reklama

Greta Thunberg, nastoletnia aktywistka klimatyczna przybyła, żeby zobaczyć bełchatowską elektrownię?

Opublikowano:
Autor:

Greta Thunberg, nastoletnia aktywistka klimatyczna przybyła, żeby zobaczyć bełchatowską elektrownię? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaJak donoszą nieoficjalne źródła, znana aktywistka klimatyczna ze Szwecji - Greta Thunberg podczas styczniowej wizyty w Polsce, zawitała również do powiatu bełchatowskiego, a konkretnie na taras widokowy w gminie Kleszczów. Wraz z nią pojawić się miała ekipa filmowa. Jaki był cel wizyty kontrowersyjnej nastolatki?

14 stycznia, aktywistka niespodziewanie pojawiła się w Polsce. Cel jej wizyty nie był jasny. Wiadomo na pewno, że odwiedziła Gdańsk, a jedyne o czym donoszą media to fakt, że nastolatka wraz ekipą filmową zawitała do... dwóch wegańskich restauracji, które pochwaliły się tym faktem w mediach społecznościowych. Tego samego dnia Greta Thunberg w otoczeniu filmowców miał też pojawić się na tarasie widokowym w gminie Kleszczów, gdzie najprawdopodobniej realizowany był krótki materiał wideo z jej udziałem. O żadnej z polskich wizyt nie ma wzmianki na profilu facebookowym Szwedki. Na zadane pytania administrator jej mediów społecznościowych również nie odpowiada.

Pozostaje się domyślać, że możemy w niedługim czasie zobaczyć Elektrownię i Kopalnię Bełchatów w tle przemawiającej Thunberg na jednym z jej materiałów wideo. Znając poglądy i działalność Szwedki, zapewne oba zakłady zostaną przedstawione jako przykład działalności ludzkiej siejącej spustoszenie klimatyczne. Bełchatowska elektrownia jest bowiem, największą na świecie elektrownią, spalającą węgiel brunatny i przoduje tym samym w kategorii emitentów dwutlenku węgla.

17-letnia Greta Thunberg to wzbudzająca kontrowersje działaczka, protestująca przeciwko działalności ludzkiej, która, jak przekonuje, doprowadza do ocieplenia klimatu i tym samym do katastrof pogodowych. Głośno o niej zrobiło się w 2018 roku, gdy rozpoczęła protest najpierw przed szkołą, potem pod szwedzkim parlamentem. Występująca obecnie w wielu miejscach na świecie Szwedka, często w pełnych przejęcia przemówieniach, postuluje ograniczenie gazów cieplarnianych i błyskawiczny zwrot światowego przemysłu w stronę odnawialnych źródeł energii. Jej niezwykle emocjonalne wystąpienie podczas szczytu ONZ w Nowym Jorku obiegło światowe media, a ona sama stała się obiektem skrajnych opinii i licznych dyskusji.

- Jak śmiecie. Ukradliście moje marzenia i moje dzieciństwo swoimi pustymi słowami. [...] Ludzie cierpią. Ludzie umierają. Zawalają się całe ekosystemy. Jesteśmy na początku wymierania, a jedyne o czym potraficie mówić to pieniądze - grzmiała Thunberg podczas przemówienia na szczycie ONZ.

Szwedka w 2019 roku otrzymała tytuł Człowieka Roku Magazynu "Time". Była też nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla, której ostatecznie nie otrzymała.

Styczniowe odwiedziny nie były pierwszą wizytą Grety Thunberg w Polsce. W roku 2018 przyjechała na zaproszenie sekretarza generalnego ONZ Antónia Guterresa, aby wziąć udział w szczycie klimatycznym COP24 w Katowicach.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE