Rejestracja i logowanie

Komisja kazała mu zbić deski i robić sobie podjazd. Niepełnosprawny bełchatowianin o sytuacji podczas wyborów

Wydarzenia 02-07-2020 Autor: Emste Foto: poglądowe
22
Komisja kazała mu zbić deski i robić sobie podjazd. Niepełnosprawny bełchatowianin o sytuacji podczas wyborów

Niepełnosprawny bełchatowianin chciał oddać głos w niedzielnych wyborach prezydenckich. Okazało się jednak, że lokal nie był przystosowany dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim. Od członkini komisji usłyszał, że mógł przynieść zbite deski i... zbudować sobie podjazd. Internauci są oburzeni.

W mediach społecznościowych zawrzało, po tym jak jedna z bełchatowianek podzieliła się historią, która miała miejsce podczas I tury wyborów prezydenckich. Konkretnie w lokalu wyborczym nr 16 na osiedlu Binków w Bełchatowie (SP 12 na ul. Budryka). Z relacji kobiety wynika, że ta przykra sytuacja dotyczyła jej brata - jest on osobą niepełnosprawną i porusza się na wózku inwalidzkim.

- Nasz obręb to Binków. W lokalu wyborczym nr 16 na Binkowie ( po raz kolejny) nie został dostosowany podjazd dla takich osób - podczas ostatnich wyborów był ten sam problem – pisała kobieta w mediach społecznościowych

Jednak nieprzystosowanie lokalu wyborczego do osób niepełnosprawnych nie było najgorszym, co spotkało tego dnia bełchatowianina. Chodzi konkretnie o słowa, jakie miał on usłyszeć od członkini owej komisji. Z relacji bełchatowianki wynika, że miała ona doradzić mu... by przyniósł ze sobą podjazd zbity z desek.

- Czy osoby niepełnosprawne muszą być traktowane na każdym kroku "inaczej"? I w sposób przykry dla nich? – czytamy we wpisie mieszkanki Bełchatowa.

Pod zamieszczonym na Facebook-owej grupie zrzeszającej bełchatowian postem zawrzało. Wywiązała się dyskusja, a pod wpisem pojawiły się dziesiątki komentarzy.

- Byłam dziś świadkiem takiej samej sytuacji, w tym samym miejscu. Różnica jest taka, że na wózku inwalidzkim był starszy Pan... w mocno już podeszłym wieku... Bardzo to przykre – komentowała pani Katarzyna

- Bezczelność kobiety nie zna granic – pisała inna z mieszkanek.

- Przecież każdy powinien być traktowany na równi. Jest obywatelem Polski, chce oddać głos a tu takie teksty. Wstyd i hańba – dodała pani Anna.

Pojawiły się też głosy niejako usprawiedliwiające całą sytuację.

- Też jestem niepełnosprawny i nie biadolę. Wystarczyło zgłosić chęć głosowania przez internet. Przyszli do domu z kartą i urną. Ludzie sami utrudniają sobie i winią innych – komentował sprawę pan Marek.

Ostatecznie, mężczyźnie pomogli inni mieszkańcy, którzy podnieśli wózek i umożliwili mu oddanie głosu. 

O przystosowanie lokali wyborczych do osób niepełnosprawnych, a także o samą sytuację zapytaliśmy magistrat. Urzędnicy zapewniają, że bełchatowskie wybory były przygotowane prawidłowo. Zgodnie bowiem z kodeksem wyborczym, na terenie miasta, przynajmniej 50 proc. lokali wyborczych powinno być dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. W Bełchatowie, na 28 OKW, było ich 16. Dodatkowo, urząd miasta zaznacza, że już 10 czerwca pojawiło się obwieszczenie prezydent Bełchatowa, w którym zawarto listę lokali dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Co w sytuacji, gdy osoba niepełnosprawna przypisana jest do nieprzystosowanej OKW?

- Jeśli zdarzy się tak, że akurat OKW, do której jesteśmy przypisani nie spełnia takich wymogów można skorzystać z uprawnień, jakie PKW daje osobom niepełnosprawnym. Wśród nich m.in. możliwość zmiany lokalu wyborczego, głosowanie przez pełnomocnika i głosowanie korespondencyjne – informuje Urząd Miasta w Bełchatowie.

Magistrat zaznacza też, że Pełnomocnik Okręgowej Komisji Wyborczej przeprowadził rozmowę z przewodniczącym komisji wyborczej nr 16, odnośnie niewłaściwego zachowania wobec wyborcy, jednego z członków zespołu.

 

komentarze (22)
Dodaj komentarz

znam tą sytuację od jednego z członków tej komisji, i ten artykulik pełen jest półprawd. To nie komisja buduje podjazdy do szkół, więc to nie ich wina, że niepełnosprawna osoba nie może głosować. Osoba, którą tak po chamsku wyzywacie pomogła w głosowaniu niepełnosprawnemu, umożliwiając mu wjazd do szkoły, więc właściwie powinni się jej podziękować, a że palnęła głupotę na końcu, dając słabą radę, to już inna sprawa, ale za głupie teksty głowy się jeszcze nie ucina, czy może w chamburku są inne zwyczaje?

Jakie miasto taka władza i na odwrot...jakie miasto i władza takie i komisje w lokalach wyborczych....wszystko w temacie...

W trybie natychmiastowym powinno sie podać nazwiska czlonkow komisji do publicznej wiadomosci.to skandal....

Dlaczego nazwiska??? A cóż są winni pozostali członkowie? Należy podać nazwisko tej pani,która to powiedziała i niech się tłumaczy.

Z tego co jestem poinformowany to przeeodniczacu komisji ofpowiada bezposrednio za cala komisję.a dlaczego wszystkie nazwidka-niech mieszkancy dobrze zapamietaja tych vo sa w komisjach,bo (nie chce tu uogólniac)ale w wiekszosci czlonkowie komisji to ciotki pociotki lokalnych urzednikow i innych elyt...

Dlaczego tylko 50% lokali musi być dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych? Jest 2020, to jest istna kpina. Oprócz osób na wózkach jest szereg osób, które mają problem z poruszaniem się... Podjazd to nie jest jakaś zaawansowana konstrukcja, a na windy można dostać dofinansowanie z PFRONu. Adminstracja robi wszystko tylko nie to za co się im płaci

krótko-KARMA WRACA.

Głosujcie dalej na PiS to będziecie mieli „równość i braterstwo”

Oczywiście, że będziemy głosować.

To glosuj...tylko potem.nie kwicz,że Polska jest w obcych rękach.gadacie ,że PO sprzedalo Polskę Makreli Deutschlandu,a wy pisiory juz dawno sprzedaliscie nasz kraj najwiekszekym zbrodniarzom w dziejach czyli usraelowi i watykanskiej mafii.

wszystko było wyjaśnione co i jak zrobić... matomiast same słowa to już skandal...

Potępiam sytuację mocno ale z drugiej strony widzialem byly oznaczone lokale przystosowane dla wózków w internecie. Same słowa nadają się zeby do spowiedzi iść

czyżby był z gorszego sortu?

tak pajac z PO

A jak tam Andrju "cykor" Duda ?

Dobrze, Wygra wybory nie jak antypolak antybelchatowianin z Po czaskowski ktory zamknalby kopalnie w 5 lat a nie jak Duda w 25 lat pajacu

Kopalniak? A z której wsi?

Pewnie z Kucowa,albo z innego Zelowa czy Postękalic...

Członkini komisji zachowała się beznadziejnie. Pewnie jest tam tylko po kasę, chyba 500 zł. Takie pieniądze to przesada.

"- Jeśli zdarzy się tak, że akurat OKW, do której jesteśmy przypisani nie spełnia takich wymogów można skorzystać z uprawnień, jakie PKW daje osobom niepełnosprawnym. Wśród nich m.in. możliwość zmiany lokalu wyborczego, głosowanie przez pełnomocnika i głosowanie korespondencyjne – informuje Urząd Miasta w Bełchatowie." **** DDEBLHACTOW I PROMOCJE PRZEZ DDBELCHATQW FEJSBOOKA czemu ddbelchatyow tak promuje pejsbuka fejsbooka ?

**** ddbelchatow i wasz pejsbuk wy z ddbelchatpow wszystko byscie na pejsbuku xzalatwiali ****qa zenujaca redakacja pejasbukowa

Trzeba z żywymi naprzód iść, buraczany łbie!

dodaj komentarz
Średnio co 2-3 tygodnie sprawy obraźliwych komentarzy są zgłaszane przez poszkodowanych na policję. Większość autorów wpisów zostaje namierzona na podstawie adresów IP i ukarana.
Czytaj także