl kase i poszedl w dluga, ale ci ksieza maja odpowiadać za to. **** logika z ****, jak to ze jest X ksiezy pedofili, alkoholikow czy bedacych w zw z kobietami, ale jedzie sie po WSZYSTKICH. 20% Polaków to zlodzieje, ale CAŁY NARÓD TO ZLODZIEJE. Pi*dolone tluki w tym kraju zyja

Zapomniałeś że ten proboszcz żył w domu parafialnym że swoją kochanką? Czy może nie chcesz pamiętać? I księża w parafii na to pozwalali. Podobno dlatego, że to proboszcz...

szukajcie wiedzy, w kościele nie znajdziecie tak naprawde więcej jak "dawej dawej dawej, a co w zamian?

Lewacki omzrik... Byle dowalić, nie ważne czy racja czy nie... Jakoś rzeczniczka policji powiedziała, że po dojechaniu policji matka tam była

Jeśli ktoś przyjmuje komunię (hostię) na rękę a jest to dozwolone przez kościół to księża pójdą za nim sprawdzić czy włożył do ust tą hostię ??????

W odpowiedzi trzeba stwierdzić, iż nie ma oczywiście dokumentów Stolicy Apostolskiej, zachęcających do przyjmowania Komunii św. na rękę, ale nie ma też dokumentów tego zabraniających. Najnowsza instrukcja Kongregacji ds. Kultu Bożego i dyscypliny Sakramentów Redemptionis Sacramentum (z 25 marca 2004 r.) zawiera roztropne wskazania na ten temat: „Przy udzielaniu Komunii świętej należy pamiętać, że święci szafarze nie mogą odmówić sakramentów tym, którzy właściwie o nie proszą, są odpowiednio przygotowani i prawo nie zabrania im ich przyjmowania. Stąd każdy ochrzczony katolik, któremu prawo tego nie zabrania, powinien być dopuszczony do Komunii świętej. W związku z tym nie wolno odmawiać Komunii świętej nikomu z wiernych, tylko dlatego, że na przykład chce ją przyjąć na klęcząco lub na stojąco. (nr 91) Chociaż każdy wierny zawsze ma prawo według swego uznania przyjąć Komunię świętą do ust, jeśli ktoś chce ją przyjąć na rękę, w regionach, gdzie Konferencja Biskupów, za zgodą Stolicy Apostolskiej, na to zezwala, należy mu podać konsekrowaną Hostię. Ze szczególną troską trzeba jednak czuwać, aby natychmiast na oczach szafarza ją spożył, aby nikt nie odszedł, niosąc w ręku postacie eucharystyczne. Jeśli mogłoby zachodzić niebezpieczeństwo profanacji, nie należy udzielać wiernym Komunii świętej na rękę” (nr 92). Decyzja o sposobie przyjmowania Komunii św. należy zatem do Konferencji Episkopatu i przyjmującego. Wykluczyć należy jedynie niebezpieczeństwo profanacji, co Ks. Prymas dla swojej diecezji zastrzegł trzema klauzulami (dojrzałości, miłości i gestu). Duszpasterze powinni nad tym czuwać – podobnie zresztą jak przy udzielaniu Komunii św. do ust. Ważne, że Komunii św. na rękę nie powinny przyjmować dzieci i niedojrzała młodzież. Natomiast katolikom dojrzałym, którym prawo tego nie zabrania, szafarz nie może odmówić udzielenia Komunii św. ze względu na taką czy inną postawę ciała, niezależnie od jego osobistych poglądów w tej kwestii.

Chyba w kościele nie bywasz i nie wiesz co to znaczy do ręki przyjmowanie hostyii.

dodaj komentarz
Czytaj także