reklama

Związkowcy z kopalni ogłosili spór zbiorowy. Kolejny krok to strajk i protesty?

Opublikowano:
Autor:

Związkowcy z kopalni ogłosili spór zbiorowy. Kolejny krok to strajk i protesty? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaZwiązki zawodowe z KWB Bełchatów ogłosiły spór zbiorowy. Organizacje domagają się realizacji budowy kopalni w Złoczewie, która zagwarantuje w przyszłości zatrudnienie dla załogi. Czy w kolejnych miesiącach dojdzie do protestów związkowców?

Wszystkie organizacje związkowe działające w bełchatowskiej kopalni powiadomiły pracodawcę o uruchomieniu procedury sporu zbiorowego. Związkowcy uważają, że tylko realizacja eksploatacji złoża Złoczew może dać załodze "gwarancję pracy i płacy", które są określane w zawartych porozumieniach. Dlatego w wystosowanym piśmie żądają zachowania i przestrzegania układu zbiorowego pracy oraz innych porozumień. Wśród postulatów pojawiło się też żądanie "nie podejmowania działań mogących skutkować uszczupleniem uprawnień pracowników", a „w szczególności pogorszeniem ich sytuacji prawnej lub faktycznej w zakresie obowiązujących i stosowanych wobec nich warunków pracy i płacy oraz innych warunków zatrudnienia”.

Związkowcy czekają teraz na stanowisko PGE GiEK w tej sprawie. Wcześniej organizacje zapowiedziały, że wobec braku decyzji w sprawie kopalni Złoczew, w najbliższym czasie zorganizują protesty zarówno w Bełchatowie i Warszawie. Niewykluczone, że z taką decyzją będą musiały się jednak wstrzymać ze względu na rozwój sytuacji epidemiologicznej z koronawirusem.

Przypomnijmy, że rząd wciąż nie podjął decyzji w sprawie budowy kopalni w Złoczewie. PGE GiEK nie otrzymał wciąż koncesji na wydobycie węgla, a PGE nie podjęło decyzji o rozpoczęciu inwestycji. Coraz częściej pojawiają się głosy, że budowa kopalni w Złoczewie jest nieopłacalna, ze względu m.in. na rosnące ceny emisji CO2.

Zasoby węgla w odkrywce Szczerców, która zasila bełchatowską elektrownię w paliwo, zakończą się ok. 2036 roku. Znacznie wcześniej, bo już za ok. 6 lat, wyczerpią się resztki węgla w bełchatowskiej odkrywce. Zwolennicy budowy odkrywki Złoczew podkreślają, że to szansa na pracę dla tysięcy osób zatrudnionych w kopalni, elektrowni i spółkach zależnych PGE.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE