Jak informuje PGE Energia Odnawialna, największe projekty fotowoltaiczne zrealizowane będą w województwach: lubelskim, lubuskim, podkarpackim, zachodniopomorskim, a także łódzkim. Umowy dzierżawy gruntów podpisano z blisko stu podmiotami, jak i jednostkami samorządu terytorialnego. PGE Energia Odnawialna nawiązała współpracę także z dużymi państwowymi firmami m.in. Grupą Azoty, PKP i KGHM Polska Miedź.
Część z zaplanowanych farm słonecznych stanie również w pobliżu Bełchatowa. Pod inwestycję przygotowywane są tereny należące do PGE GiEK. Chodzi o ok. 100 hektarów nieużytków w pobliżu składowiska odpadów paleniskowych z elektrowni Bełchatów. Według wstępnych szacunków wyprodukowana energia ze słońca będzie mogła zasilić łącznie 100 tys. gospodarstw domowych, a łączna moc zainstalowanej fotowoltaiki w okolicach Bełchatowa to 60 megawatów.
- W PGE rozwijamy zielony kierunek i do 2030 roku zamierzamy zbudować instalacje fotowoltaiczne o mocy 2,5 GW co umocni naszą pozycję lidera na rynku OZE w Polsce - mówi Paweł Mazurkiewicz, p.o. prezesa PGE Energia Odnawialna.
Jak informuje PGE Energia Odnawialna, wśród planowanych inwestycji są z jednej strony małe, jednomegawatowe projekty takie jak: PV Bliskowice, PV Lesko, PV Lutol1 i PV Lutol2, które wygrały ostatnią, grudniową aukcję na sprzedaż energii elektrycznej w instalacjach odnawialnych źródeł energii. Z drugiej strony Grupa Kapitałowa PGE jest zainteresowana instalacjami o mocy nawet ponad 100 MW. Takie możliwości daje m.in. rozwijana etapowo inwestycja na terenach Zespołu Elektrowni Dolna Odra.
- Szukamy płaskich, niezacienionych działek o jak największej powierzchni, minimum dwuhektarowych. Zależy nam na gruntach czwartej, piątej i szóstej klasy, z bezpośrednim dostępem do drogi i stacją lub linią elektroenergetyczną znajdującą się w jej najbliższym otoczeniu - mówi Grzegorz Mośka, dyrektor Departamentu Inwestycji OZE PGE Energia Odnawialna.
Spółka, jak podkreśla, jest obecnie największym producentem zielonej energii Polsce. Posiada 14 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz jedną farmę fotowoltaiczną na Górze Żar. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2188,9 MW.