Reklama

ZUS wypłaca stulatkom ekstra premię - chodzi o ponad 4 tysiące złotych co miesiąc. Ile osób otrzyma pieniądze w powiecie bełchatowskim?

Opublikowano:
Autor:

ZUS wypłaca stulatkom ekstra premię - chodzi o ponad 4 tysiące złotych co miesiąc. Ile osób otrzyma pieniądze w powiecie bełchatowskim? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Jak zwiększyć swoją emeryturę? Sprawa do najłatwiejszych nie należy - trzeba bowiem dożyć 100 lat. Każdy kto osiągnie tak dostojny wiek, zaraz po urodzinach znacznie zyskuje na swoim świadczeniu. Na konto oprócz normalnej emerytury, wpływa bowiem dodatkowe honorowe świadczenie, które od marca tego roku wynosi 4003,88 zł. brutto. Swoistego rodzaju "premia za setkę" jest wypłacana w naszym kraju od 1972 roku i jak wskazują statystyki ZUS ilość osób, które ją pobierają rośnie i rosnąć będzie.

Najstarszą żyjącą Polką jest obecnie 113-letnia Tekla Juniewicz z Gliwic, nieco młodszy od gliwiczanki jest najstarszy mężczyzna, 109-letni Stanisław Kowalski ze Świdnicy, lekkoatleta amator, rekordzista Europy w biegu na 100 metrów w kategorii stulatków. To wiekowi rekordziści, ale osób które żyją od co najmniej wieku jest zdecydowanie więcej. Tylko w 2018 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił z tytułu „premii za setkę” 1,9 tys. świadczeń honorowych. A idąc za prognozami Ministerstwa Finansów liczba stulatków będzie rosła. Szacuje się, że już w 2040 r. osób w wieku 100 plus, będzie ponad 20 tys., w 2060 r. – blisko 69 tys., a w 2080 – już 124 tys.

- Wśród obecnych stulatków przeważają kobiety, stanowią 85 procent populacji stulatków w naszym kraju. Najwięcej osób w tym wieku zamieszkuje w województwie mazowieckim – 0,3 tys., a najmniej w województwie opolskim – 0,03 tys. Najwięcej świadczeń honorowych z tytułu ukończenia 100 lat wypłacały Oddziały ZUS w Gdańsku (108 osobom) i w Warszawie (106 osobom), a najmniej Oddziały ZUS w Legnicy (15 osobom) i Pile (16 osobom) – informuje Monika Kiełczyńska z łódzkiego oddziału ZUS.

A jak na tym tle wypada nasz region i miasto? Najstarszą zusowską emerytką łódzkiego jest kobieta, która ma 106 lat, mieszka na terenie działania Inspektoratu w Pabianicach. Najstarszy mężczyzna pobierający świadczenie z ZUS-u w woj. łódzkim to mieszkaniec Łodzi, ma 103 lat i 3 m-ce.

- Ogólnie w naszym województwie, mamy 133 osoby pobierające świadczenia honorowe z ZUS, w tym 14 mężczyzn. Najwięcej stulatków przypada na I Oddział ZUS w Łodzi – 63, II Oddział - 41 i Oddział w Tomaszowie Mazowieckim – 29. W samym mieście, w Łodzi, mamy w sumie 59 stulatków pobierających świadczenie honorowe z ZUS, w tym 9 mężczyzn – dodaje Kiełczyńska.

Przyglądając się szczegółowym statystykom Bełchatów wypada skromnie. W naszym powiecie jest jedna osoba, która przekroczyła setkę – to kobieta. Pobliskie Piotrków Trybunalski i Radomsko są miejscem zamieszkania kilku stulatków – szczegółowy podział prezentuje poniższa tabela.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE