Rejestracja i logowanie

Akcjonariusze PGE pokazali, że... nie lubią kopalni i elektrowni. Akcje koncernu odbiły się od dna i poszybowały do góry

Wydarzenia 26-06-2020 Autor: Greg Foto: Archiwum
65
Akcjonariusze PGE pokazali, że... nie lubią kopalni i elektrowni. Akcje koncernu odbiły się od dna i poszybowały do góry

Kolejne zapowiedzi wydzielenia aktywów węglowych z PGE spowodowały, że akcje koncernu zaczęły mocno zyskiwać na giełdzie. W ciągu miesiąca ich wartość wzrosła o ponad 100 procent. Wygląda na to, że akcjonariuszom energetycznej grupy jest już zupełnie nie po drodze z energetyką opartą na węglu…

Akcje Polskiej Grupy Energetycznej, w skład której wchodzą bełchatowska kopalnia i elektrownia, odbiły się od dna i systematycznie pną się w górę. Skąd taka zmiana? Wygląda na to, że główną przyczyną są ostatnie deklaracje o pozbyciu  się kopalni i elektrowni z PGE. W ostatnich tygodniach akcje spółki wahają się pomiędzy 7 a 8 złotych. Przypomnijmy, że jeszcze w marcu walory PGE na giełdzie szorowały po dnie. Dokładnie 13 marca były wyceniane po 2,81 zł za sztukę.

Walory energetycznego koncernu poszybowały w górę pod koniec maja. Analitycy giełdowi wyliczyli, że w ciągu ostatniego miesiąca ich wartość wzrosła o 100 proc. Zbiegło się to z zapowiedziami wydzielenia aktywów węglowych z PGE do oddzielnej spółki. Pomysł pozbycia się z koncernu kopalni i elektrowni opartych na węglu przedstawił prezes spółki tłumacząc, że takie rozwiązanie mogłoby pomóc w pozyskaniu funduszy na inwestycje i rozwój grupy. Zaznaczył też, że posiadanie przez PGE „aktywów węglowych” sprawia, że utrudnione jest korzystanie z „taniego” pieniądza np. na zielone inwestycje.

Prezes PGE zapytany o powody tak spektakularnych wzrostów na giełdzie, nie miał wątpliwości co do przyczyny optymizmu inwestorów.

− Cieszę się, że uczestnicy rynku kapitałowego optymistycznie postrzegają perspektywy opracowywanej przez nas strategii i równie pozytywnie odnoszą się do koncepcji wydzielenia aktywów węglowych – powiedział Wojciech Dąbrowski dla portalu branżowego WysokieNapiecie.pl.

Kolejny raz akcje PGE poszybowały w górę w ubiegłym tygodniu. Wystarczyła kolejna deklaracja w sprawie wydzielenia aktywów węglowych. Tym razem głos zabrał Minister Aktywów Państwowych – Jacek Sasin, który pozytywnie odniósł się do tego pomysłu i potwierdził, że rząd rozpoczął prace koncepcyjne w tej sprawie.

– Pracujemy faktycznie nad takim projektem. Wydaje się, że to dobry pomysł, aby budować dwie nogi energetyki – z jednej strony, opartej o odnawialne źródła energii, a z drugiej strony – o aktywa węglowe, które będą jeszcze funkcjonować przez co najmniej 2-3 dekady. Dobrze by było, aby te aktywa funkcjonowały w jednym podmiocie – powiedział Jacek Sasin.

Dlaczego giełda zareagowała tak pozytywnie na pomysł pozbycia się z PGE kopalni i elektrowni? Analitycy nie mają wątpliwości, że ewentualne wydzielenie kopalni i elektrowni z grup energetycznych przyniesie poprawę bilansów finansowych w spółkach. Samo PGE tylko z tytułu emisji CO2 w tym roku musi zapłacić ok. 6 miliardów złotych. Przypomnijmy, że koncern w 2019 roku odnotował 3,9 miliarda złotych straty netto. To efekt odpisów na utratę wartości aktywów w energetyce konwencjonalnej, głównie kompleksów w Bełchatowie i Turowie.

Analitycy podkreślają, że rosnący kurs PGE spowodowany jest coraz większymi nadziejami inwestorów na wydzielenie aktywów węglowych ze spółek energetycznych.

- Takie wydzielenie różnie wpłynie na wyniki osiągane przez poszczególne spółki energetyczne, jednakże brak aktywów węglowych powinien pozytywnie wpłynąć na postrzeganie tych spółek przez inwestorów – powiedział Marcin Górnik, analityk ERSTE Securities dla portalu strefainwestorow.pl.

Krystian Brymora, dyrektor Wydziału Analiz Domu Maklerskiego BDM przyznaje, że realizacja wydzielenia aktywów węglowych pozytywnie wpłynie na notowania giełdowe spółek z branży energetycznej.

- W przypadku realizacji tego scenariusza mamy kilka efektów: pozbycie się swoistej kuli u nogi, jaką niewątpliwie jest energetyka węglowa i górnictwo oraz pozyskanie tańszego finansowania na nowe inwestycje w OZE, a także uatrakcyjnienie spółek dla inwestorów zagranicznych– wyjaśnia Krystian Brymora w wypowiedzi dla strefyinwestorow.pl.

komentarze (65)
Dodaj komentarz

Sądząc po słownictwie to typowy elektorat PiS, mało inteligentni i po podstawówce!!! Peowcy też aktywni i ujadają!

Niech wydzielają ???? pge będzie musiało ogłosić wykup akcji po cenie nominalnej(23 zł)

Chamburk jest przeklęty. Klątwa działa....

Wypieprzać wieśniackie trole z ddbełchatów. Rzygać się chce od tej waszej nienawiści. Obijcie se mordy w waszych Sulmierzycach, Radomsku czy Pajęcznie. Mamy swoje problemy i swoich posłów. Wypieprzać!!!

Naprawdę mamy "swoich" posłów??? Może nazwiska poproszę, bo nie znam...

mordę to Ty masz bambusie.

Morda hamie

Jak mogą mogą cieszyć się akcjonariusze jak dywidendy nie było od kilku lat wszystko zabiera obecna władza na obiecanki i swoje własne prywatne spółki a prezes PGE to człowiek Kaczyńskiego

dokladnie, albo kasa idzie na ratowanie innych panstwowych spolek ktore przynosza straty

Kasa to idzie na limity CO2 w 2019 tylko 6 mld

No i za spółki czas się brać, tam też dużo dziadostwa i patologii. Sprawdzać, winnych karać i gonić.

Jutro znowu poniedziałek, Pani Prezes, gonić dalej nieudaczników, posprawdzac te premie dawane przez poprzedników i na co szły. Czy to wszystko było zgodne z prawem czy tak jak tu piszą wcześniej?

Smród wisi w powietrzu. Będzie się działo.

Motto na ostatnią niedzielę czerwca : "Łatwiej jest oszukać ludzi, niż przekonać ich, że zostali oszukani" – Mark Twain

Ale tam tlenu i acytelenu pójdzie. Niemoge się doczekać tej chwili jak wejdą najemniki i będziemy kroić ten relikt PRL -u.

Interpretacja może być tylko jedna - wyłączona elektrownia jest więcej warta niż pracująca. Rynek wyżej wycenia złom możliwy do odzyskania z tej inwestycji.

To rzeczywiście prawda z tą twoją "interpretacją", ale tylko na poziomie najwyżej ocen miernych w gimnazjum...

Kto ma mózg powinien natychmiast wiedzieć “co jest grane” i gdzie ONI mają Bełchatów. Przecież "akcjonariusze" PGE, czyli właściciel, czyli państwo, czyli w realu właścicielskim RZOND (bo obywatele wyborcy jako konstytucyjni prawni właściciele to fikcja) co daje wszystkim ostateczny znak gdzie właściciel ma tych (Bełchatów, Opole, Turów), co go do tej pory utrzymywali w 90% . Ma ich tam gdzie wyrastają nogi, a mimo to miejscowi goszczą czesto tych z RZONDU, chłubią ich. Taka jest reakcja niewolnika... PGE bez tak zwanych “aktywów węglowych” niewiele znaczy, ale pamiętajmy, że cała koncepcja powstania Zjednoczenia jak za komuny, pod nazwą Polska Grupa Energetyczna zaczeła od planu niemeckich doradców Millera-Tuska (BOT) i z założenia Grupa miała strategię wapira - wyssać krew i szpik z Bełchatowa. Dziś jako zombi firmy wegetują jeszcze, ale dopóki potrzebne mają respirator... W zagłebiu torfowym nie pojmują, że pierwszym po którym nic już nie można było uratować był szczęśliwy emeryt Kaczorowski powtarzający wszem: “przyszedłem tu by zrobić porządek” i zrobił wyniszczając w pierwszej kolejności Elektrownię, co bardzo boleśnie wprost odbiło się na Kopalni jako podmiocie technologicznie i finansowo zależnym od kondycji Elektrowni. (Dla nie pojmujących: wszystkie pieniądze w Kopalni pochodzą z produkcji energii elektrycznej w Elektrowni). Tego wszystkiego nie pojmują (lub udają) do dziś skorumpowani pozerzy strony społecznej, czyli etatowi działacze związkowi w Kopalni, co nie znaczy że w Elektrowni inni, raczej porównywalny konformizm korupcyjny. W tej degradacji pomogło oczywiście skłócenie środowisk obu zakładów. Dziś nie ma już czego ratować, bo proces destrukcji jest nadmiernie zaawansowany. Kadry o wysokich kwalifikacjach zlikwidowane. W Elektrowni eksploatacja przypomina taktykę francuską w Połańcu. Smaczkiem nieznanym ludziom Bełchatowa (95%) z ostatnich dni, pokazującym znaczenie Bełchatowa dla energetyki, było podczas gwałtownych opadów deszczu zagrożenie awarią typu “black out”, czyli katastrofa zystemu energetycznego. W trybie awaryjnym zapobiegawczo wyłączono ponad 80% mocy Elektrowni i “poproszono” sąsiadów (Niemcy, Szwecja, Litwa, Białoruś, Ukraina) o dostarczenie brakującej energii w cenie około 1300 zł/MWh. W Polsce te cena to niecałe 200 zł/MWh - tyle otrzymuje Bełchatów. Kto ma rozum niech wybiera gdy brak wyboru, a kto nie ma niech kładzie głowę pod topór...

Miejscowi już położyli szyje pod topór, tak wynika z wyboru w Bełchatowie, zwyczajnie niczego nie pojmują...

Ale "...Kto ma rozum..." nawet na tym forum rachitycznym widać, że niszczyciele w ogromnej przewadze, bo rozum to może u pięciu na setkę, a może mniej...

Bardzo trafna opinia, dodam, że obecna władza proces destrukcji mocno przyspiesza.

A czym jest PGE bez elektrowni i kopalni. To żarty!

Akcjonariusze, czyli nasze górniki tak się ucieszyli, że im ten grajdoł zamykają.

Ten grajdołek, jak ty to nazywasz to zamykają na życzenie wszystkich pracujących, popierali związki, które ich po kawałku sprzedawali. A ci co nie byli w związkach to też nie są bez winy. Ten co widzi dziadostwo a nic nie robi działa na własną szkodę i też w jakieś części ponosi odpowiedzialność. Zbliża się finał.

Były wyceniane po 2,52 WUJA!!! a to duża różnica

Dokładnie 2,52 w początku marca W 2 miesiące 150% zysku którzy zamknęli po 8 zl Ale skąd może wiedzieć ten co pisze artykuł Raczej to Tylko lanie wody Czytam i sram na klozecie z śmiechu buhhhaaa

I tak zlikwiduja ten cyrk i tak. Czy Pis czy po czy inni.

Wrócisz do miłych czasów studni z kołowrotem i wychodka za szopą...

Chcesz powiedziec Były na samym dnie po 4 zl a tylko się odbiły do 7 zl Buhhhaaa

A Wyczachowi kto stołek załatwił. Podobno AGH w Łodzi kończył. Taki mądry. To nie ja wymyśliłem. ????

chyba w Toruniu na wydziale"gurniczym" u ojca jego ekstelencji rektora Tadeusza.

I jeszcze teczkę Mi siewczowi nosił....

Eksternistyczne? Buhhhaaa

PIS i DUDA to ci co nas wygaszają: PGE, Bełchatów i region, a nawet śmieją się nam w twarz, a my co.....

Może ktoś z rachuby powiedziałby ile nagród dał Ciapała i Legeżyński takiemu Tasarzowi? I ile z tego Tasarz dał na kampanię poseł Pielusze? Tak się doi spółki skarbu państwa.

Interesujące?

Wypieprzać wieśniackie trole z ddbełchatów. Rzygać się chce od tej waszej nienawiści. Obijcie se mordy w waszych Sulmierzycach, Radomsku czy Pajęcznie. Mamy swoje problemy i swoich posłów. Wypieprzać!!!

No to ciekawe co na to Marzenka co tak dużo plakatów wieszała? Czy te darowizny były w rozliczeniu kampanii? Trzeba to powyjasniac.

Oj myślę że smród wisi w powietrzu.

Jeśli tak było to trzeba nazwać to po imieniu, podchodzi pod działania mafijne. I prawi i sprawiedliwi by tak robili? Od Pieluchy?

A gdzie są obrońcy dziadostwa kadrowego. Tacy kozacy byli ostatnio, szczególnie ci od Pieluchy, tak straszyli?

A takie porządki są w spółkach że od dzisiaj w Spółce Elmen został "przywieziony" vice Prezes, PGE rząda optymalizacji zatrudnień, cięcia brak podwyżek a tutaj taka niespodzianka, Oj wyjdą ludzie

Pielucha powinna odpowiadać za niszczenie i dołowanie lokalnego PGE. Jak można wpychać ludzi niekompetentnych i niepotrzebnych.

W 2015 roku akcję były po 20 zł. Jak PiS , nieudacznicy od Pieluchy wzięli się za rządzenie akcje zdolowaly do 3 zł. Jak nieudaczników od Pieluchy zaczęli odstawiać, akcje idą w górę. Pani Prezes gieksy powinna przyspieszyć czyszczenie z nieudaczników i złośliwcow.

Każdy ma trochę racji ekolodzy że kopalnie i elektrownie zanieczyszczają środowisko ludzie pracujący na kopalni i elektrowni obawiają się utraty pracy

Jak w spółkach idzie porządkowanie kadr, wyjaśnianie spraw?

Po co, PIS nie ma umiaru. Głosujemy na PIS i mamy co mamy.

Który akcjonariusz decyduje ? ten co ma więcej, czyli Skarb Państwa co ma 57 % akcji https://www.gkpge.pl/Relacje-inwestorskie/Akcje/Akcjonariat

Tak naprawdę wystarczy taka awaria jak ostatnio po ulewie. Gdy na dłużej zabraknie prądu z Bełchatowa i trzeba będzie zapłacić Niemcowi prawie 10 razy więcej (co oczywiście odczują wszyscy konsumenci), to bardzo szybko zaczną znowu kochać prąd z Bełchatowa.

TAAAAKKK, to tak jak z tymi cenami z Niemiec. Jeździmy to tańszą i lepszą chemię, a auta też są tańsze niż od Polaka. Opłaci się nam kupić od Niemca nić Polaka. Jak to ktoś mówił ciemny lud wszystko kupi. PIS=KŁAMSTWO to słowa pani z PIS

Ja się tak tylko zastanawiam, kto będzie obracał prądem wyprodukowanym w Elektrowni Bełchatów, dzięki tym aktywom węglowym? Bo tak coś czuję że chcą nas kolejny raz wy....ć. PGE będzie handlować naszym prądem, a my będziemy kary do UE płacili.

Zamknij ryj smotku adamowicza

Jak Pani Prezes zaczęła porządkować kadrowo, jak zaczęła zwalniać nieudaczników, np. tych od Pieluchy to i akcje odbiły. Porządkować i rozliczać dalej to dziadostwo.

Spadać z tego portalu pajeczańskie trole. Rozgrywajcie sie gdzie indziej. Dajcie sobie w tym Pajęcznie po pyskach i będzie spokój. Ludzie w Bełchatowie martwia się o swoja przyszłość, a tu ciągle Pieluchowcy to, Pieluchowcy tamto. Nie macie gdzie sie kopać? Kopalnię nam zamkną - to jest nasz problem w Bełchatowie!

Racja sami ze sobą się żrą śmiech na sali.

Ale my rządzimy w kopalni, elektrowni, spółkach. O co chodzi. Jak się skończą pieniądze to pójdziemy.

Banda złodziei tylko wymieniają prezesów ( głąbów) i kradną

Tak a cena wyjściowa dla pracowników to 10 zł tak że jeszcze 3 zeta w plecy.

Kopalnia i Elektrownia była lubiana przez wszystkich, gdy była przez nich dojona... do spodu. Teraz zostaliśmy wypluci jak zużyta guma do żucia, która straciła smak!

Tak głównie zrobiły posłanki Stąd.

Spadać z tego portalu pajeczańskie trole. Rozgrywajcie sie gdzie indziej. Dajcie sobie w tym Pajęcznie po pyskach i będzie spokój. Ludzie w Bełchatowie martwia się o swoja przyszłość, a tu ciągle Pieluchowcy to, Pieluchowcy tamto. Nie macie gdzie sie kopać? Kopalnię nam zamkną - to jest nasz problem w Bełchatowie!

Spokojnie jeszcze nas dużo w Pajęcznie i Radomsku, co my gorszy sort. Patrzcie i płaczcie.

Ty prowokator **** sie w łeb

Na razie nic, oprócz węgla nie mamy... i długo nie będziemy mieć. Rozrasta nam się tylko na przykładzie spółki energia jądrowa 2, czy jakoś tak, machina urzędnicza. Nic jeszcze nie zbudowano, a pracujących i ciągnących apanaże ze spółki jest coraz więcej! Żeby z czegoś zrezygnować, trzeba mieć coś w zamian. U nas tego nie ma!!!

dodaj komentarz
Czytaj także