Rejestracja i logowanie

Czarny bocian wstrzyma ważną inwestycję przez tereny kopalni? RDOŚ w Łodzi po raz kolejny przełożył decyzję!

Wydarzenia 26-09-2020 Autor: Greg Foto: PGE GiEK/Pixabay
36
Czarny bocian wstrzyma ważną inwestycję przez tereny kopalni? RDOŚ w Łodzi po raz kolejny przełożył decyzję!

Planowana droga przez wkop napotkała na niespodziewany problem. Okazuje się, że w sąsiedztwie terenów, przez które ma przebiegać droga, występuje chroniony gatunek zwierząt – bocian czarny. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi po raz kolejny przełożył wydanie decyzji środowiskowej dla tej inwestycji.

Planowana droga przez zwałowisko wewnętrzne bełchatowskiej kopalni ma skrócić kierowcom drogę pomiędzy Bełchatowem i Kleszczowem. Został już ustalony jej przebieg, a obecnie trwają zaawansowane prace projektowe. Okazuje się jednak, że inwestycja napotkała na dość nieoczekiwany problem. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi po raz kolejny przełożył termin wydania decyzji środowiskowej dla tego przedsięwzięcia. Tym razem do końca listopada.

- Dotrzymanie terminu wyznaczonego na wydanie przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Łodzi decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedmiotowej inwestycji, nie jest możliwe z uwagi na prowadzone postępowania wyjaśniające oraz ze względu na skomplikowanie przedmiotowej sprawy administracyjnej – poinformował RDOŚ w Łodzi.

Jaka jest przyczyna kolejnej zwłoki? Okazuje się, że niedaleko planowanej drogi jest… gniazdo bociana czarnego. Ten gatunek ptaków jest pod ścisłą ochroną. RDOŚ poprosił o opinię specjalistów w sprawie ew. likwidacji stref ochronnych dla tych zwierząt w tej części powiatu, bo nie były widziane tam od kilku lat. Według Nadleśnictwa Bełchatów, w przeszłości były już przypadki, gdy osobniki bociana czarnego powróciły do miejsc, w których przez dłuższy czas nie wykazywano ich obecności.

- Tak więc bardzo trudno jednoznacznie określić czy dwa sezony bez lęgów w Leśnictwie Łękawa definitywnie przekreśla możliwość występowania bociana czarnego w przedmiotowej strefie. Bardzo istotna dla podjęcia ostatecznej decyzji w przedmiocie likwidacji strefy lub zmniejszenie jej zasięgu będzie opinia specjalisty, zajmującego się występowaniem i rozrodem bocianów czarnych. Naszym zdaniem strefa powinna zostać utrzymana, a można rozważać ewentualnie jej powierzchnię i zasięg – poinformował Jarosław Zając, szef bełchatowskiego Nadleśnictwa.

Prof. Piotr Zieliński z Katedry Ekologii i Zoologii Kręgowców Uniwersytetu Łódzkiego w przesłanej do RDOŚ opinii zaznaczył, że na zniesienie stref ochronnych wokół gniazd jest za wcześnie. Zaznaczył również, że w 2019 roku, gdy odwiedził gniazdo tych zwierząt… te zostawiły po sobie ślad w postaci odchodów. Podobnie było w latach 2016-2018. Przypomniał też, że w ubiegłym roku postulował w bełchatowskim nadleśnictwie poprowadzenie nowej drogi śladem istniejącej drogi asfaltowej.

- Nadal uważam, że z przyrodniczego punktu widzenia jest to najlepsze rozwiązanie. Gdyby jednak z jakiś względów nie byłoby to możliwe, nową drogę należałoby poprowadzić najbliżej jak się da istniejącej drogi asfaltowej i najdalej jak się da od gniazda. Korekta zachodniej granicy strefy ochronnej jest do rozważenia, ale w niewielkim zakresie, nie więcej niż 30 metrów i tylko w przypadku absolutnego braku innego rozwiązania – zaznacza prof. Piotr Zieliński w opinii przesłanej do RDOŚ w Łodzi.

Z obserwacji przyrodników wynika, że od 2008 roku w gnieździe na terenie gminy Kleszczów wykluło się 18 piskląt bociana czarnego. Ostatnie 3 małe bocianki z gniazda wyleciały w 2015 roku.

- Teren z uwagi na wysokie paprocie i jeżyny jest trudny do penetracji latem, zatem jest to spokojne dla bociana czarnego miejsce, a brak sukcesu rozrodczego w danym gnieździe nawet przez kilka lat nie jest niczym nadzwyczajnym w skali większego obszaru – informuje prof. Piotr Zieliński.

Przedłużające się postępowanie i konsultacje w sprawie tego chronionego gatunku zwierząt mogą nieco opóźnić samą inwestycję, jednak jak zapewnia RDOŚ w Łodzi, nie powinny wstrzymać budowy drogi przez wkop.

- Odcinek planowanej drogi w granicach zwałowiska wewnętrznego Pola Bełchatów nie koliduje ze strefą ochrony gniazda bociana czarnego – mówi Kazimierz Perek, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi.

Droga przez wkop to inwestycja długo wyczekiwana przez kierowców w całym regionie. Nowa trasa rozpocznie swój bieg od skrzyżowania z obwodnicą Kleszczowa, a zakończy w pobliżu pierwszego zjazdu na teren elektrowni przy ulicy Energetycznej w Rogowcu. Planowana droga będzie miała około 5 kilometrów długości, a szacunkowa wartość inwestycji to kilkadziesiąt milionów złotych. Co ważne, planowane rozwiązanie znacznie skróci kierowcom dystans pomiędzy Kleszczowem i Bełchatowem. Będą mieli do pokonania o 8 kilometrów mniej niż dotychczas podróżując drogą Rogowiec-Piaski.

Prace projektowe nad wspomnianą inwestycją miały zakończyć się do końca tego roku. Wówczas gmina mogłaby ogłosić przetarg na jej realizację już w 2021 roku. Jednak w obecnej sytuacji, przedłużającego się postępowania RDOŚ, rozpoczęcie budowy drogi może rozpocząć się nieco później niż wszyscy tego oczekują.

komentarze (36)
Dodaj komentarz

aż się boję co będzie jak pojawią się krety, muchy i nie daj boże mrówki

To jyz jest paranoja te ptaki byly gdy eksploatacja byla prowad, ona, sa i będą i wychodzi na ro ze sa madrzejsze niz wszyscy madrzy ktorzy pitolą glupott. To co z sokolami krore sie gnieżdżą na kominach czy blikach ktore sa w eksploatowane? Pomyslcie jesli macie czym

A co z rakami w naszej rzece ramówka no jakoś cicho się zrobiło coś przeżyło ktoś wie

Kaczki zeżarły

Tak! Jeden rzadki chroniony ptak jest więcej wart od tysięcy goim w pasożytniczych dieriewniach. Czy to wreszcie pojmujecie zarozumiali, niedouczeni, głupcy.

podobno maja zamknac droge na kopalnie bo zaby przechodza na Rzasawie

Czyli czarny bocian jest ważniejszy niż te szkodliwości ze spalin które emitują samochody pokonując dłuższą drogę. Gratuluję rozumu decydentom. Żyjemy w państwie absurdu

Jesteś przykładem takiego absurdu, bo żyjesz i wydaje ci się, że bezkarnie możesz pleść dyrdymały...

Pewnie leciał przez Szczerców, w Bodexie ktoś bociana przelakierował jednak lakier tak szybko wiązał, że wylądował już na Chabielicach.

Ktoś liczy na dostanie w "łapę".

Coś tu za tużo skomplikowanych spraw, jest rozkaz od naczelnika żeby zakopać Bełchatów i tyle w temacie, nie będzie Złoczewa nie będzie drogi ,nie będzie nic

Czarne bociany? Czy raczej czarne barany wstrzymują wszystko?

Ygdzie jest ten bociany czy to nie czasem jakiś pakier na anabolach co nóg nie robi i w czarnej bluzkę chodzi

Dziwna sprawa bo dla mnie rozwiązanie jest oczywiste. Bocinana nie przeszkadza kupa piachu i zero zieleni. To moze i droga by im nie przeszkadzala. Jakos tym bialym co siedzą na słupach jest dobrze. Jaki obszar ta droga zajmie? Caly wykop? Ile będzie miała szerokości 100m? Bez przesady starczy terenu dla nas wszystkich. Niech zrobia droge przez wykop z barierkami jak na autostradzie i bez zjazdów na postój.

Mi na dzialce kret kopie. Czyli budowe musze wstrzymac i gdzie indziej kupic dzialke? Ciort spoko najwyzej wezme kredyt na moje wnuki i kupie druga dzialke. Bo na dzialke wzialem kredyt na siebie. Na budowe na dzieci. To na 2 dzialke wezme na wnukow... Bo wiecie kret ma swoje prawa

Takie same bociany byly w Puszczy Noteckiej gdzie buduje kulczyk z niemcami ten zamek. Obszar Natura 2000. I nikomu to nie przeszkadzalo

Weź poczytaj sobie czy to komuś przeszkadza czy nie. A nie płoty siejesz.

Płoty się buduje a nie sieje emoji

Takiego samego bociana gniazda są na Myszakach w okolicy planowanej obwodnicy wschodniej Bełchatowa, i nikt z tego problemu nie robi.

To jak to w końcu jest ? Kopalna , elektrownia najwięksi truciciele elektrowni a tu gatunki pod ochroną sie osiedlają ? Hmmm ...

Dlatego jest czarny ten bocian bo blisko kopalni takto byłby biały emoji

Trzeba zadzwonić do dzieci z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego i im powiedzieć że ten bocian był kiedyś normalny, ale przysnął na słupie niedaleko komina elektrowni. Założę się że to kupią emoji

A to nie można wziąć myśliwego żeby wystrzeliły to ptactwo???

Zgłoś myśliwemu, żeby tobie ptaka odstrzelił

Śląsk już sprzedany Podobno gaz to odnawialne źródło energii ?

https://pabianice.tv/krzysztof-ciebiada-dyrektorem-w-pge/ Państwo PiS. Ilu takich typów jest w Polsce?

Zobaczcie jego oświadczenie majątkowe, tylko na siedząco.

Śląsk się dogadał odnośnie kopalń. Ciekawe jakie będą osiągnięcia naszych związkowców.

I co, cieszysz się że będziesz dokładać do ich wynagrodzeń i wypasionych emerytur? Dla normalnych pracowników miska ryżu a dla nich jeszcze 30 lat przywilejów.

co za problem zwałowisko jest takie duże że można droge przesunąć kilkaset metrów

To ważniejszy jest czarny bocianek,niż droga ułatwiająca życie ludziom ???

tak jest wazniejszy. ha ha ha

Ale jaja a ja widziałem muche jak leciała niedaleko buhhhaaa cyrk w tym kraju W Niemczech to jest życie hmmmm

Bocian nasrał i drogi nie będzie.

Znowu skomplikowany charakter sprawy

Wolę czarnego bociana niż po PGE he he he.

dodaj komentarz
Średnio co 2-3 tygodnie sprawy obraźliwych komentarzy są zgłaszane przez poszkodowanych na policję. Większość autorów wpisów zostaje namierzona na podstawie adresów IP i ukarana.
Czytaj także