Rejestracja i logowanie

Jezioro w kopalni Bełchatów nabiera kształtów. Usypują plażę i linię brzegową [FOTO]

Wydarzenia 23-05-2020 Autor: Greg Foto: PGE GiEK
67

Kopalnia szykuje teren pod przyszłe jezioro, która powstanie w miejscu bełchatowskiej odkrywki. Zwałowarki usypują już teren, na którym powstanie plaża, a także wschodnia część linii brzegowej. W przyszłości planowany jest również drugi zbiornik w odkrywce Szczerców. Sztuczne jeziora, które powstaną po 2050 roku, będą miały 4 tys. hektarów i głębokość sięgającą 170 metrów, czyli więcej niż ma Hańcza, obecnie najgłębsze jezioro w Polsce.

Prace przy budowie najgłębszego jeziora w Polsce, które ma powstać w miejscu bełchatowskiej odkrywki, nabierają tempa. Koncern PGE GiEK poinformował właśnie, że kopalnia zakończyła formowanie czwartego poziomu zwałowiska wewnętrznego Pola Bełchatów. Prace wykonano tak, by uformowana powierzchnia mogła stanowić linię brzegową jezior, które powstaną po zakończeniu eksploatacji odkrywki.

- Tereny pogórnicze bełchatowskiego kompleksu energetycznego kształtowane są z myślą o utworzeniu tu największego w centralnej Polsce kompleksu wypoczynkowego. Zgodnie z planem, po 2050 r. nastąpi likwidacja wyrobisk górniczych. Po napełnieniu ich wodą powstaną jeziora, których lustro wody będzie miało łączną powierzchnię ok. 4000 hektarów, a ich maksymalna głębokość sięgnie ok. 170 m. Dla porównania warto przypomnieć, że maksymalna głębokość Hańczy, najgłębszego jeziora w Polsce, wynosi nieco ponad 100 metrów – mówi Wioletta Czemiel-Grzybowska, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Jak informuje spółka, podczas formowania czwartego poziomu zwałowiska wewnętrznego maszyny górnicze usypały powierzchnię o niewielkim nachyleniu. Na tak ukształtowanym terenie w przyszłości powstanie plaża i wschodnia część linii brzegowej jeziora.

- Prowadzone obecnie prace na zwałowisku wewnętrznym Pola Bełchatów polegają na przemieszczaniu ogromnych ilości mas nadkładowych w celu nadania pożądanego kształtu dna i skarp docelowych zbiorników. Kolejnym etapem będzie wypełnianie wyrobisk wodą. Proces ten będzie musiał być kontrolowany i prowadzony w taki sposób, by ciśnienie spływowe wód, działające na skarpy od zewnątrz, nie spowodowało utraty ich stateczności – mówi Dariusz Grzesista, dyrektor Kopalni Bełchatów.

Napełnianie zbiorników wodą rozpocznie się po 2050 roku, kiedy to w Polu Szczerców zakończone zostaną wszelkie roboty górnicze przygotowujące wyrobisko do napełniania wodą. Poziom lustra wody będzie stopniowo podnoszony jednocześnie w Polu Bełchatów i w Polu Szczerców. Napełnianie wodami głębinowymi oraz powierzchniowymi potrwa... około 20 lat.

komentarze (67)
Dodaj komentarz

Ta plaża to zpopiołu

Jezioro z torfem , to zamiast plaży będą raczej borowiny.

Pielucha z Janowską załatwi ci Złoczew, one jak coś powiedzą to powiedzą. Ha,ha,ha.

Interesuje mnie co będzie za 2 lata a lata mi co będzie za 50 lat. Mnie interesuje, za ile lat rozpocznie się odkrywka ZŁOCZEW

zloczew prosze sobie wybic glowe wielkim mlotem juz po zloczewie?????? zegnaj odkrywko zloczew

Woda z takiego zbiornika będzie szybciej wyparowywać niż nią będą napełniać. Szykuje się atrakcja taka, jak stok narciarski nieotwierany ani razu w ciągu roku.

pomagam.pl/na-dom

Nie ma takiego kranu w okolicy, żeby wodą takie dziursko zalać.

Czy tylko w weekendy będzie można korzystać z plaży? Bo w tygodniu to chleje do upadłego bimber i niemam czasu się opalać Chleje do upadłego bo lubię i będę chlal Zyj chwilą buhhhaaa

Ja ja natürlich.

Za 30 lat to nie wiadomo kto będzie rządził i czyje te doły będą.

Po co czekać i pieniądze marnotrawić na kształtowanie? Matka Natura lepiej to potrafi.+

czyli czas kupić sobie kuter rybacki i się przekwalifikować

przez 20 lat będą lać wodę a doświadczenie mają bo od 89 minęło już 31 lat....

Wodę (medialną) to już dawno leją a szczególnie te z PiS. Kurskiego przywrócili to będzie jeszcze więcej, ale Dudę zrobili w Karolka.

nie dożyjemy do stanu pełnego użytku obiektu.

Dobrze ze za tyle lat to już się społeczeństwo zmieni bo do tej pory to Bełchatów zalało ale buractwo i chmstwo typowa polska cebulandja i społeczniaki którym jeszcze nie dawno słoma z buciorów wystawała a teraz wielkie państwo gdzie jeden drugiego by w łyżce wody utopił miasto porażka nikomu nie polecam

Ja ja natürlich.

170 metrów głębokości? To Kleszczów Żłobnica i okolice spłyną do jeziora.

PiS topi region, posłanki Stąd nic nie robią aby zadbać o swoich wyborców, doją tylko kasę, nie wiem za co, bo kasa jest od podatków wyborców. Kicha totalna.

Ile kosztuje wstęp nad jezioro to może pojadę popływać Zdążą do wakacji? Jestem tak nachlany jak lusterko przed kierownicą w urale Nachlalem się bimbru i będę chlal do upadłego buhhhaaa Żyj chwilą

Wczoraj podobno był rozbój w centrum miasta DDB wiadomo coś?

Nima wody , nima.

Kopalnia zdobiła wodę a szkód nie chce naprawiać, lepiej do kanału i do morza, po pisowsku.

Po peowsku i komuszemu też tak było.

Aron ty chyba jesteś z innego świata, miała być dobra zmiana a jest jeszcze gorzej jak za PO.

A Pielucha nic nie pomaga.

A kiedy i komu pomogła Pielucha. Jak komuś nie szkodzi to już dużo. To złośliwa i nienawistna kobieta, poza tym chora na kasę.

2035 koniec eksploatacji węgla - pozdrawiam młodzież i spółki, ja już szukam pracy w Polsce ale muszę zapisac się do pewnej partii

Zgłoś się do Pieluchy, jest nabór do budowy elektrowni atomowej.

Proponuję od razu zalać ten grajdołek koło kopalni. Oj będzie miasto duchów.

Plus tego miasta ze można hejtowac ile dusza zapragnie

30 lat i wkońcu dogonimy EU . 

Najgłębsze jezioro koło Hamburga raj dla topielców.

nie będzie trza tyle jechać, żeby się utopić

Dopiero za 30 lat bedzie gotowe, co tu sie podniecać jak wielu z nas już nie będzie...

30 plus 20 na napełnienie wodą emoji

Za 30lat zacznie się zalewanie, a nie będzie gotowe.

Gotowe będzie jezioro, które będzie zalewane...

Super hamburgi będą ratownikami wodnymi.

A Ty gżdylu ???

Pisiory to grabarze regionu a może nie tylko.

Skończy się kopalnia skończą się pieniądze, już niektórym żal dope ściska, tak się poustawiali i swoje rodziny.

No to po Złoczewie. Przewodnicząca zespołu Janowska i Vice Pielucha odniosły sukces. Pielucha teraz organizuje ekipę do budowy elektrowni atomowej. Byłego prezesa gieksy już tam wstawiła, teraz instaluje naczelnego grabarza kadrowego. Oj na sprawach jądrowych to oni się znają jak mało kto. Ćwiczenia w Wodniku nie poszły na marne.

Co to wogóle za gadanie o złoczewie. Każda bardziej rozgarnięta osoba, która widzi co się dzieje w polityce energetycznej potrafi dojść do wniosku, że sam pomysł z otwarciem złoczewa jest nie realny. Najśmieszniejsze są związki zawodowe, które cisną że walczą o złoczewa chociaż sami dobrze wiedzą, że jest to nierealne.

Nazwisko Pielucha leży jak ulał..

Ona tam celuje gdzie jest dużo kasy a mało roboty, aby doić.

Tak, ci od Pieluchy to są wyjątkowo jadrowi.

To banda darmozjadów, nierobów i nieudaczników. Nawtykala ich bez liku, w normalnym kraju to za takie rzeczy się odpowiada ale w państwie z papieru ( poprzednie było z tektury) tak się nie dzieje. Wszyscy za takie patologie zapłacimy.

Jedną z nich jest naczelna sygnalistka z elektrowni, nijaka Marzenka, niedoszły dyrektor ekonomiczny.

Pałki wodne trzeba posadzić, będzie jak znalazł na przyszłość i te pstragi i raki zabrać z Rakówki... bo strach do wody wchodzić na plaży miejskiej...

Jak się rozwali bobrze tamy na rzece w mieście, to te ryby same dopłyną do tego jeziora.

Niech sypią na plażę materiał z bursztynem.

Ta napewno. Juz to widzę.

Górnicy zostaną rybakami

Tym wielkim górnikom to gołębie sr.ły na czapki. Ciekawe co im ryby będą robić...

Kupuje łódź podwodną

Jezioro najgłębsze może i będzie. Wszystko pięknie wygląda, kąpielisko, autodrom na zwalawach, stok narciarski, i masa innych atrakcji widocznych na zdjęciu... Szkoda że to tylko bujda. Spójrzcie co zrobili z Wawrzkowizną i Słokiem. Na Wawrzkowiznie nie ma kto rowerków wyremontować, słok stoi odłogiem. Zakaz wejścia na molo. Nie wierzcie w te bajki. Skończy się węgiel skończy się nasza bajka. Kochane PGE lachę na tym położy. PGE wyłoży miliardy na stworzenie czegoś z czego nikt złotówki nie odzyska?

Większość czytających i komentujących nie sądzę żeby doczekała się tego kompleksu . Ma byś gotowy za 50 lat życzę wszystkim zdrowia zwłaszcza dzieciom aby doczekały może skorzystają z tego co teraz jest dewastowane.

Szczerców eksploatowany do 2050? Chyba, że na elektrowni od jutra będzie pracował jeden blok. Innego wyjścia nie widzę

Nie od jutra ale już niedługo i dużo szybciej niż ktokolwiek myśli

po co plaza jak wody tam niema ??????????????????????????

Kvietniov mają dolewać podobno prosto z wadaspadu niagara

Nawet papież Jan Paweł 2 chciał zamknięcia kopalni barany! Sam modlił się "Panie odnów tą ziemię"! Czyżbyście już zapomnieli?

Hahaha Greenpeace to jednak stan umysłu. Dokładnie. Papież chciał zamknięcia kopalni i nawet elektrowni. Dodał jeszcze , żebyśmy siedzieli bez prądu przy swieczkach. Pamiętam. Haha

Koparki kopią, zwałowarki usypują...

O co chodzi? Forma poprawna. Nie trzeba pisać zaraz zwałowarki zwałują, a koparki kopią, bo wychodzi masło maślane. Napisali usypują, żeby kretyni zrozumieli o co chodzi. Przypominam, że czytają to ludzie według których tutaj kopalni nie ma, bo im mamełe/tatełe/somsiat tak powiedzieli, albo na swój chłopski rozum tak se umyślili.

dodaj komentarz
Czytaj także