Reklama

Zmień źródło ciepła, miasto dopłaci! W puli 200 tys.

Opublikowano:
Autor:

Zmień źródło ciepła, miasto dopłaci! W puli 200 tys. - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Nawet do 5 tys. złotych dofinansowania otrzymają bełchatowianie, którzy zdecydują się wymienić stary piec na nowy, bardziej ekologiczny model. Magistrat ma jeszcze wolne miejsca w ramach miejskiego programu antysmogowego. Warunkiem otrzymania pieniędzy jest zamontowanie nowego źródła ciepła do końca 2020 roku. Do wydania jest ponad 200 tys. zł.

Mieszkańcy, którzy chcieliby w tym roku zamienić swój stary piec opalany paliwem stałym na piec gazowy, podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej czy zamontować odnawialne źródło energii mogą składać wnioski i dopłatę w Wydziale Rozwoju miasta. Urzędnicy informują, że są jeszcze wolne miejsca w ramach programu antysmogowego.

- Warunki, jakie należy spełnić, by móc ubiegać się o dotację, nie są skomplikowane. - Przede wszystkim trzeba być właścicielem nieruchomości, w której będzie przeprowadzona wymiana pieca. Poza tym planowane źródło ciepła powinno być zgodne z zapisami regulaminu programu, czyli musi być ekologiczne. Nasz główny cel to bowiem ograniczenie smogu i emisji szkodliwych pyłów PM 2,5 i PM 10 w bełchatowskim powietrzu – tłumaczy Marcin Nowak, dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta bełchatowskiego magistratu i dodaje, że równie ważne jest, by w lokalu nie było zainstalowane drugie źródło ciepła, np. kocioł na olej czy kominek z płaszczem wodnym.

O pieniądze mogą starać się zarówno sami mieszkańcy, wspólnoty czy spółdzielnie mieszkaniowe, a nawet przedsiębiorcy. Wystarczy spełnić wszystkie wymogi, by otrzymać nawet 5 tys. zł. dofinansowania. Jeśli koszty nie przekraczają tej kwoty, dofinansowanie w całości je pokryje.

- Poprawa czystości powietrza i troska o środowisko to jeden z ważniejszych obszarów działań magistratu. Działania proekologiczne prowadzone są wielotorowo i, co najważniejsze, kierowane są do wszystkich grup mieszkańców. Jednym z głównych elementów polityki antysmogowej są dopłaty do wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na nowoczesne. W 2019 roku z takiej możliwości skorzystały 34 osoby, które otrzymały nawet 5 tys. zł zwrotów kosztów inwestycji, co łącznie wyniosło magistrat 170 tys. zł. W budżecie na 2020 rok na ten cel zabezpieczono 205 tys. zł – informuje magistrat.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE