Rejestracja i logowanie

Atrakcyjne stanowisko w gminnej spółce... ale nie dla każdego. Nie chcą polityków, ani związkowców!

Wydarzenia 06-06-2020 Autor: Emste Foto: Zdjęcie poglądowe
33

Gmina Bełchatów ogłosiła wszczęcie postępowania kwalifikacyjnego na członka zarządu Przedsiębiorstwa Komunikacji Transportu i Usług Komunalnych i... od razu zaznaczyła, że nie chce osoby powiązanej z żadnym ugrupowaniem politycznym. Konkurs ogłoszono, ponieważ szef gminnej spółki uległ wypadkowi i nie jest w stanie wykonywać swoich obowiązków. Jeśli wierzyć ogłoszeniu, jego następca ma nie być osobą ze świata polityki. Wójt gminy Bełchatów stwierdził, że takie rozwiązanie... bardzo mu się podoba. 

Posada członka zarządu w gminnej spółce, to z pewnością kuszące stanowisko. Samorządy zdążyły już nas jednak przyzwyczaić, że na takich "stołkach" zasiadają najczęściej osoby w mniejszym lub większym stopniu zaangażowane w politykę. Najwyższe posady w spółkach były więc niczym innym niż łupem politycznym. Stąd też sporym zaskoczeniem okazał się komunikat, opublikowany na stronie Urzędu Gminy Bełchatów, o wszczęciu postępowania kwalifikacyjnego na członka zarządu Przedsiębiorstwa Komunikacji Transportu i Usług Komunalnych. Początkowe wymagania stawiane kandydatom są dość standardowe – mowa tu bowiem o wykształceniu wyższym, minimum dwuletnim doświadczeniu na stanowiskach kierowniczych czy znajomości co najmniej jednego z trzech języków obcych (angielski, niemiecki lub rosyjski).

Sprawa robi się interesująca w momencie, gdy docieramy do oświadczenia, które musi podpisać potencjalny kandydat na stanowisko członka zarządu.Okazuje się, że taka osoba musi spełnić długą listę obostrzeń wykluczających jakiekolwiek powiązania z polityką. Starający się o posadę nie może pełnić funkcji społecznego współpracownika i być zatrudnionym w biurze posła, senatora czy europosła. Dalej czytamy o tym, że kandydat nie powinien wchodzić w skład "organu partii politycznej reprezentującego partię polityczną na zewnątrz oraz (...) jej organu uprawnionego do zaciągania zobowiązań". Osoba aplikująca o stanowisko musi też poświadczyć, że nie jest zatrudniona przez partię polityczną na podstawie umowy o pracę, zlecenia lub "innej umowy o podobnych charakterze", a także nie pełni funkcji z wyboru w zakładowej organizacji związkowej. Wygląda więc na to, że kandydat na to stanowisko nie może być powiązany finansowo czy wizerunkowo z jakąkolwiek partią polityczną. W przedbiegach odpadają też związkowcy.

Rada nadzorcza spółki poinformowała, że zapisy wynikają z ogólnych zasad przeprowadzania konkursów w spółkach prawa handlowego. Co ciekawe, jej przewodniczący, Dariusz Grochocki wspomniał, że są to standardowe zapisy, które stosuje się w praktycznie wszystkich konkursach na członka zarządu spółek prawa handlowego. Potwierdził też, że omawiane zapisy eliminują z konkursu chociażby miejskich radnych reprezentujących partie polityczne.

- Chcemy uniknąć upolitycznienia członków zarządu, mają oni reprezentować spółkę, a nie partię polityczną – mówi Dariusz Grochocki, przewodniczący rady nadzorczej PKTiUK Sp. Z o.o.

Wójt gminy Bełchatów, Konrad Koc stwierdził, że pomysł przypadł mu do gustu.

- Bardzo mi się podoba, że w ten sposób zabezpieczamy interesy spółki – komentował wójt.

Odsunięcie ludzi powiązanych z polityką ze stanowisk zarządzających spółkami wydaje się być krokiem w dobrą stronę. Zastanawiające jednak są informacje, że takie zapisy są czymś standardowym. Do tej pory przyzwyczajano nas, że tego typu stanowiska obsadzane są właśnie przez osoby związane z partią rządzącą. Faktem jest jednak, że w podobnych dokumentach z postępowań konkursowych w spółkach w całym kraju, możemy natrafić na identyczne zapisy.

 

komentarze (33)
Dodaj komentarz

Przyłącza na Ludwikowie były chyba z poslizgiem

Uległ wypadkowi służbowego busa rozbil

fajnie chyba sie zglosze

wystarczy ze prezes jest z jedynej słusznej partii PiS, reszta sie nie liczy

Pan Paweł. P jest bardzo dobrym fachowcem od wszystkiego to powinni go wybrać.A nie sie chłop marnuje na stołku kierownika.

Zapomniałeś, jak jest fachowcem od wszystkiego , to do niczego.

TVP PiS zrobiło sondaż prezydencki w dniach 1-3.06, który jednak nie zostanie opublikowany. A czemu?

Rządzi nami Zjednoczona Prawica A mnie już od tego strzela k****** Jak tak dalej pójdzie Totalna kaplica W********* stąd szybciej niż Kubica (frag.)

Dzisiaj u mnie w piwnicy przewrocil sie worek ze zmiokami tak sam od siebie cuda jakies cy czary

Komuna dała osadnikom pracę i mieszkania, Platforma akcje Elektrowni i Kopalni, gdzieś w granicach 300 tys. PiS doprowadzi do likwidacji GKS, Elektrownii i bezrobocia. Akcje warte grosze. Gminę naszą doprowadził poprzednik do ruiny.

szczyt obłudy i gebelsowskiej propagandy

Ministerstwo zdrowia dziś poinformowano o 576 nowych potwierdzonych przypadkach i 16 zgonach. Brawo PiS, Duda, Szumowski

Tyle bezmózgowców mieszka Bełchatowie, tylko patrzeć jak ognisko koronawirusa będzie w Bełchatowie.Na ulicy zgoda bez masek ale w sklepach to obowiązek ale do niektórych młodych "dzbanów " nie dociera , chyba chcą pozbyć się rodziców dziadków. Dzban pozostanie dzbanem i na dzbana wychowa swoje dzieci.

To nie wina PiSu Dudy i Szumowskiego, że tępe dzbany noszą maseczki na Brodach, wyłącznie na ustach lub wcale. Jeszcze więcej zachorowań będzie jak z wczasów nad morzem lub innych powracają. Epidemia jeszcze się nie skończyła, ani nie kończy. Obostrzenia zniesiono wyłącznie ze względu na opróżnioną kasę państwa i ZUS-u oraz, po to żeby gospodarka Polski nie padła a nie dlatego, że nagle epidemia odpuściła i stało się bezpiecznie.

Brawo dla Pana Koca ,na stołku powinien zasiadać ktoś kompetentny, zorganizowany , znający transport ,spedycję,prace drogowe i nowo zakupiony park maszynowy nie tylko z samego wykształcenia , ale również z praktyki.

Za co bijesz brawo wójtowi? Przecież to nie on ogłosił ten konkurs.

A kto tam jest kierownikiem?

partyjny kacyk z pis, były woj z kluk

Ocenimy ich uczciwość i wiarygodność jak już kogoś wybiora

Ja to bym tam widział tego gościa co chciał przeprowadzić referendum w gminie.

Słyszałem,że Trzaskowski chciał kandydować,specjalista od kanalizacji,dlatego tak zrobili ha ha

Ja słyszałem, że Anzejek D. Od sierpnia szuka pracy. Specjalista od wszystkich, Rafał tylko od kanalizacji.

Im więcej takich wpisów to Duda będzie oglądał drugą turę w TV

Drugiej tury nie będzie ???? Każdy ma dość PiS.

Strach zagląda wam PiSiory głęboko w oczy... Widać to dosadnie zwłaszcza w TVPiS, gdzie Pani Danusia z kolegami nazwisko Trzaskowski wymienia po 20 razy podczas każdego wydania Wiadomości. Zaraz się okaże że widziano jak Trzaskowski 10 kwietnia 2010 rano majstrował przy Tupolewie. Cytując klasyka: Wasza słaba psychika właśnie wysłała maila do nadciągającej kupy że spotkanie jest w spodniachemoji

takich idiotyzmów dawno nie czytałam

Masz nie tęgą wyobraźnię ale tylko wyobraźnię.

Niech Grodzki powie gdzie pracuje i jaką pełni funkcję - pierwszy do odwołania.

Mateuszek zagoni do pracy za miskę ryżu. Jeszcze niech pochwali się majątkiem żony.

Takie zapisy obowiązują wszystkie Spółki Samorządowe od lat. Teoria jedno praktyka drugie. Jeszcze bardziej restrykcyjne wymagania przynajmniej teoretycznie dotyczą sekretarzy gmin, jakoś nie przeszkodziło to powołać wójtowi na sekretarza radną powiatu reprezentującą ugrupowanie polityczne.

Skoro twierdzisz ,że od lat, to gdzie byli Radni .Wójt sam nie decyduje o strategicznych posunięciach w Gminie. Zarządzanie strategiczne powinno odbywać się przy otwartej kurtynie i nie wolno dopuścić do niejasnych posunięć. Nowy Wójt powinien wszystkie stare poprzedników niejasne posunięcia korygować , głownie chodzi o przerost administracji,to wciąż nie rozwiązany problem.

Takie bajki to możecie opowiadać małym dzieciom . 

Dariusz grochocki, a w gminie tez takie nazwisko słyszałem... Ale obłuda i zakłamanie. Maja nas za jakiś idiotow chyba, myślą ze jak gmina to same buraki, które tylko na chowie świń i krów sie znają!

dodaj komentarz
Czytaj także