Reklama

Znane są kolejne szczegóły linii kolejowej przez Bełchatów. Samorządy podpisały list intencyjny

Opublikowano: wt, 4 sie 2020 19:37
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia List Intencyjny w sprawie budowy nowej linii kolejowej Wieluń - Bełchatów - Piotrków Tryb. - Łódź Kaliska prowadzącej przez Srock, Tuszyn, Rzgów w ramach Programu „Kolej Plus” został podpisany przez władze miasta i powiatu, a także innych samorządowców z województwa łódzkiego. Czy wspólne działanie wielu samorządów zakończy się sukcesem w postaci dofinansowania z rządowego programu? Według władz miasta pozwoliłoby to na rozwój gospodarczy i turystyczny.

Przypomnijmy, że wnioski o dofinansowanie do rządowego programu „Kolej Plus” samorządy mogą składać do 26 sierpnia. Jego głównym celem jest połączenie miejscowości liczących powyżej 10 tys. mieszkańców z miastami wojewódzkimi i rozbudowa infrastruktury kolejowej. W ramach programu samorządy mogą otrzymać 85 proc. dofinansowania, pozostałe 15 proc. stanowić będą środki własne samorządów. Budżet "Kolej Plus" wynosi 5,6 mld zł, co przy udziale samorządów daje możliwość zrealizowania inwestycji o wartości 6,6 mld zł.

Władze miasta i powiatu wspólnie z innymi samorządami z województwa łódzkiego postanowiły wspólnie porozumieć się w sprawie linii kolejowej, która połączyłaby większe i mniejsze miasta w regionie. Efektem jest list intencyjny w sprawie budowy nowej linii kolejowej Wieluń - Bełchatów - Piotrków Tryb. - Łódź Kaliska prowadzącej przez Srock, Tuszyn oraz Rzgów.

- Jesteśmy przekonani, że planowana inwestycja wyeliminuje wykluczenie komunikacyjne, na które narażeni są mieszkańcy naszych samorządów, poprawi sytuację gospodarczą terenów objętych projektem, a także będzie miała korzystny wpływ na środowisko naturalne z uwagi na fakt, iż kolej to jeden z elementów zrównoważonego transportu świadczący o nowoczesności i właściwym kierunku rozwoju danego regionu – napisano w liście intencyjnym.

W spotkaniu wzięli udział: Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Grzegorz Lorek, Wicestarosta Bełchatowski Jacek Bakalarczyk, Starosta Powiatu Piotrkowskiego Piotr Wojtysiak, Starosta Wieluński Marek Kieler, Prezydent Miasta Bełchatowa Mariola Czechowska, Prezydent Miasta Piotrkowa Trybunalskiego Krzysztof Chojniak, Burmistrz Miasta Tuszyna Witold Małecki, Burmistrz Rzgowa Mateusz Kamiński, Wójt Gminy Kleszczów Sławomir Chojnowski, Wójt Gminy Moszczenica Marceli Piekarek, Holding Ptak S.A. Nina Ryszka.

- Modernizacja i wydłużenie linii w kierunku zachodnim pozwoli na większe otwarcie Bełchatowa i całego naszego regionu na ruch kolejowy, a w konsekwencji ściągnięcie do naszego miasta nowych inwestorów i turystów. Zapewni ona także większy komfort mieszkańcom, którzy, aby podróżować koleją, zmuszeni są dojeżdżać do dworca w Piotrkowie Trybunalskim czy Łodzi – powiedziała Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE